Thomas Mann 2022 | Czarodziejska góra, Thomas Mann

24.08.2022
thomas mann czarodziejska góra recenzja

Jak czytać „Czarodziejską górę” Thomasa Manna w 2022 roku? Najlepiej zapominając, że to jest książka z literackiego kanonu i próbując zanurzyć się w fabularne bogactwo, by uczestniczyć w przygodzie obserwacji świata, którego już nie ma.

thomas mann czarodziejska góraZarys fabularny, dobrze chyba zresztą znany, sprowadza się do kilku podstawowych faktów. „Czarodziejska góra” to opowieść o młodym człowieku, Hansie Castorpie, który udaje się do Szwajcarii. W sanatorium położonym wysoko w górach przebywa jego krewny. Pobyt ma trwać dosłownie chwilę, ale rozciąga się na wiele lat. W ten sposób utykamy w świecie, na symbolicznych szczytach świata, by z tej perspektywy zastanowić się – mówiąc w największym skrócie – nad naturą przemijania i egzystencji w ogóle.

Monumentalna powieść Thomasa Manna, jednego z najwybitniejszych twórców literatury niemieckiej, obrosła w wiele ważnych interpretacji. Zajmowali się nią – z wieloma satysfakcjonującymi rezultatami – filozofowie, historycy, socjologowie i oczywiście literaturoznawcy. W dyskusję z Mannowskim światem przedstawionym wchodzą także inni twórcy. Ostatnio uczyniła to Olga Tokarczyk w „Empuzjonie”. Powstało też wiele fascynujących przewodników interpretacyjnych na temat tej powieści – między innymi Alfabet „Czarodziejskiej góry” wybitnej tłumaczki Małgorzaty Łukasiewicz.

Poza czytaniem o powieści Manna zachęcić warto jednak przede wszystkim do lektury bezpośredniej. Z czytelniczego punktu widzenia AD 2022 książka ta stanowi wyzwanie nie tylko ze względu na objętość – trzeba w końcu poświęcić niemało czasu, by zapoznać się z ponad wielesetstronicowym tekstem. To także wyzwanie natury poznawczej. Mann odsyła w swoim tekście do wielu kontekstów. Ich znajomość nie tylko ułatwia dostęp do tekstu, ale i sprawia, że przygoda czytelnicza staje się pełniejsza i głębsza.

Najlepsze czytelnicze doświadczenie w przypadku „Czarodziejskiej góry” polegać będzie na próbie podejścia do tekstu bez żadnych uprzedzeń, ale i bez nadmiernych oczekiwań.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Thomas Mann “Czarodziejska góra”. Wydawnictwo MUZA S.A. Warszawa 2022

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora