Rodziewiczówna: reaktywacja | Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza, Emilia Padoł

27.03.2023
rodziewiczówna recenzja

Rodziewiczówna przez dekady królowała na listach książek najchętniej czytanych w Polsce. Wydana właśnie biografia pisarki, pióra Emilii Padoł, nie tylko rzuca nowe światło na życie autorki „Lata leśnych ludzi”, ale prowokuje do nowych odczytań znanych tekstów.
rodziewiczówna emilia padołKtoś recenzując tę biografię napisał, że jest na wskroś nowoczesna. Coś w tym jest. Widać to w każdym razie już po okładce, na której narysowana przez Kirę Pietrek bohaterka ma fikuśnie wystylizowane fioletowe włosy. W środku jest nie mniej kolorowo, by nie powiedzieć: tęczowo. Przy czym zastrzec należy od razu, że wszystko o czym przeczytamy w tekście jest głęboko i szczegółowo udokumentowane.

To ważna uwaga, bo książka Padoł jest wynikiem ponad trzyletniej kwerendy, która obejmowała archiwa polskie i zagraniczne. Autorka biografii zebrała ogrom materiału, by pokazać niuanse życiorysu.

Rodziewiczówna okazuje się postacią na wskroś paradoksalną. Z jednej strony katoliczka i surowa konserwatystka, a także patriotka, a z drugiej – wzór specyficznej emancypacji, odwagi kroczenia własną drogą, osoba nieheteronormatywna.

Biografia Rodziewiczównej to opowieść o tym, jak w oparciu o dzisiejszą wiedzę i horyzont poznawczy możemy interpretować przeszłość. Emilia Padoł podsuwa wiele świeżych i nieoczywistych tropów, a co najważniejsze – zachowuje dystans, prowadzi nas przez meandry historii i życia, nie perswadując żadnych jednoznacznych rozstrzygnięć.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”, Emilia Padoł, Wydawnictwo Literackie 2023

wyszukiwarka button 1

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora