W RZECZY SAMEJ, MARK MIODOWNIK

13.05.2016
Mark Miodownik

Nie spodziewalibyście się, jak ciekawą książkę można napisać o betonie, szkle i plastiku. Ale Mark Miodownik pisze tak, że nawet czytając o właściwościach stali, można mieć wypieki na twarzy.

Książka „W rzeczy samej” autorstwa Miodownika, przełożona przez Dariusza Żukowskiego, nosi podtytuł „Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu”. I rzeczywiście mamy w tej książce masę ciekawych opowieści o materiałach, które otaczają nas na co dzień.

Mark Miodownik

Miodownik potrafi zainteresować przedmiotami, wobec których na co dzień jesteśmy obojętni, których w ogóle nie zauważamy. Swoją fascynację materiałami przelewa na czytelnika, sprawiając, że sami zaczynamy zwracać uwagę, z czego zrobione są nasze krzesła, stoły, noże czy telefony.

Najciekawsze jest w tej książce to, że jej autor opowiada o przedmiotach poprzez historie ze swojego życia. Nie pisze długich esejów pełnych argumentów, nie przytacza wyników badań, w których mierzono właściwości opisywanych materiałów. Po prostu zabiera nas do swojego świata, opowiada o nim, pokazuje swoje życie, które od lat skupia się wokół „materiałów, które nadają kształt naszemu światu”. Miodownik pisze m.in. o stali, szkle, betonie, papierze, plastiku i… czekoladzie.

Mark Miodownik

I co najlepsze, są to zawsze historie ciekawe, wciągające, a nawet pasjonujące. Miodownik pisze nie tylko o samych przedmiotach oraz sposobach ich wykorzystania, przede wszystkim skupia się na historii poszczególnych materiałów, dzieli się wieloma ciekawostkami i anegdotami na ich temat. Opowiada o ich twórcach oraz sposobach powstawania. Nie spodziewałem się, że ta książka będzie tak przyjemna w odbiorze.

Miodownik pisze swoje teksty tak, że czyta je się bez wysiłku. Wydawnictwo Karakter wydało już sporo książek poświęconych rzeczom – designowi, architekturze, historii idei – i niewiele książek na ten temat było napisanych w tak przystępny sposób.

To niesamowite, że dopiero po przeczytaniu tej książki, zaczynam zwracać uwagę na otaczające mnie rzeczy. Patrzę na nie zupełnie inaczej. Nawet na zwykłą kartkę papieru.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora