Rosamund Lupton, Barwa ciszy

23.02.2016

Yasmin razem ze swoją niedosłyszącą córeczką Ruby wyruszają na Alaskę. Tam mają spotkać się z ukochanym mężem i ojcem – Mattem, twórcą filmów dokumentalnych o zwierzętach. Okazuje się jednak, że wioska gdzie mieszkał doszczętnie spłonęła i nikt nie przeżył. Yasmin w głębi duszy czuje, że miłość jej życia żyje i wraz z córką wyrusza ciężarówką, aby go odnaleźć. W pustce za sobą ciągle widzi tajemnicze światła. Kto je śledzi i czego od nich chce?

Rosamund Lupton to autorka, która każdą swoją powieścią szturmem wdziera się na listy bestsellerów. Okładki jej książek są zawsze utrzymane w czarno-białej tonacji, z mocnym czerwonym akcentem i obiecują wielkie emocje. Jak było?

Ta powieść zamraża czytelnika swoim klimatem, emocjonalnością i działaniem na jego psychikę. Trzyma w swoich szponach i nie pozwala się oderwać, a co najdziwniejsze i zarazem najważniejsze to fakt, że nie znajdziemy w niej pędzącej do przodu fabuły. Wszystko zostało rozplanowane. Powoli wnikamy do umysłów głównych bohaterów, którzy zostali dobrze dopracowani. Są po prostu ludzcy, z pewnością nie papierowi i wyidealizowani. Dwie bohaterki. Matka i córka. Obie mają słabości, zupełnie inaczej postrzegają świat, co nie wynika z różnicy wieku, ale niepełnosprawności dziewczynki. Ruby z powodzeniem mogłaby uczyć inne książkowe postacie dojrzałości.

Autorka z wnikliwością i delikatnością opisuje to mrożące krew w żyłach zimno, noc polarną, nieprzeniknioną ciemność, ciągłe niebezpieczeństwo i niepokój, wielki strach, że wyprawa pójdzie na marne, a Matt nie żyje. Czytelnik wszystko to odczuwa na własnej skórze, kibicuje im, a w chwilach zwątpienia roni łzy nad okrutnym losem.

Oprócz warstwy psychologicznej mamy też thriller. Zagadkę tajemniczego pożaru wioski otoczonej śniegiem i lodem oraz podążającego krok w krok za bohaterkami nieznajomego. To bardzo dobra część książki nierozerwalnie wiążąca się z odczuciami bohaterów. Na mnie jednak, emocje w połączeniu z surowym klimatem, gdzie kobieta z naszego cywilizowanego świata praktycznie nie ma szans na przeżycie, podziałały najmocniej.

To historia o głębokiej miłości jaka może zrodzić się tylko i wyłącznie pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Świadectwo potęgi natury i dobry thriller. Ciekawa zagadka. Może nie ma szybkiej akcji, ale jest głębia, która zdoła poruszyć najtwardszy głaz.

Barwa ciszy,

Rosamund Lupton

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora