WAKACYJNE KSIĄŻKI DLA NAJMŁODSZYCH

17.07.2018

Tegoroczne lato rozpoczęło się wcześnie i jest niezwykle kapryśne. Kilka dni upałów przeplata deszczowy okres. A jak wiadomo, kiedy dzieci muszą zostać w domu, wkrada się nuda. Jak jej zaradzić? Albo jak zająć najmłodszych w podróży? Warto podsunąć im jedną z tych wakacyjnych opowieści.

2bf00a1a6f21edb18054d23fa448866e_XL

„Wenecki spisek” z cyklu „Amelia i Kuba” to najnowsza opowieść Rafała Kosika dla dzieci w wieku 7-13 lat. Jego książki czytałam jeszcze chodząc do szkoły podstawowej i cieszę się, że sięgają po niego kolejni najmłodsi. „Wenecki spisek” to historia napisana z ogromną dawką humoru. Siostra Kuby – Mi, jak zwykle wpada w tarapaty. Połyka tabletkę na alergię, której skutkiem ubocznym są rosnące na rękach, w zastraszającym tempie, włosy. Trudno będzie ukryć to przed rodzicami. Tym bardziej, że antidotum znajduje się w Wenecji. Amelia, Kuba, Mi i Albert wyruszają w pełną przygód podróż. Po piętach depcze im przerażająca kobieta-szpieg.

„Wenecki spisek” to historia dla każdego. Zaręczam, że będzie się przy niej świetnie bawił zarówno dorosły, jak i jego dziecko. Książka pełna jest absurdalnych przygód i wydarzeń, które sprawiają, że czytelnik zaśmiewa się do łez. Razem z bohaterami odbywamy podróż do Wenecji, przy okazji wiele się ucząc. Autor ma naturalną zdolność do wplatania w tekst ciekawostek, które nie nudzą, a szybko się je zapamiętuje. „Wenecki spisek” to wiele godzin świetnej zabawy dla każdego.

Joly_PensjonatMuszelka_2_nowigoscie_500pcx

„Pensjonat Muszelka” Fanny Joly to zbiór opowieści o Albercie – synu właściciela nadmorskiego pensjonatu Muszelka i jego przyjaciółce Rózi – wnuczce ogrodnika. Chłopak jest bardzo poważny, ułożony, dobrze się uczy, natomiast Rózia jest jego przeciwieństwem, a jedyne sukcesy w szkole odnosi na lekcjach wychowania fizycznego. Różnice charakterów sprawiają, że bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód i śmiesznych sytuacji. Przedstawiona historia, przez miejsce akcji w nadmorskim pensjonacie, od razu przywodzi na myśl wakacje. Duża czcionka sprawia, że może być to lektura do samodzielnego czytania przez dziecko, jak i wieczorna czytanka do zasypiania. Czytelnik razem z bohaterami musi rozwiązać wiele problemów, dowiedzieć się kim są tajemniczy goście i jak przyciągnąć do pensjonatu więcej klientów. Oprócz tego to po prostu ciepła, wakacyjna lektura.

Sadowska_Momonielubipodrozy_500pcx

„Momo nie lubi podróży” Beaty Sadowskiej to opowieść o trzynastoletnim psie rasy Rodezjan. Razem ze swoimi opiekunami zwiedza świat –  od Zakopanego po Japonię. Dla starszych dzieci będzie to świetna nauka przez zabawę – Momo dowiaduje się wielu ciekawostek o przyrodzie i kulturze odwiedzanych miejsc. Młodsi czytelnicy będą zachwyceni pełnymi szczegółów ilustracjami, które można oglądać i oglądać.

Kolejnymi świetnymi książkami do czytania latem są „Zabawy w podróży”, „Bawimy się w podróży” czy „Wielka księga wakacji”Będą świetną rozrywką podczas dłużącej się podróży samochodem czy pociągiem. Zawierają mnóstwo zagadek, zadań i kolorowanek związanych z wakacjami i podróżowaniem. „Wielka księga wakacji” to letnie opowiadania i wiersze, teksty o ekwipunku podróżnika, czy labirynty z bohaterami polskich legend.

Wakacje w domu czy sama podróż na wakacje, nie muszą być nudne, jeśli tylko naszym kompanem będzie książka. Spośród przedstawionych w powyższym zestawieniu, z pewnością każdy wybierze coś dla swojej rodziny.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora