UDRĘKA BRAKU POŻĄDANIA, JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI

12.04.2016
Udręka braku pożądania

Janusz Leon Wiśniewski to autor, który ma na swoim koncie już prawie trzydzieści książek. Najsłynniejsza, a zarazem debiutancka to ,,Samotność w sieci”, która została zekranizowana. Jego utwory są tłumaczone na wiele języków na całym świecie.

,,Udręka braku pożądania” to zbiór 21 bardzo krótkich, zaledwie kilkustronicowych tekstów, a w nich poruszone multum spraw dotyczących każdego człowieka. Od tęsknoty za miłością i bliskością, po zdrady, kłamstwa, nieusatysfakcjonowanie w łóżku, przemoc fizyczną i psychiczną. Zaledwie kilkadziesiąt słów na każdy z tych tematów, a jednak autor trafia prosto w głąb duszy czytelnika.

Wisniewskizdjecie2

Nie znam więcej jego dzieł, ale już teraz widzę, że krótką formą operuje wprost fantastycznie. To takie maksimum treści i przekazu skondensowane do minimum słów. Nie ma zbędnych opisów, rozwodzenia się nad określonym problemem. Nic nie jest tutaj podane na tacy. To czytelnik musi zmierzyć się z ostateczną refleksją i tym jaki wpływ na jego życie będzie miała ta opowieść. Może też ją przeczytać i odłożyć na półkę, ale wtedy nie wyniesie z niej żadnej korzyści.

Każdy znajdzie w niej coś idealnego dla siebie, może jakieś odwołanie do swojej życiowej sytuacji. Mamy tu przekrój przez całe społeczeństwo i różnorodnych ludzi, od młodej kobiety z Bali, którą przywieziono do Moskwy jako egzotyczną prostytutkę, po nudnego urzędnika.

Wisniewskizdjecie1

Czasami tekst jest bardzo dosadny, podchodzi pod wulgarność, a innym razem jest utrzymany w typowo naukowym stylu. Wszystko w zależności od tego jaki efekt chciał uzyskać autor i czym zaskoczyć swojego czytelnika. Czasami nawet zdenerwować, pokazać, że właśnie na takim etapie jest jego życie. Chyba właśnie dzięki temu wywoływaniu emocji autor odnosi tak duży sukces.

Książkę można przeczytać na raz, później ją kartkować i powoli przegryzać się ze słowami. Można ją sobie też dawkować po jednym tekście. Nieważne jaki sposób wybierzecie, z pewnością znajdziecie w niej coś dla siebie i czymś zostaniecie zaskoczeni czy porażeni tym, że właśnie takie odczucia się w was kotłują.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora