PUSTKI, ANDREW MICHAEL HURLEY

27.09.2016
Pustki

Debiutancka powieść Hurleya została okrzyknięta brawurowym powrotem powieści grozy, czyli typu powieści popularnej w XVIII i XIX wieku.

Za jej pierwowzór uważa się „Zamczysko w Otranto” Horacego Walpole`a napisane w 1764 roku. Prawdziwy sukces powieść gotycka odniosła po ukazaniu się „Italczyka” Ann Radcliffe, a także „Mnicha” Matthew Gregory’ego Lewisa. Książkami nawiązującymi do klasycznych powieści grozy są powszechnie znane „Opowieści niesamowite”  Edgara Allana Poe, „Drakula” Bram’a Stoker’a i „Frankenstein” Mary Shelley.

To co dla nich wszystkich charakterystyczne to tajemnicza atmosfera oraz poczucie grozy towarzyszące czytaniu. W książkach pojawiają się nawiedzone domy, a ludzie giną w niewyjaśnionych, czasem makabrycznych okolicznościach. Bohaterów często dotyka choroba lub szaleństwo.

Popularność powieści gotyckiej zdecydowanie spadła na początku XX wieku. Być może jej odrodzenie w klasycznej formie zapowiada powieść Hurleya…

Tytułowe Pustki to miejsce nad surowym, brytyjskim wybrzeżem, gdzie trudno o bezdeszczowy dzień. Bohaterowie książki corocznie przyjeżdżali do znajdującej się w okolicy, opuszczonej posiadłości – zwanej Moorings, w ramach wielkanocnej pielgrzymki do miejscowego sanktuarium. Po kilkuletniej przerwie wracają do starego domu. Tu, wraz z nowym, młodym księdzem, grupa głęboko wierzących ludzi, chce przygotować się duchowo do wielkanocnego spotkania z Chrystusem. Jednak to co ich z czasem spotyka, sprawia że ich wiara zostaje nadszarpnięta…

W powieści „Pustki” to co najważniejsze to atmosfera, powoli rodzące się poczucie zagrożenia i strachu. Deszcz, ponury krajobraz, odosobnienie i dziwne wydarzenia zaczynają wpływać na mieszkańców. Drobne, ale nieprzyjemne sytuacje prowadzą ostatecznie do kulminacyjnego wydarzenia.

Powieść jest nieoczywista, trudno przewidzieć co się wydarzy. Rozwój wypadków zaskakuje nas tak samo jak bohaterów. Angażujemy się i wczuwamy w klimat. Jak to ze strachem bywa, w miarę czytania podsycany jest umiejętnie przez autora oraz naszą własną wyobraźnię J

Przeczytaj artykuł o horrorach, jeśli chcesz wiedzieć dlaczego tak bardzo lubimy czytać mrożące krew w żyłach historie!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora