WOBEC ZAZDROŚCI WSZYSCY SĄ RÓWNI | JO NESBØ „ZAZDROŚĆ” – recenzja


Zazdrość to uczucie, którego doświadcza każdy z nas. Każdy wie, jak silna i niszcząca potrafi być. Czasem sprawia, że człowiekowi szybciej bije serce, przestaje racjonalnie myśleć i daje ponieść się impulsowi. Czasem wkrada się niepostrzeżenie i niszczy w bardzo podstępny sposób. Zawsze jednak jest to uczucie, które popycha ludzi w złą stronę. To mroczna i nieokiełznana siła, która gdy już wyjdzie na wierzch, może stać się gwoździem do trumny bohatera – niekoniecznie tylko w przenośni…
Dzieli nas wiele, ale łączy jedno
„Nic nie rozumiesz. Już za późno na jakąkolwiek interwencję. Ja już nie żyję.”
Antologia zazdrości
Jo Nesbø wziął się dość poważnie za rozebranie zazdrości na czynniki pierwsze. Pokazuje różne jej oblicza: zazdrość może być życiową obsesją, ale również goryczą i takim rodzajem traumy, który na zawsze naznacza kolejne życiowe wybory. Może objawiać się furią i agresją, a może podstępem wkraść się do życia i niszczyć je powoli, dzień po dniu. Jednak zawsze prowadzi do sytuacji, z której nie ma łatwego wyjścia.
Bohaterowie i bohaterki książki widzimy w sytuacjach często granicznych, kiedy podejmują decyzje o tym, co dalej zaważy na ich życiu. Bohaterowie jednak nie potrafią podjąć decyzji, gdyż gubią się wciąż na nowo między swoim wyobrażeniem o rzeczywistości a jej prawdziwym kształtem. Wchodzimy w głąb umysłów ludzi, którzy z powodu zazdrości zrobili coś strasznego… lub dopiero planują to zrobić. I nie ma znaczenia, czy jest się pisarzem, sprzedawczynią w kiosku, osobą z wyższych sfer czy kierowcą śmieciarki – zazdrość niszczy każdego w równym stopniu.
Nowy-stary Nesbø
Jo Nesbø prezentuje nam książkę zupełnie inną, niż można byłoby się po nim spodziewać. Zamiast klasycznego kryminału z zawiłą fabułą, mamy zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest zazdrość. Lektura ta stanowi studium duszy ludzkiej, nie zawsze jest łatwa w odbiorze i zmusza czytelnika do refleksji. Jednak w żadnym wypadku nie jest zwykłą historią o miłości. To wielowymiarowy obraz człowieka, który pokazuje, że w każdym z nas drzemie zło i każdy z nas pod wpływem zazdrości może zrobić coś nieodwracalnego.
Jednak fani „klasycznego” Jo Nesbø nie będą zawiedzeni sięgając po „Zazdrość”. Każde bowiem z siedmiu opowiadań, jest skonstruowane w dość przewrotny sposób, ma w sobie element tajemnicy, a do finału prowadzi nas w bardzo zawikłany sposób. Kiedy wydaje nam się już, że rozumiemy motywacje postaci i wiemy, co się wydarzy, zostajemy zaskoczeni enigmatycznym zakończeniem. Znajdziemy tutaj także kryminalne zagadki czy elementy thrillera, czyli to, za co kochamy tego autora najbardziej.
Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jo Nesbø „Zazdrość”. Wydawnictwo Dolnośląskie. Wrocław 2021