Thomas Mann 2022 | Czarodziejska góra, Thomas Mann


Jak czytać „Czarodziejską górę” Thomasa Manna w 2022 roku? Najlepiej zapominając, że to jest książka z literackiego kanonu i próbując zanurzyć się w fabularne bogactwo, by uczestniczyć w przygodzie obserwacji świata, którego już nie ma.
Monumentalna powieść Thomasa Manna, jednego z najwybitniejszych twórców literatury niemieckiej, obrosła w wiele ważnych interpretacji. Zajmowali się nią – z wieloma satysfakcjonującymi rezultatami – filozofowie, historycy, socjologowie i oczywiście literaturoznawcy. W dyskusję z Mannowskim światem przedstawionym wchodzą także inni twórcy. Ostatnio uczyniła to Olga Tokarczyk w „Empuzjonie”. Powstało też wiele fascynujących przewodników interpretacyjnych na temat tej powieści – między innymi Alfabet „Czarodziejskiej góry” wybitnej tłumaczki Małgorzaty Łukasiewicz.
Poza czytaniem o powieści Manna zachęcić warto jednak przede wszystkim do lektury bezpośredniej. Z czytelniczego punktu widzenia AD 2022 książka ta stanowi wyzwanie nie tylko ze względu na objętość – trzeba w końcu poświęcić niemało czasu, by zapoznać się z ponad wielesetstronicowym tekstem. To także wyzwanie natury poznawczej. Mann odsyła w swoim tekście do wielu kontekstów. Ich znajomość nie tylko ułatwia dostęp do tekstu, ale i sprawia, że przygoda czytelnicza staje się pełniejsza i głębsza.
Najlepsze czytelnicze doświadczenie w przypadku „Czarodziejskiej góry” polegać będzie na próbie podejścia do tekstu bez żadnych uprzedzeń, ale i bez nadmiernych oczekiwań.
Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Thomas Mann “Czarodziejska góra”. Wydawnictwo MUZA S.A. Warszawa 2022