Taka sama, taka inna…| Jestem Żydówką, Miriam (Maria) Synger

13.04.2023

To książka dla tych, którzy są ciekawi innych ludzi, kultur i religii, a nie przepadają za tomiszczami encyklopedii, podręczników i przewodników. Bo jak najlepiej poznawać inność? Z pierwszej ręki i do tego „w praktyce”. Przeżyjcie rok z życia Miriam (Marii) Sygner!

Jedna osoba, wiele ról

jestem żydówką miriam maria syngerMiriam (Maria) Synger identyfikuje się jako feministka, Matka-Polka, żona, patriotka i… ortodoksyjna Żydówka. Godzi te wszystkie role w swoim jestestwie w sposób bezproblemowy. Żyje po swojemu i dzieli się swoją religijnością i kulturą z nami. Prowadzi Instagrama, ma swój TikTok. Tym razem napisała książkę, a w zasadzie dziennik. To rok z jej życia. Dzięki temu możemy zanurzyć się w jej codzienności nie tylko dzięki wyrywkom z mediów społecznościowych, ale w całości.

I ta jej codzienność bardzo edukuje. Otwiera oczy, wyjaśnia wiele wątpliwości. Sama treść jest bardzo ciekawa kulturowo, ale i tak po prostu (bo Miriam to ciekawa osoba, którą chcemy bliżej poznać), a dodatkowego smaczku dodaje styl pisania. Czasem mamy wpisy dłuższe poważne i „łopatologiczne”, a czasem krótkie, zwięzłe i na temat. A przede wszystkim – notki pełne humoru.

Miriam (Maria) Syger w „Jestem Żydówką” porusza różne tematy. Dzieli się swoją drogą od świeckości do religijności, opisuje żydowskie zwyczaje i zasady judaizmu, a jednocześnie wplata sceny z życia żony i matki. Nierzadko poznajemy kreatywność słowotwórczą jej dzieci albo sposoby na przerwanie bijatyki między rodzeństwem. Czasami wpis zaczyna się od informacji, że przefarbowała włosy, a kończy się edukacyjną odpowiedzią na pytanie nurtujące jej odbiorców, czyli „Czy farbowanie włosów jest dozwolone i czy nie powinna ich ukryć pod chustą?”.

Miriam jest nasza!

Miriam (Maria) Synger jest osobowością fascynującą. Możliwość zajrzenia, choćby na rok, do jej życia jest przeżyciem niezapomnianym.

To opowieść tak mocno osadzona w naszej rzeczywistości, a jednocześnie tak bardzo różna od naszej codzienności.

Miriam jest jedną z nas, ale na tyle inną, że „musi” nam tłumaczyć swój świat. Czy warto go poznać? Pewnie! Dzięki niej możemy poszerzyć horyzonty, wiele zrozumieć, a przede wszystkim otworzyć się na tę inność. A ilość wiedzy zawartej w tej książce mogłaby wypełnić przynajmniej kilka „opasłych” podręczników!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Jestem Żydówką”, Miriam (Maria) Synger, Znak 2023

wyszukiwarka button 1

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora