TAJEMNICZY BOHATEROWIE, KTÓRYCH KOCHAMY

28.04.2021

Są tacy bohaterowie, których literackie losy możemy śledzić w nieskończoność. Zwykle to, co nas w nich pociąga, to tajemnica, która aż prosi się o odkrycie. Takimi bohaterami z pewnością są Seweryn Zaorski z serii książek Remigiusza Mroza oraz Doktor Skórzewski z opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Autorzy w swoich najnowszych tytułach po raz kolejny serwują nam fantastyczne historie i uchylają rąbka tajemnicy swoich bohaterów.

Czarna Góra, Andrzej Pilipiuk

Mistrz opowiadań – bez wątpienia ten tytuł należy się Andrzejowi Pilipiukowi. Autor nie zawiódł i tym razem. Jego najnowszy zbiór opowiadań „Czarna Góra” udowadnia, że jest świetnym pisarzem z niesamowitym zacięciem, wspaniałymi pomysłami i stylem godnym podziwu.

Książka liczy pięć opowiadań, z czego każde utrzymane jest w innej atmosferze. W pierwszym poznajemy tytułową Czarną Górę oraz spotykamy ponownie Doktora Skórzewskiego. To nie byle jaka postać, to literacka enigma. Pilipiuk odkrywa jego tajemnice powoli i niespiesznie, za to w sposób bardzo obrazowy. Tutaj wracamy do jego przeszłości, czasów, kiedy był jeszcze „tylko” Pawłem Skórzewskim. Młody chłopak próbuje znaleźć skarb, a mapa, która ma do niego prowadzić, wiedzie go do tajemniczej Czarnej Góry. Jednak zamiast złota, znajduje przerażającą tajemnicę. Z tego miejsca bowiem nikt nie wraca żywy, a jeśli wróci, to tylko po to, by wyzionąć ducha.

W dwóch kolejnych opowiadaniach wracamy do równie znanego bohatera, Roberta Storma. Choć jest to już postać współczesna, to zupełnie nie pasuje do swoich czasów. Robert Storm prowadzi dwie sprawy. W pierwszym opowiadaniu wyrusza na poszukiwanie statku Juliusza Verne’a. Wyprawa ta kończy się w dość nieoczekiwanym miejscu, a w akcji biorą udział celnicy. Druga sprawa skupia się w wokół poszukiwania ludzkich czaszek. I to nie byle jakich – to czaszki władców ludów żyjących na ziemiach polskich.

W czwartym opowiadaniu autor ukazuje alternatywną rzeczywistość dla lat dwudziestych XX wieku. Na koniec z kolei lądujemy w Wenecji, gdzie główny bohater zabiera nas w świat fantastyki i weneckich legend, które… okazują się prawdziwe.

5 opowiadań, każde inne, wszystkie fantastyczne, zaskakujące i przybierające niespodziewany tor. Czy jeszcze trzeba Was przekonywać do sięgnięcia po tę lekturę?

Szepty spoza nicości, Remigiusz Mróz

To już trzeci tom mrocznej serii sensacyjno-kryminalnej z patomorfologiem Sewerynem Zaorskim i policjantką Kają „Burzą” Burzyńską. Czyje głosy z zaświatów tym razem dopadną Seweryna?

Seweryn Zaorski, choć bardzo niechętnie, wraca do Żeromic. Plan ma prosty – przyjechać, sprzedać dom i wyjechać nim miną 24 godziny. Jednak, jak można się domyślić, coś psuje mu plany i zmusza do pozostania na miejscu. Tym „czymś” jest trup. Choć Seweryn nie ma zamiaru mieszać się w sprawę, to okazuje się, że został w nią zamieszany przez kogoś innego. Dodatkowo Kaja Burzyńska prosi go o pomoc, a jak mógłby jej odmówić? Próbują więc razem odkryć prawdę i rozwiązać zagadkę dziwnej, makabrycznej zbrodni. Przy okazji rozbudzą ogień, który próbują ugasić od dawna…

Książka „Szepty spoza nicości” to 100% Mroza w Mrozie. Znajdziecie tutaj sporo trupów, zaskakujące śledztwo pełne zwrotów akcji i jeszcze więcej trupów. Mróz ponownie nawiązuje do trudnych momentów historii, budząc stare demony i społeczne zatargi uśpione na tych ziemiach od dziesięcioleci. Jeśli do tego dodamy ciekawy, osobisty wątek zaników pamięci Kai Burzyńskiej, wyjdzie nam całkiem „mroźna” powieść 😉 Doskonały wybór dla miłośników Mroza.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Andrzej Pilipiuk „Czarna Góra”. Fabryka Słów. Lublin 2021
Remigiusz Mróz „Szepty spoza nicości”. Filia. Poznań 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora