PRZESZŁOŚĆ ZAWSZE NAS DOPADNIE | WOJCIECH CHMIELARZ, DŁUG HONOROWY

30.11.2021
dług honorowy chmielarz recenzja

Są takie książki, które na długo pozostają w pamięci. Nie tylko ze względu na oryginalną fabułę, nietuzinkowe postaci czy zaskakujące zakończenie. Zapadają w pamięć, bo wiemy, że wydarzenia, które zostały w niej opisane mogły się zdarzyć naprawdę. A na myśl o tym, skóra jeży nam się na karku…

Przeszłości nie da się wymazać

Wieś Wilki to mała miejscowość położona na uboczu. Wydaje się, że czas tutaj płynie inaczej, nawet zasięg telefonii komórkowej zanika. Wszystko dookoła zdaje się mówić, że nie ma tutaj niczego ciekawego i nic ciekawego się nie dzieje. W jakim wielkim błędzie jesteśmy, dowiadujemy się bardzo szybko. Miejscową społecznością bowiem wstrząsa tragedia – młoda dziewczyna, Ola, zostaje brutalnie zamordowana, a jej ciało włożone do łodzi i spalone. O popełnienie zbrodni oskarżony zostaje Traszka – miejscowy odludek, znany z agresywnych zachowań.

Jednak Czarny jest pewien, że nie on jest sprawcą. Dlatego prosi Bezimiennego o rozwiązanie zagadki i znalezienie prawdziwego mordercy. Nie zna Traszki, nie wiadomo, jaki ma interes w tym, żeby uniewinnić oskarżonego. Bezimienny jednak podejmuje się zadania, ponieważ musi spłacić swój dług wobec Czarnego. Sprawa od razu wydaje mu się co najmniej podejrzana.

„Cała ta historia śmierdziała. Czułem, że to jedna z tych, od których dobrze jest trzymać się z daleka. Ale długi trzeba spłacać”.

Szybko okazuje się, że intuicja go nie zawiodła – z pozoru niewinna, spokojna miejscowość położona na końcu świata, skrywa swoje mroczne tajemnice. Kiedy Bezimienny zaczyna w nich grzebać, ściąga na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo. Gra więc toczy się już nie tylko o spłacenie długu…

Ile Chmielarza w Chmielarzu?

„Dług honorowy” to taka powieść, którą na początku czytamy z lekkim dystansem, ale i zainteresowaniem, potem wciąga nas na całego, aby na końcu zaskoczyć nas obrazem, który na długo zostanie w pamięci (czy tego chcemy czy nie). To zabieg typowy dla Chmielarza – nie odkrywa wszystkich kart od razu, szczegóły historii poznajemy razem z głównym bohaterem. Jest także nieźle skonstruowana intryga kryminalna oraz wyraziste postaci. Można powiedzieć, że „Dług honorowy” to sto procent Chmielarza w Chmielarzu.

Mała wieś, wielkie kłopoty

Holendrzy, rasowe uprzedzenia, widmo dawnych zbrodni i wiekowa sołtyska, która trzyma w garści całą wieś – to cała prawda o Wilkach. Choć z pozoru wieś wygląda jak przysłowiowa „dziura zabita dechami” czuć w powietrzu, że coś się tutaj dzieje. Coś nie do końca legalnego, czym nie chwalą się miejscowi w folderach reklamowych. Ta niewielka miejscowość bowiem ma w sobie tajemnicę. I nie jest to historia, którą opowiada się dzieciom na dobranoc.

„Miała wrażenie, że ta rozmowa sporo go kosztowała. Ją zresztą również. Wilki to była miła, spokojna wieś. Nie potrzebowali, żeby ktoś zaczął grzebać w ich śmieciach. Poza tym, co się stało, to się nie odstanie. Można tylko ludziom krzywdę zrobić”.

Główny bohater, o którym nie wiemy nic

Tajemnicę próbuje rozwikłać mężczyzna bez imienia. Bezimienny to postać, która po raz drugi gości na łamach powieści Chmielarza. Nadal jednak nic o nim nie wiemy – ile ma lat, skąd pochodzi, jaką ma przeszłość, ani nawet jak wygląda. A mimo to (a może właśnie dlatego) jego historia nas wciąga i czytamy ją z wypiekami na twarzy.

Wiemy też, że Bezimienny ma dług wobec Czarnego i tylko dlatego zgodził się pojechać do Wilków. Można podejrzewać, że jest gangsterem podobnym do Czarnego. Jednak coś w jego zachowaniu i ocenie ludzi mówi, że nie pasuje do tego środowiska. Choć bić się potrafi lepiej niż niejeden bokser, dobrze włada bronią i nie ma zbyt wielu wyrzutów sumienia, to sprawia wrażenie człowieka kierującego się zasadami. Jest w nim coś, za co go lubimy i co każe nam wierzyć, że w gruncie rzeczy to dobry człowiek. Czy tak na pewno jest? A może dajemy się zwieść pozorom? Dowiecie się tego wyłącznie sięgając po “Dług honorowy”.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wojciech Chmielarz „Dług honorowy”. Marginesy. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora