SERIA KSIĄŻEK „CUDOWNY CHŁOPAK” TO CUDOWNY PREZENT NA MIKOŁAJKI!

29.11.2018

Tak jak książki nie powinno oceniać się po okładce, tak ludzi nie wypada oceniać po wyglądzie. Bohater książki „Cudowny chłopak”, August Pullman to dziesięcioletnie dziecko, które w wyniku rzadkiej mutacji genu, urodziło się ze zdeformowaną twarzą. Jeśli jeszcze go nie znacie, to dzisiaj postaram się przybliżyć Wam jego postać.

W 2012 roku świat mówił ciepło o literackim debiucie Palacio, amerykańskiej autorki mieszkającej w Nowym Jorku, która od wielu lat marzyła o tym, aby pisać. I udało się. Jej „Cudowny chłopak” podbił serca milionów czytelników na całym świecie. Książka doczekała się również ekranizacji, która weszła do kin na przełomie 2017 i 2018 roku. Główne role odgrywają w niej znani i cenieni aktorzy, tacy jak Julia Roberts czy Owen Wilson. Historia została kontynuowana przez Palacio w kolejnych powieściach „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”, „Cudowny chłopak i ja. 3 cudowne historie” i dwóch listopadowych premierach „365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne’a” z cytatami na każdy dzień roku, dotyczącymi odwagi, przyjaźni, miłości i życzliwości i „Cudowny chłopak. Dziennik”. Ten ostatni to przepięknie wydany dziennik, w którym możemy znaleźć inspirujące i podnoszące na duchu fragmenty z książek Palacio oraz zapisywać własne historie i pomysły.

August urodził się z twarzą, która nie wpisuje się w żaden powszechnie przyjęty kanon piękna. Małe uszy, zapadnięte policzki, zdeformowany nos i niepoprawnie wykształcone powieki, przykuwają wzrok nowo poznanych ludzi. Dziesięciolatek, do chwili kiedy go poznajemy, przeszedł już 27 operacji, dzięki którym jest w stanie w ogóle samodzielnie funkcjonować. Jednak jak się okazuje, przed Auggiem jedno z najtrudniejszych wyzwań. Rodzice chłopca podjęli decyzję o zaprzestaniu nauczania domowego i planują wysłać Augusta do publicznej szkoły. Jak wiemy, dzieci bywają w swoich ocenach bardzo szczere i czasem trudno powstrzymać je od wyrażenia swojego zdania na głos. Auggie trafia więc do świata, którego tak bardzo się bał. Świata, w którym codziennie jest oceniany, obserwowany i niejednokrotnie separowany od reszty towarzystwa. Czy będzie w stanie przezwyciężyć swoje lęki i znaleźć wśród rówieśników prawdziwych przyjaciół?

„Cudowny chłopak” to wzruszająca historia, która teoretycznie skierowana jest do dzieci i młodzieży, ale z pewnością zachwyci niejednego dorosłego. Autorka przedstawia nam wydarzenia z życia Auggiego oczami m.in. jego siostry, przyjaciółki, kolegi, ale też jego samego, dzięki czemu na historię możemy spojrzeć z szerszej perspektywy. Opisywane sytuacje nie są czarno-białe a stojący za nimi bohaterowie, w zależności od aktualnie stosowanej narracji, są przez nas różnie oceniani. Autorka stworzyła książkę, która opisuje nie tylko nierówną walkę chłopca z chorobą, ale też wpływ tej walki na całe otaczające go środowisko – rodziców, siostrę, kolegów ze szkoły. Powieść ta pokazuje, że trudy życia Augusta odciskają również swoje piętno w życiorysach osób, których o udział w tej historii byśmy w ogóle nie podejrzewali. Palacio świetnie opisała wszystkie emocje zaangażowanych w tę sytuację postaci. Książka napisana jest bardzo lekkim i przystępnym językiem, który z pewnością trafi do najmłodszych odbiorców.

„Cudowny chłopak” to lektura do bólu prawdziwa, urzekająca i dająca do myślenia, a także skłaniająca do międzypokoleniowych rozmów na temat akceptacji. Jeśli szukacie książki, której historia pozostanie z Wami na długo, to z całą pewnością powinniście sięgnąć po „Cudownego chłopaka” i poznać Augusta Pullmana. To także idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, nie tylko dla wrażliwców.

Książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

R. J. Palacio, Cudowny chłopak, Albatros, Warszawa 2017.

R. J. Palacio, Cudowny dziennik, Albatros, Warszawa 2018.

R. J. Palacio, 365 dni cudowności, Albatros, Warszawa 2018.

R. J. Palacio, Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, Albatros, Warszawa 2018.

R. J. Palacio, Cudowny chłopak i ja. 3 cudowne historie, Albatros, Warszawa 2018.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora