PRZESZŁOŚĆ, KTÓRA NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ – CZYLI HISTORIE Z DRESZCZYKIEM NA ZIMOWE WIECZORY

22.01.2019

Doświadczony, znany wszystkim autor kontra debiutantka, męska historia kontra uczucia i miłosne rozterki, mroczna sceneria prowincjonalnego miasta w USA kontra nowoczesny dom na przedmieściach Londynu… Czy coś może łączyć te dwie historie? Tak, to przeszłość, która nie chce dać o sobie zapomnieć.

Jeśli lubisz tajemnice, zagadki oraz element zaskoczenia, mamy dla Ciebie idealne propozycje. Choć z pozoru te dwie książki niewiele ze sobą łączy, to nie bez powodu znalazły się w jednym zestawieniu. Obydwie przykuwają do fotela na długie godziny.

„Czas przeszły” Lee Child.

Jack is back! Kultowy bohater, którego historie poznajemy już od 1997 roku, powraca. Tym razem Jack Reacher, jak zwykle całkiem przypadkowo, trafia do miasteczka, z którego pochodzi jego ojciec. A przynajmniej tak do tej pory sądził. Okazuje się bowiem, że przeszłość ma przed nim wiele tajemnic. Aby się czegokolwiek dowiedzieć, wpadnie w niejedne tarapaty. Choć bronią Reachera są zwykle dwie pięści, to może się okazać, że tym razem one nie wystarczą. Będzie się bowiem bił z przeszłością.

Czas przeszłyto już 23. książka Lee Childa, której bohaterem jest Jack Reacher. Czy opisując od ponad dwudziestu lat historię tego samego człowieka można jeszcze zaskoczyć czymś czytelników? Okazuje się, że tak. Jak pisze The New York Times Book Review – „Po tej książce nikt nie powie, że Lee Child się powtarza!”.

Jeśli jesteś fanem Lee Childa, możesz liczyć na to, za co uwielbiasz autora – dynamiczną akcję, mroczną, przerażającą atmosferę i obrazowy opis wielu bójek. Nie da się ukryć, że znajdziesz tutaj kilka elementów znanych z poprzednich części. Jednak to powtarzalność, za którą kocha się historie o Jacku Reacherze. Ale pojawią się także smaczki, które dodadzą do schematu coś nowego, coś co sprawi, że nie będziesz mógł oderwać się od lektury.

Jeśli natomiast pierwszy raz trafiasz na powieść Lee Childa, również się nie zawiedziesz. Zabójcza tajemnica z przeszłości oraz kilka zwrotów akcji nie pozwoli Ci się nudzić.

 

„Zamiana” Rebecca Fleet

Caroline i Francis to małżeństwo z kilkuletnim stażem. Mają za sobą kryzys, z którym chcą się uporać. Ma im w tym pomóc zmiana otoczenia – zamieniają się domami z ludźmi poznanymi przez internet. Przez tydzień będą mieszkać w eleganckim domu na przedmieściach Londynu. Są tam po raz pierwszy, jednak coś sprawia, że niektóre przedmioty w tym domu wydają się dziwnie znajome. Z pozoru przypadkowe rzeczy nawiązują do przeszłości, o której już dawno mieli zapomnieć. Czy to przypadek?

Spokojny dom na przedmieściach Londynu, małżeństwo z kilkuletnim stażem, które szuka odskoczni od codziennego życia – to nie brzmi jak zapowiedź thrillera. A jednak. Każde małżeństwo ma bowiem swoje tajemnice, a niektóry z nich bywają całkiem mroczne. Sam Lee Child poleca tę książkę pisząc „Fantastyczny thriller, pełen napięcia i zwrotów akcji”. Czy można więc znaleźć lepszą rekomendację?

Rebecca Fleet umiejętnie buduje napięcie. Prowadzi czytelnika przez historię w sposób dwutorowy – teraźniejszość miesza z przeszłością. Historia, którą poznajesz, buduje się w wyobraźni stopniowo. Kiedy już myślisz że rozwiązanie zagadki masz na wyciągnięcie ręki, opowieść wywraca się do góry nogami i życie bohaterów zmienia się nieodwracalnie. Zamianato lektura dla fanów tajemnicy, mrocznych sekretów i zdarzeń, które mogą przytrafić się każdemu. Wystarczy chwila zapomnienia…

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Lee Child „Czas przeszły”. Albatros, Warszawa 2019.

Rebecca Fleet „Zamiana”. Marginesy, Warszawa 2018.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora