SERAFIMA. PEWNEJ ZIMOWEJ NOCY, SIMON MONTEFIORE

06.09.2016
Montefiore

Montefiore to nazwisko znane w książkowym świecie. Żona Simona również pisze, jest popularna dzięki powieściom obyczajowym, które zostają bestsellerami na całym świecie. Jej mąż specjalizuje się raczej w historii, spod jego pióra wyszła ,,Saszeńka”.

Lata czterdzieste w Rosji, czasy Stalina. Za najmniejsze uchybienie lub słowo niepodobające się ówczesnej władzy można było trafić do więzienia. Właśnie w takich czasach ginie dwoje dzieci, są to potomkowie wysoko postawionych urzędników. Kto za tym wszystkim stoi? Jaką funkcję spełnił ,,Klub Niepoprawnych Romantyków”? Był zabawą, a może odskocznią od szarej codzienności wymyśloną przez dzieci?

Książki, których akcja toczy się w Rosji zawsze mają w sobie to coś. Ten specyficzny klimat absurdu, trudną, zwariowaną i tragiczną historię. Simon Montefiore przenosi nas do tych najstraszniejszych czasów kiedy to u władzy był Stalin. Zestawia ze sobą beztroską młodość, pierwsze miłości, namiętności i zauroczenia, a z drugiej strony terror, którego postępowanie graniczy z absurdem. Dzieci, które po prostu chciały poczuć się beztrosko i wymyśliły z ich punktu widzenia niewinną zabawę jaką był ,,Klub Niepoprawnych Romantyków”, a która stała się ogromnym nieporozumieniem i źródłem ich problemów i traumatycznych przeżyć.

To opowieść o czasach, w których nikt nikomu nie ufał, jedno słowo mogło wywołać ogromne problemy, poskutkować aresztem i przesłuchaniem rodem z powieści Kafki. Sugestywne opisy tego co się tam działo wywołały u mnie wiele emocji. Ten ustrój był bestialski i to nieważne kogo dotyczył: zwykłego, szarego człowieka czy wysoko postawionego członka partii. W jednej chwili umiejętnie zaplanowana zdrada mogła zanieść cię na sam szczyt, żeby w drugiej zupełnie bez powodu jak najszybciej z niego spaść. Oprócz historii dzieci śledzimy również losy ich rodziców- członków partii. Czytamy o traumie jaką niósł ze sobą ciągły strach przed tym, że oko terroru skieruje się właśnie na konkretną osobę.

Podsumowując, to naprawdę dobra, napisana z pasją i polotem historia o czasach stalinowskich, miłości i namiętności. Nie jest łatwa, jednak potrafi wciągnąć i długo nie daje o sobie zapomnieć.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora