WSZYSCY CHCĄ CZYTAĆ O PRZYRODZIE! CIEKAWE KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH I ROŚLINACH

28.04.2017
KSIĄŻKI O ZWIERZĘTACH

Na pewno kojarzycie książkę „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Była w ostatnich miesiącach wszędzie: na listach bestsellerów, na blogach, na Instagramie i Facebooku, polecał ją także Mariusz Szczygieł. Czym tak urzeka książka z wielkim zielonym drzewem na okładce?

Przede wszystkim nietypowym podejściem do tematu. Peter Wohlleben pisze o drzewach jak o istotach żywych. Oczywiście, wiadomo, że drzewa żyją, ale czy spodziewaliście się, że mogą tworzyć coś w rodzaju społeczności?

Nie warto wierzyć blurbom na okładce, ale tym razem wydawca opisał dokładnie to, czego możemy się po tej książce spodziewać: „Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew”.

To naprawdę fascynująca opowieść, po której każda wizyta w lesie będzie dla was czymś zupełni innym.

Krótko po premierze  i niewątpliwym sukcesie „Sekretnego życia drzew” Wydawnictwo Otwarte wydało drugą książkę Wohllebena „Duchowe życie zwierząt”. Nie trzeba tłumaczyć, co znajdziemy w książce. Dopowiem tylko, że autor trzyma się swojej konwencji i książka o zwierzętach jest równie ciekawa, jak o roślinach.

W Polsce ostatnimi czasy mamy naprawdę dużo książek, które za temat obrały sobie przyrodę. Zwróciła na to uwagę autorka bloga Wielki Buk, która uznała, że najważniejszym trendem literackim roku 2016 była właśnie wyjątkowa popularność książek o naturze.  Co najważniejsze, były to książki naprawdę dobrze i ciekawie napisane. Nie mówię tu o wydaniach popularno-naukowych, w których tekstu jest tyle samo, co obrazków. Mam na myśli książki, które można faktycznie poczytać.

W tym miejscu chcę zwrócić waszą uwagę na świetną serię Menażeria wydawnictwa Czarnego, w której ukazało się do tej pory sześć książek. Wśród nich najciekawsze były chyba: „Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci” Bernda Heinricha oraz „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, która została nominowana w tym roku do Paszportu „Polityki”.

Wśród ciekawych książek wydawanych poza seriami są np. „Rzecz o ptakach” Noaha Stryckera wydawnictwa Muza lub „Galapagos. Historia naturalna” Henry’ego Nichollsa wydana przez WAB.

Nie tylko dla dorosłych są także książki Adama Wajraka, dziennikarza, który na co dzień pisze właśnie książki o zwierzętach i ochronie przyrody. Jego książka „Wilki” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno rodziców, jak i dzieci. Pewnego razu Adam Wajrak nie mógł nawet dostać się do sali, w której miało się odbyć spotkanie autorskie, bo tłum zainteresowanych czytelników zablokował wejście do sali. Jak widać, przyroda to naprawdę interesujący temat na książkę.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora