Wielkie kłamstewka | Zakłamane życie dorosłych, Elena Ferrante

23.02.2023
zakłamane życie dorosłych weronika murek recenzja

Czy można być sławnym, a jednocześnie anonimowym? Elena Ferrante od lat udowadnia, że tak. Nikt bowiem nie zna jej (lub jego) prawdziwej tożsamości. Dziś przypominamy to nazwisko z nieco innej okazji – powieść „Zakłamane życie dorosłych” doczekała się ekranizacji na platformie Netflix.

Idealny świat nie istnieje

Zakłamane życie dorosłych Elena FerranteKiedy wszystko, w co wierzysz od dziecka, staje się kłamstwem, musisz zbudować swoją tożsamość na nowo. Przed takim zadaniem stanęła Giovanna. Dziewczyna dorasta w szczęśliwym, inteligenckim domu w Neapolu. Pewnego dnia, już jako nastolatka, podsłuchuje rozmowy rodziców, z której dowiaduje się, że zaczyna się robić podobna do znienawidzonej ciotki Vittori. Giovanna za wszelką cenę chce lepiej poznać osobę, do której jest przyrównana. Rodzice nie utrzymują z ciotką kontaktu, nie jest więc to łatwe zadanie. Uparta dziewczyna dopina swego. Nie wie jednak, że to co odkryje na zawsze zburzy jej (niemal idealny) obraz rodziców. Spotkanie z ekscentryczną ciotką jest także okazją do odkrycia siebie na nowo i szukania odpowiedzi na życiowe pytania.

Nowe oblicze

Elena Ferrante w świetny sposób potrafi opisać zawiłą drogę odnajdywania własnej tożsamości, poznawania prawdziwej wersji siebie. To opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnego „ja”, a nie tego zbudowanego przez innych. To także szukanie niezależności z wszystkimi jej plusami i minusami. W tym zadaniu nie pomaga fakt, że jej rodzinne życie okazuje się nie być taką sielanką, jaką przedstawiali jej rodzice. Historia rodziny skrywa bowiem wiele mrocznych sekretów, z którymi przychodzi się zmierzyć.

Dwa bieguny Neapolu

Osobista historia bohaterki toczy się na tle społecznych zmian i różnic, jakie widoczne są w Neapolu. Inteligencka, wytworna „góra” ściera się z krzykliwym, trywialnym „dołem”. Poznajemy skrajne światy – od komunistycznych wieców i koncertów po świąteczny kiermasz kościelny. Wszystko, choć zupełnie zwyczajne, jest tu niezwykle fascynujące, wręcz hipnotyzujące.

„Zakłamane życie dorosłych” nie jest łatwą lekturą, ale niezwykle przyjemnie się ją czyta. Równie dobrze ogląda się jej ekranizację, choć może być to nieco zaskakujące doświadczenie.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Elena Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. Sonia Draga. Katowice 2023

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora