TAJEMNICE, O KTÓRYCH NIKT NIE CHCE MÓWIĆ

05.09.2019

Powoli wkraczamy w czas kiedy dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz szybciej nadchodzą. Taki stan rzeczy powoduje, że coraz częściej sięgamy po książki i umilamy sobie nimi ten chłodniejszy czas. Dzisiaj przedstawię Wam dwie propozycje powieści, które dzięki swojej mrocznej atmosferze, pozwolą Wam oderwać się od otaczającego świata na długie godziny.

„Rana” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy 14 sierpnia i okazała się jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów tego lata. Po świetnych recenzjach „Żmijowiska”, poprzedniej książki autora, fani jego pióra dosłownie zalali Internet informacją na temat nowej powieści. Warto też przypomnieć, że na podstawie tej historii powstaje właśnie serial dla stacji Canal +, a prawa do ekranizacji „Rany” zostały sprzedane jeszcze przed oficjalną premierą książki. Fakt ten podkreśla tylko zainteresowanie, jakie wzbudza twórczość Chmielarza w ostatnich latach. Autor jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i jest uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. W najnowszej powieści Chmielarz kreuje historię, w której czas nie leczy ran. Wręcz przeciwnie. On je rozszarpuje i sprawia, że nie mają szans się nigdy zabliźnić.

Pod kołami pociągu ginie młoda uczennica prywatnej, warszawskiej szkoły. Niedługo później w niewyjaśnionych okolicznościach umiera jedna z jej nauczycielek. Rozpoczyna się wewnętrzne śledztwo mające na celu odkrycie prawdy o obu tych wydarzeniach. Poznajemy Gniewomira, który wydaje się mieć psychopatyczne zapędy i Klementynę, nauczycielkę, która skrywa sekret dotyczący swojej mrocznej przeszłości. Szkoła, która zawsze kojarzy nam się z bezpiecznym miejscem, okazuje się kryć wiele tajemnic. Już od pierwszych stron czuć, że mamy do czynienia z kryminałem, którego po prostu nie odkłada się po przeczytaniu kilku rozdziałów. Akcja wciąga, ciekawi i powoduje, że zaczynamy snuć domysły i kreować własne scenariusze. Autor jednak zadbał o to, aby rozwinięcie i zakończenie powieści budziło spore emocje, nieprzewidywalnie zaskakując czytelnika. Chmielarz rozbiera w tej powieści kłamstwo na czynniki pierwsze. Pokazuje jego wpływ na bohaterów, ich emocje i postępowanie. Wnika w ich psychikę, sprawnie rysując jej zakamarki na kartkach książki. Jego postaci są prawdziwe, ale też nieprzeciętne, a ich losy na długo pozostają w pamięci. „Rana” ciekawi nie tylko fabułą, ale też formą. Książka podzielona jest na rozdziały, które zatytułowane są jak kolejne lekcje w szkolnym planie, idealnie wpisując się w tematykę tej mrocznej historii. Absolutny hit. Musicie ją poznać!

„Rzeźnik” to kolejna powieść, która wyszła spod pióra Maxa Czornyja. Tym razem mamy do czynienia z fabułą opartą na faktach. Początkiem nowej serii jest historia Rzeźnika z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, któremu przypisano wiele potwornych zbrodni. Józef Cyppek porywał swoje ofiary, wywoził do opuszczonych magazynów, a następnie ich zwłoki ćwiartował i przerabiał na mięso. Już tutaj możecie przypuszczać, że jest to jedna z tych książek, które momentami potrafią pozostawić niesmak. Fabuła jest przesiąknięta wstrząsającymi opisami i mocno oddziałuje na wyobraźnię. To zdecydowanie jedna z najbardziej emocjonujących książek Czornyja, jakie dotychczas wydał. Pomimo tego, że dzisiaj już wiemy jakich czynów dopuścił się Cyppek, został on oskarżony i skazany na karę śmierci tylko za jedno morderstwo, sąsiadki Ireny Jarosz. Wyrok wykonano 3 listopada 1952 roku. W mieszkaniu, które Cyppek naznaczył swoimi czynami, do dzisiaj nikt nie zamieszkał. To historia, która mrozi krew w żyłach i sprawia, że stajemy się bardziej wyczuleni na otaczający nas świat. Przecież nigdy nie wiadomo skąd może nadejść ktoś tak niezrównoważony, jak główny bohater… Ciarki na plecach murowane. Sięgnijcie po nią, tylko jeśli naprawdę lubicie się bać!

 

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Wojciech Chmielarz „Rana”. Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2019.
Max Czornyj „Rzeźnik”. Wydawnictwo Filia, Poznań 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora