RAZEM CZY SAMEMU? | „JAK DOBRZE BYĆ RAZEM” RÉBECCA SHANKLAND, CHRISTOPHE ANDRÉ

30.07.2021
jak dobrze być razem

Człowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że do życia potrzebuje innych osób. Jednak żyjemy w czasach, w których dominuje indywidualizm i samowystarczalność. Dążymy do niezależności i autonomii rezygnując niejednokrotnie ze wspólnoty i współzależności. Uważamy, że bycie zależnym od drugiej osoby jest czymś groźnym, niebezpiecznym. Jednak Rébecca Shankland i Christophe André pokazują jednoznacznie, że więź z drugim człowiekiem jest nam niezbędna do przeżycia. Dlaczego?

jak dobrze być razemKultura indywidualizmu

Żyjemy w czasach, w której niezależność i indywidualizm uznawane są za jedne z najbardziej pożądanych cech. Uczymy nasze dzieci, aby polegały na sobie, stawiały na siebie. Współzależność jest odbierana jako słabość. Jednak zapominamy o tym, że człowiek nie jest niezależnym atomem, jednostką żyjącą w próżni. Każdy z nas korzysta z wytworów czyjejś pracy, nie jesteśmy w stanie zaspokoić własnych potrzeb w 100% samodzielnie. Intuicyjnie czujemy też, że to solidarność i wzajemna pomoc czyni nas silniejszymi, daje wsparcie i motywację. Bez innych ludzi wokół nie bylibyśmy w stanie dobrze funkcjonować. To więź z innymi nadaje sens naszemu życiu.

Więź czy autonomia? Nie musisz wybierać!

Rébecca Shankland i Christophe André w bardzo przystępny sposób opisują, czym jest więź, jak się ona tworzy i jak o nią zadbać. Dzięki książce „Jak dobrze być razem” dowiecie się, jak tworzyć wokół siebie sieć wsparcia, jakie cechy pomagają w budowaniu relacji oraz jak wychować dziecko umiejące korzystać z tych zasobów. To nie są puste frazesy, pseudonaukowe gadki. To oparte na badaniach oraz wieloletniej praktyce psychologicznej i terapeutycznej tezy, które podniosą jakość waszego życia.

„Jak dobrze być razem” to wartościowy poradnik psychologiczny. Pokazuje jednoznacznie, że potrzeba więzi drzemie w każdym człowieku. Autorzy odczarowują współzależność i pokazują korzyści z niej płynące. Jednocześnie udowadniają, że równowaga między autonomią a więzią pozwala wieść udane życie. „Najlepszym sposobem na rozwój jest zaakceptowanie naszej współzależności, a nie próby walki z nią” piszą Shankland i André.

Czy ten poradnik daje nam gwarancję szczęścia? Pewnie nie. Ale na pewno przybliży nas do niego. A każdy krok bliżej szczęścia jest krokiem wykonanym w dobrym kierunku.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Rébecca Shankland i Christophe André „Jak dobrze być razem”. Feeria. Łódź 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora