THRILLERY O DWÓCH OBLICZACH – PO KTÓRYCH Z NICH SIĘGNIESZ?

05.04.2019

Czasem bywa tak, że pod szyldem jednego gatunku literackiego, w tym przypadku thrillera, możemy znaleźć skrajnie różne powieści. Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o dwóch nowościach, które przeznaczone są dla zupełnie innych czytelników. Koniecznie sprawdźcie, do której kategorii należycie i sięgnijcie po tytuł, który bardziej Wam odpowiada!


Zacznę od książki, która zdecydowanie jest mi bliższa. Jestem typem czytelnika, który oczekuje od thrillera dużego, stopniowo potęgowanego napięcia i umiejętnie napisanego, zaskakującego zakończenia. W moje gusta idealnie wpisała się „Pacjentka”, której autorem jest Alex Michaelides. Jest to historia Alicii Berenson, malarki, która kilka lat temu została oskarżona o zabójstwo własnego męża. Morderstwo, przez wzgląd na wyjątkowe okrucieństwo, było komentowane na szeroką skalę. Mąż Alicii został postrzelony pięciokrotnie w głowę. Od tamtego momentu kobieta zamknęła się w sobie i nie wypowiedziała ani jednego słowa. Po kilku latach, w ośrodku psychiatrycznym, w którym przebywa, zostaje zatrudniony nowy psychoterapeuta Theo Faber. Mężczyzna podejmuje się próby „odblokowania” Alicii i stara się sprawić, aby przemówiła. Jaką tajemnicę kryje kobieta? Czy Faber będzie w stanie do niej dotrzeć? Tego dowiecie się z lektury tej świetnej książki.

„Pacjentka” zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Przyznam, że historię Alicii obserwowałam z wypiekami na twarzy. Byłam szalenie ciekawa tego, czy kobieta w końcu przemówi, a jeśli tak, to jakimi wspomnieniami podzieli się z Theo. Według mnie autorowi udało się genialnie oddać klimat szpitala psychiatrycznego. Czułam, że jest to miejsce, w którym nie tylko personel, ale także jego stali mieszkańcy, nie czują się bezpiecznie. Jeśli więc osoby, które funkcjonowały tam codziennie, ciągle boją się tam przebywać, to tym bardziej my, obserwatorzy, powinniśmy mieć się na baczności. I tak właśnie było. Skupiłam się na tej powieści do tego stopnia, że kompletnie zapomniałam o otaczającym mnie świecie. Straciłam poczucie czasu i zarwałam dla niej nockę. To jedna z tych książek, której po prostu nie chcecie odłożyć. „Jeszcze jeden rozdział, jeszcze jedno zdanie…” – brzmi znajomo? Książek z tego gatunku czytałam już wiele i mam wrażenie, że coraz trudniej mnie zaskoczyć. Cieszę się jednak, że Michaelidesowi się to udało. Kompletnie nie spodziewałam się tak szokującego zwrotu akcji pod koniec książki. Jeśli lubicie nieoczywiste, nieprzewidywalne i umiejętnie poprowadzone fabuły, to „Pacjentka” z pewnością wpisze się w Wasze gusta.

Tym z Was, którzy wolą książki spokojniejsze, bardzo rozbudowane pod względem psychologicznym i poruszające trudne tematy społeczne, z pewnością do gustu przypadnie książka Michelle Frances „Ta druga”. Głównym tematem powieści jest trójkąt relacji dwóch kobiet i mężczyzny. Carrie jest znaną i cenioną producentką telewizyjną, która całe życie poświęciła karierze. Kiedy dowiaduje się, że w wieku czterdziestu lat zachodzi w nieplanowaną ciążę, czuje, że jej świat lega w gruzach. Jej mąż, również uznany producent telewizyjny, nigdy nie chciał mieć dzieci i na informację o ciąży reaguje bardzo negatywnie. Carrie jest jednak zdeterminowana, aby udowodnić światu, że pomimo czekającego ją macierzyństwa, może być nadal aktywna zawodowo. Niedługo potem okazuje się, że w ich firmie pojawia się Emma, młoda, ambitna dziewczyna, która ma przejąć obowiązki przyszłej mamy. Carrie od pierwszego momentu jest w stosunku do Emmy bardzo nieufna. Sytuacja pogarsza się, kiedy kobieta zauważa, że jej męża i nową asystentkę zaczyna łączyć niepokojąco dobra relacja.

„Ta druga” to thriller poruszający wiele trudnych, ważnych problemów społecznych, z którymi przyjdzie zmierzyć się głównym bohaterom. Jest to lektura, która może nie ma ogromnego napięcia i nie jest nastawiona na szybkie tempo akcji, ale bardzo dobrze opisuje emocje, które towarzyszą wszystkim postaciom. Autorka szczegółowo opisała obawy Carrie względem późnego macierzyństwa, jej niezdrowe starania zbyt szybkiego powrotu do pracy i funkcjonowania na najwyższych obrotach. Dodatkowo kobieta dręczona jest myślami o tym, że jeśli nie będzie najlepsza, to zostanie szybko zastąpiona przez swój młodszy odpowiednik. Carrie zmaga się, więc nie tylko ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami, które sama sobie narzuciła, ale także chęcią sprostania wysokim standardom życia, jakie wcześniej zapewniała swojemu mężowi, który w żaden sposób nie zamierza jej tego ułatwić. Z drugiej strony mamy Emmę, która w ten trójkąt wchodzi z konkretnym założeniem i planem działania. Młoda, ambitna, zdeterminowana. Godna przeciwniczka, która ma swoją mroczną tajemnicę. Nie chcąc zbyt wiele zdradzić, napiszę tylko, że autorka poruszyła w tej powieści naprawdę trudne zagadnienia. Myślę, że jej pióro docenią wszyscy czytelnicy, którzy lubią prowadzić głęboką analizę postaci i ich decyzji oraz stawiają na powieści, które są rozbudowane fabularnie i mają wiele wątków.

Podsumowując, obie są warte przeczytania, jednak kierowane są do odbiorców o różnych potrzebach. Mam nadzieję, że mój wpis pozwoli Wam wybrać książkę, która lepiej wpisze się w Wasze gusta i chętnie po nią sięgniecie!

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Michelle Frances „Ta druga”, przeł. Paweł Lipszyc. Albatros, Warszawa 2019
Alex Michaelides „Pacjentka”, przeł. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik. W.A.B., Warszawa 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora