Różne odcienie miłości na lato

29.08.2017

Jojo Moyes i Guillaume Musso. Kobieta i mężczyzna. Autorzy książek o miłości, które różnią się pod wieloma względami. Z całkowicie innymi pisarskimi stylami. Ich dwie najnowsze książki miały swoją premierę w bliskim czasie. Czy polecam je na lato?

Jojo Moyes postawiła na powieść obyczajową. Połączyła losy Natashy – dość nadętej prawniczki, której małżeństwo właśnie się rozsypuje i Sarah – dziewczyny, którą wychowuje tylko ukochany dziadek. Nastolatka marzy o wstąpieniu do renomowanej szkoły jeździeckiej dla wybrańców jednak jej życie postanawia surowo ją doświadczyć.

Moyes

Guillaume Musso tym razem oferuje nam prywatne śledztwo prowadzone przez Raphaela i jego bliskiego przyjaciela. Zaginęła Anna – narzeczona naszego głównego bohatera. Okazuje się, że jego ukochana nie jest do końca tą osobą, za którą się podawała. Czy w imię miłości można wszystko wybaczyć?

Powieści proponowane przeze mnie w tym zestawieniu to według mnie wyjście poza schematy przez oboje autorów. Bohaterki Jojo Moyes to często po prostu trzpiotki, które od razu wzbudzają w nas sympatię. Natasha jest inna, ułożona do granic możliwości. To pani prawnik, dla której praca jest najważniejsza. Przez to odebrałam całą powieść jako dojrzalszą, ale jednocześnie nie tak ciepłą i optymistyczną jak poprzednie przeze mnie przeczytane. W tej powieści czytamy o różnych odcieniach miłości. Tej małżeńskiej, która musi przetrwać wiele przeszkód, jak i miłości macierzyńskiej, którą nie każda kobieta jest w stanie zaspokoić. Wiele lat starań nigdy nie przeradza się w dwie kreski na teście ciążowym. Dużo tu też o spełnianiu marzeń. O tym, że wystarczy mnóstwo wiary w powodzenie i jeszcze więcej pracy, aby coś osiągnąć. Za to Guillaume Musso napisał świetną powieść kryminalną gdzie musimy zastanowić się czy miłość jest zdolna do poświęceń i wybaczenia.

Dziewczyna

We wspólnym rytmie i Dziewczyna z Brooklynu to świetne powieści na lato. Kiedy czytać o miłości jak nie teraz? Może pogoda nas już nie rozpieszcza, jednak warto za pomocą odpowiedniej lektury podarować sobie odrobinę słońca. Te książki różnią się tak jak to tylko możliwe, dlatego każdy wybierze tę idealną dla siebie. Setki zdjęć na Instagramie i tyle samo recenzji na blogach mówią same za siebie – o tych powieściach jest teraz głośno.

 

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora