TRUDNE RELACJE MATKI I CÓRKI – POZNAJ HISTORIE INSPIROWANE ŻYCIEM

29.11.2019

O miłości matki do dzieci pisze się niemal wyłącznie w pozytywnym kontekście. Mówi się, że jest bezwarunkowa, nieograniczona, nikt i nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Jednak rzeczywistość bywa dużo bardziej skomplikowana. Jest to szczególnie widoczne w relacjach matek z córkami, ponieważ to dwie strony tego samego medalu. Miłość matki do córki potrafibyć chłodna, szorstka, czasem „trudna jak sól czy po prostu kamień do zjedzenia”, jak pisał  ks. Twardowski. Przeczytajcie książki, które mówią o tej ciemniejszej stronie matczynej miłości.

Danielle Steel „Mroczna strona”

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, skąd Danielle Steel czerpie natchnienie do pisania swoich książek, spójrz na jej biografię. Jej osobista historia to doświadczenia, którymi można obdzielić co najmniej kilka osób. Wielokrotna mężatka, matka dziewięciorga dzieci, kobieta, która dzieli swój czas pomiędzy Paryżem a San Francisco to fenomen, a jej życie to źródło nieustannych inspiracji. Nic więc dziwnego, że Danielle jest królową powieści obyczajowej i nie brakuje jej materiałów na kolejne książki. Pisarka mówi: „Niektórzy pytają mnie, jak długo będę pisać. Mam jedną odpowiedź – do końca”. Wygląda więc na to, że długo nikt jej nie strąci z piedestału.

Większość swych książek (a może i wszystkie?) pisarka opiera na własnych doświadczeniach. Nie inaczej jest w przypadku powieści „Mroczna strona”. To historia o kobiecie, która pragnie być idealną matką. Jednak jej wspomnienia z dzieciństwa, brak akceptacji i trudne doświadczenia sprawiają, że odzywa się w niej mroczna strona. Czy miłość matki zawsze jest bezgraniczna i bezwarunkowa? Danielle Steel odważyła się opowiedzieć historię trudną, można nawet powiedzieć kontrowersyjną. To opowieść o kobiecie, która toczy walkę z własnymi demonami. Musi wrócić do czasów dzieciństwa i odgrzebać trudne i bolesne wspomnienia, rozprawić się z uczuciami, jakie żywi do własnej matki. Tylko w ten sposób jest w stanie zapanować nad mroczną stroną swych uczuć i zadbać o relacje z własną córką.

Kristin Hannah „Zimowy ogród”

We wszystkich książkach Kristin Hannah najważniejsze są kobiety. Nie inaczej jest i tym razem. „Zimowy ogród” to ukłon w stronę relacji między matką a córkami. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Czasu się nie cofnie, ale odbudowywać relację można zacząć w każdym momencie. Książka z jednej strony daje nadzieję, a z drugiej pozwala spojrzeć na matkę z jej perspektywy, zrozumieć motywacje, jakie nią kierowały w przeszłości i przede wszystkim historię, która ją ukształtowała. Pod warunkiem jednak, że będzie nam dane poznać tę historię…

Nina i Meredith to siostry, które ogromnie się od siebie różnią. Jednak łączy je jedno – nie potrafią się odnaleźć w dorosłym życiu. Przyczyną jest przede wszystkim brak matczynej miłości. Tak w dzieciństwie, jak i obecnie czuły się niekochane, nieakceptowane. Dopiero śmierć ojca sprawiła, że matka zaczęła mówić – o swojej przeszłości, tragicznych doświadczeniach, wszystkim tym, co ją ukształtowało. To historia, która zaczęła się w mroźnym Leningradzie czasów drugiej wojny światowej, a finał znajdzie na współczesnej Alasce. Na jaw wychodzą sekrety, które wstrząsną całą rodziną. Czy to sprawi, że córki będą w stanie wybaczyć matce jej oziębłość?

„Zimowy ogród” to książka wzruszająca do głębi, poruszająca najczulsze struny, wprawiająca w stan zadumy i melancholii. Czy może być lepszy wybór na długie wieczory?

 


Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Danielle Steel „Mroczna strona”. Agnieszka Myśliwy. Między słowami. Kraków 2019

Kristin Hannah „Zimowy ogród”. Przeł. Joanna Puchalska. Świat Książki. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora