WCIĄGAJĄCE POWIEŚCI Z RÓŻNYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA

13.05.2019

Za co najbardziej kochamy książki? Za to, że zabierają nas w podróż, o której nigdy nam się nie śniło. Podróż na drugi koniec świata, w miejsca ciemne i mroczne, czy podróż w czasie – to wszystko jest możliwe dzięki porywającym lekturom. Weź do ręki jedną z poniższych powieści i wybierz się do miejsc nieznanych.

Vikram Chandra „Święte gry”

Kiedy mówimy o mafii, na myśl od razu przychodzą Włochy, USA czy Rosja. Zmienisz skojarzenia, kiedy przeczytasz książkę „Święte gry”. To mistrzowski thriller, który został okrzyknięty hinduską wersją „Ojca chrzestnego”. Brzmi dość zabawnie, ale to tylko pozory. Bo w tej opowieści nie ma nic śmiesznego.

Zasadnicza akcja książki rozgrywa się we współczesnym Bombaju, jednej z największych na świecie aglomeracji miejskich. To stolica indyjskiej kinematografii, finansów i przestępczości. Detektyw Sartadź Singh najlepsze lata zawodowe ma już za sobą. Jednak jego życie zmienia się, kiedy dostaję sprawę Ganeśa Gaitondego, jednego z najgroźniejszych hinduskich przestępców, od lat ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości. Gaitonde ginie od samobójczego strzału, sprawa wydaje się więc zamknięta. Jednak Sartadź  zaczyna drążyć. Prowadząc dyskretne i nieformalne śledztwo wchodzi w głąb ciemnych podziemi metropolii, do świata przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji.

Indie to kraj konfliktów. Mnogość języków, kultur i religii nakłada się na ogromne różnice statusu majątkowego. To sprawia, że do wybuchu wystarczy mała iskra. Vikram Chandra czerpie garściami z tych motywów, tworząc coś więcej niż powieść kryminalną. Pokazuje to, czego w bollywoodzkich filmach nigdy nie zobaczysz – biedne, brutalne i skonfliktowane społeczeństwo indyjskie. Nie bój się sięgnąć po tę książkę, jeśli nie znasz Indii, a o hindusach wiesz tyle, że mówią po angielsku z zabawnym akcentem. Vikram Chandra przeprowadzi Cię przez współczesny Bombaj z taką wprawą, że poznasz go od podszewki, a pokazany tam świat przestanie być ziemią nieznaną. Dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że na platformie Netflix możesz obejrzeć serial bazujący na „Świętych grach”.

Kate Morton „Córka zegarmistrza”

Dla odmiany przeniesiemy się teraz nieco bliżej, na Wyspy Brytyjskie. Jednak nie myśl, że to szybka i łatwa wyprawa. Wybieramy się bowiem w podróż w czasie, do roku 1862. Zabierze Cię tam Kate Morton, jedna z najbardziej poczytnych w Wielkiej Brytanii, Australii i USA pisarek.

Latem roku 1862 do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire przybywa grupa młodych artystów. Planowali spędzić beztroski miesiąc na łonie natury. Piękne okoliczności przyrody jednak zmieniły się w miejsce tajemniczych zbrodni. Jedna z uczestniczek wyprawy zostaje zastrzelona, druga zniknęła. Te wydarzenia czekają na wyjaśnienie aż 150 lat. Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej pozornie nie powiązane ze sobą przedmioty – zdjęcie pięknej kobiety w wiktoriańskim stylu oraz rysunek domu. Dlaczego ten dom wydaje się Elodie znajomy? Co łączy znalezione przez nią przedmioty? Co łączy z nimi samą Elodie? To zagadki, których rozwiązanie znajdziesz czytając „Córkę zegarmistrza”.

To, co urzeka w powieści Kate Morton, to przede wszystkim atmosfera. Autorka doskonale oddaje klimat wysp brytyjskich, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Co rusz przenosimy się do wiktoriańskiej Anglii, by po chwili powrócić do współczesnego Londynu. Dzieje się to tak płynnie, że nawet nie zauważamy kiedy to następuje. Styl, klimat i specyficzna narracja to cechy, za które uwielbiamy Kate Morton. Jednak niech nie zmyli Cię piękny język. „Córka zegarmistrza” jest historią o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie i zuchwałej kradzieży, a na rozwiązanie zagadki sprzed 150 lat czeka się z wypiekami na twarzy. Jeśli masz ochotę na nieco sentymentalną podróż w czasie z wyraźnym wątkiem kryminalnych, to jest powieść dla Ciebie.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Vikram Chandra „Święte gry”. Przeł. Witold Kurylak. Marginesy, Warszawa 2019

Kate Morton „Córka zegarmistrza”. Przeł. Anna Dobrzańska. Albatros, Warszawa 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora