PSYCHOPACI SĄ WŚRÓD NAS | OTOCZENI PRZEZ PSYCHOPATÓW, THOMAS ERIKSON

08.06.2022
otoczeni przez psychopatów thomas erikson

Psychopata – słowo to kojarzy nam się z kryminalistami, seryjnymi mordercami, zwyrodnialcami. I choć rzeczywiście zdecydowana większość seryjnych morderców wykazuje cechy osobowości dyssocjalnej, to jednak nie tylko wśród nich moa spotkać ludzi o takim profilu. Nie tylko mordercy, ale też menedżerowie, chirurdzy czy dyrektorzy banków to psychopaci. Brzmi przerażająco? Niestety, jest to prawda…

Czy psychopaci zawsze mordują?

Thomas Erikson otoczeni przez psychopatówPierwszy naukowy opis psychopatii został stworzony przez francuskiego psychiatrę Filipa Pinela w 1801 roku. Choć nie wymyślił terminu “psychopata” to przedstawił przypadek pewnego arystokraty, który został jego pacjentem i opisał go w sposób, w jaki dzisiaj opisujemy psychopatów właśnie. Z kolei sam termin „psychopatia” wprowadził w 1891 roku niemiecki psychiatra Julius Ludwig August Koch. Początkowo cechy psychopatyczne przypisywano głównie przestępcom. Jednak współcześnie rozumienie osobowości dyssocjalnej zmieniało się. Zaczęto ją ujmować bardziej subtelnie i jako występującą w populacji ogólnej.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne definiuje psychopatię (dziś częściej używa się określenia osobowość dyssocjalna) jako antyspołeczne zaburzenia osobowości objawiające się zachowaniami sprzecznymi z przyjętymi przez społeczeństwo normami i zasadami, brakiem empatii i moralności. Szacuje się, że nawet jedna osoba na sto jest psychopatą, choć zazwyczaj łagodnym. Czy trudno żyć z takimi ludźmi? Jak ich rozpoznać?

Którym kolorem jesteś?

Thomas Erikson, autor najpopularniejszego poradnika ostatnich lat “Otoczeni przez idiotów”, naukowiec i światowej sławy coach, podpowiada, jak ich rozpoznać i radzić sobie z nimi. Pokazuje, że człowieka o cechach dyssocjalnych można spotkać niemal wszędzie i warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Nie jest bowiem łatwo rozpoznać psychopatę, ponieważ ludzie ci sprawiają wrażenie miłych, towarzyskich, uśmiechniętych a czasem nawet niezwykle pomocnych. Jednak według Eriksona to tylko gra, która ma doprowadzić do celu.

W swojej książce wyróżnia cztery typy osobowości ludzkich i określa ich według kolorów: czerwony, żółty, zielony oraz niebieski. Do każdego z kolorów przypisuje zestaw dominujących cech charakterystycznych dla danej osobowości. Opisuje, jak ludzie ci żyją w społeczeństwie, jakie wykazują zachowania i czego można się po nich spodziewać. Podpowiada, jak w sobie oraz wśród najbliższych osób rozpoznać te cechy. Thomas Erikson twierdzi, że pozwoli nam to lepiej zrozumieć siebie nawzajem, a przez to łatwiej będzie nam się komunikować.

Kto chce cię wykorzystać?

Autor wysuwa też dość mocną tezę, że psychopaci celowo manipulują ludźmi, aby uzyskać korzyści i osiągnąć to, co sobie zamierzyli. Pisze wprost “to dwulicowi manipulanci, którym nie można ufać”. Uważa, że to bardzo groźni ludzie, którzy potrafią tylko wykorzystywać i niszczyć innych, doprowadzając ich niejednokrotnie do bankructwa, utraty pracy czy odcięcia od prawdziwych przyjaciół. Podpowiada więc, jak można rozpoznać manipulację i bronić się przed nią.

“Otoczeni przez psychopatów” to pozycja, która może zainteresować przede wszystkim tych, którzy z zagadnieniem psychopatii czy manipulacji spotykają się po raz pierwszy. Choć znajdziecie tutaj sporo naukowej terminologii, to jednak napisana jest w sposób prosty i zrozumiały. Dzięki temu nawet laik jest w stanie ją zrozumieć i czerpać ze wskazówek udzielanych przez autora. Przeczytajcie książkę Thomasa Eriksona “Otoczeni przez psychopatów” i sprawdźcie, czy wśród waszych przyjaciół, rodziny, współpracowników nie ma psychopatów.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Thomas Erikson “Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują”. Wielka Litera. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora