Wielkie kłamstewka | Zakłamane życie dorosłych, Elena Ferrante


Czy można być sławnym, a jednocześnie anonimowym? Elena Ferrante od lat udowadnia, że tak. Nikt bowiem nie zna jej (lub jego) prawdziwej tożsamości. Dziś przypominamy to nazwisko z nieco innej okazji – powieść „Zakłamane życie dorosłych” doczekała się ekranizacji na platformie Netflix.
Idealny świat nie istnieje
Nowe oblicze
Elena Ferrante w świetny sposób potrafi opisać zawiłą drogę odnajdywania własnej tożsamości, poznawania prawdziwej wersji siebie. To opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnego „ja”, a nie tego zbudowanego przez innych. To także szukanie niezależności z wszystkimi jej plusami i minusami. W tym zadaniu nie pomaga fakt, że jej rodzinne życie okazuje się nie być taką sielanką, jaką przedstawiali jej rodzice. Historia rodziny skrywa bowiem wiele mrocznych sekretów, z którymi przychodzi się zmierzyć.
Dwa bieguny Neapolu
Osobista historia bohaterki toczy się na tle społecznych zmian i różnic, jakie widoczne są w Neapolu. Inteligencka, wytworna „góra” ściera się z krzykliwym, trywialnym „dołem”. Poznajemy skrajne światy – od komunistycznych wieców i koncertów po świąteczny kiermasz kościelny. Wszystko, choć zupełnie zwyczajne, jest tu niezwykle fascynujące, wręcz hipnotyzujące.
„Zakłamane życie dorosłych” nie jest łatwą lekturą, ale niezwykle przyjemnie się ją czyta. Równie dobrze ogląda się jej ekranizację, choć może być to nieco zaskakujące doświadczenie.
Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Elena Ferrante „Zakłamane życie dorosłych”. Sonia Draga. Katowice 2023