RUINY PRZESZŁOŚCI, CHRIS BOHJALIAN

13.04.2016
Chris Bohjalian

Chris Bohjalian to pięćdziesięcio czteroletni, amerykański pisarz. Nie jest w Polsce szeroko znanym autorem. Do tej pory ukazały się jego cztery powieści: „Sekrety Edenu”, „Wojna uczuć”, „Bez wyjścia” i „Zamki na piasku”. „Ruiny przeszłości” to piąta książka Chrisa wydana w Polsce. W sumie napisał ich osiemnaście. Większość jego powieści trafiła na listę bestsellerów magazynu „The New York Times”, trzy zostały sfilmowane. Jako dziennikarz pisał dla lokalnej gazety w Lincoln USA, publikował w Cosmopolitan, Reader’s Digest, The New York Times i Boston Globe. Bohjalian to pisarz wielokrotnie nagradzany nie tylko za osiągnięcia literackie, ale również za działalność edukacyjną związaną z dziedzictwem kulturowym Ormian.

Powieść „Ruiny przeszłości” toczy się we Włoszech. Wydarzenia, które rozegrały się w czasie II wojny światowej w latach 1943/1944 przeplatają się z tymi, które miały miejsce w 1955 roku.

Idylliczne widoki Crete Senesi – wiejskiego obszaru Toskanii, kontrastują z wojennymi wydarzeniami. Niemcy grabią kraj z zabytków, mieszkańcy cierpią głód, są terroryzowani, ponieważ to oni karani są za działania włoskich partyzantów. Już wkrótce do Włoch dotrą wojska alianckie – Włochy w pośpiechu przygotowują się do obrony kraju. Mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że wojska angielskie ominą ich wioskę… Nad wioską góruje piękna posiadłość Villa Chimera należąca do państwa Rosatich – reprezentantów włoskiego rodu szlacheckiego. Poznajemy Antonia i Beatrice oraz ich dzieci – córkę Cristinę,  synów Vittore i Marco oraz jego żonę Francescę. Niemcy niezwykle interesują się willą, ze względu na odkryte na terenie posiadłości zabytki sztuki etruskiej.

W czerwcu 1955 roku we Florencji zostaje popełnione brutalne morderstwo. Zginęła Francesca Rosati – synowa Antonia i Beatrice Rosatich. Od początku domyślamy się, że wydarzenia z lat wojny mają związek z morderstwem. Dodatkowo poznajemy myśli mordercy, który mści się na rodzinie Rosatich – stopniowo dowiadujemy się dlaczego…

Serafina – jedyna kobieta w wydziale zabójstw – prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa. Sama doświadczyła traumatycznych przeżyć podczas wojny. Okazuje się, że zna posiadłość Rosatich, ponieważ właśnie w tych okolicach walczyła podczas wojny w oddziale partyzantów i to tam odniosła obrażenia, które okaleczyły ją na całe życie.

To książka o tym jak wydarzenia wojenne wpływają na ludzkie losy, komplikując je i raniąc ludzi do tego stopnia, że nie rzadko mają one kluczowy wpływ na ich powojenne losy. „Ruiny przeszłości” czyta się bardzo szybko, wręcz pochłania. Historia dynamicznie się zmienia, a my prędko przewracamy kolejne strony, by dowiedzieć się jakie wydarzenia z przeszłości motywują zabójcę.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora