WYBIERZ SIĘ Z PAULO COELHO W NIEZAPOMNIANĄ PODRÓŻ HIPISOWSKIM MAGIC BUSEM!

25.09.2018

Marzysz o podróży życia, która odmieni Cię duchowo, sprawi, że zaczniesz żyć pełną piersią i poczujesz wolność? W latach 60-tych i 70-tych Hipisi również o tym marzyli! W ramach ucieczki przed utartymi schematami i w poszukiwaniu sensu życia, kolorowymi „Magic Busami” podróżowali po świecie. Paulo Coelho był jednym z nich!                               

690465-352x500

W nowej, częściowo autobiograficznej powieści, Paulo Coelho jest młodym hipisem, który marzy o tym, by zostać pisarzem. Ma długie włosy, nosi kwieciste koszule i kurtkę z naszywkami. Podróżuje po świecie, by doświadczać „nowego” i poznawać ciekawych ludzi.

Hipisi mieli odwagę, by buntować się przeciwko utartym schematom i narzucanym regułom. Zaczytywali się w książkach, których bohaterowie sprzeciwiali się konsumpcyjnemu stylowi życia, sensu istnienia szukali w podróżach, zabawie, miłości, filozofii i duchowych przeżyciach.  Bestsellerem tego pokolenia była książka„W drodze” Jacka Kerouaca, uważana za manifest ruchu Beat Generation, który był zapowiedzią tego hippisowskiego. To w większości powieść autobiograficzna, oparta na podróżach autora i jego przyjaciół po Stanach. Bohaterowie podróżują autostopem, czasem kradzionymi samochodami, szukają przygód i swobody, tak, by poczuć się prawdziwie wolnymi. O takiej podróży marzyło całe ich pokolenie! „Buszujący w zbożu” to była kolejna pozycja must read Hipisa. Głównym bohaterem książki J. D. Salingera jest szesnastoletni uczeń, Holden Caulfield. Uczęszcza do prywatnej szkoły, ale nie jest typem kujona, wręcz przeciwnie, oblał właśnie cztery przedmioty… Zanim powiadomi o tym rodziców i poniesie konsekwencje, ucieka z college’u i przez kilka dni włóczy się po Nowym Jorku. To historia o buncie nastolatka i poszukiwaniu własnej drogi. Zabawna historia, która pod płaszczykiem komizmu przekazuje głębsze treści. „Tak daleko do nieba” Richarda Bradforda również opowiada o ucieczce i potrzebie zmiany. Młody teksański businessman rezygnuje z dotychczasowego modelu życia. Przeprowadza się do Nowego Meksyku i w tej trudnej okolicy próbuje odnaleźć sens życia. Napisana z humorem historia, pokazuje że nawet w trudnych warunkach można zmieniać swoją rzeczywistość, kochać i być szczęśliwym.

Hipis”, nowa powieść Paula Coelho, to także książka, w której bohaterowie zrywają z dotychczasowym życiem i wybierają się w podróż. Czytając książkę wkraczamy w kolorowy świat Hipisów. O tym, gdzie warto wybrać się w podróż pisał „Niewidzialny goniec”, hipisowska gazeta, która opisywała popularne szlaki. Młodzi ludzie z różnych zakątków świata spotykali się m.in. na szlaku do Machu Picchu w Ameryce Południowej, Tiahuanaco w Boliwii, czy Lhasy w Tybecie. Nowym kierunkiem stał się szlak wiodący z Amsterdamu do Katmandu. Dwoma najważniejszymi miejscami dla hipisowskiej społeczności w Europie, były Plac Dam w Amsterdamie i Piccadilly Circus w Londynie. Żaden Hipis nie wyruszał w podróż na Stary Kontynent bez poradnika „Europa za pięć dolarów dziennie” Arthura Frommera – kultowego przewodnika, który opisywał, gdzie można tanio zjeść i nocować.

Bohater książki, Paulo, po lekturze tego właśnie przewodnika, przybył do Amsterdamu. Tym razem podróżował po Europie, wcześniej zwiedził już Amerykę Południową, a dalej w planach miał Londyn.

O podróży do Katmandu i zobaczeniu Himalajów marzyła Karla, młoda Holenderka.

„Musiała uczynić radykalny krok, odkryć jakąś wewnętrzną lub zewnętrzną krainę, której jeszcze nie poznano, i wyrwać się z tego marazmu, który z każdym dniem pozbawiał ją sił.”

Rzuciła pracę i z zaoszczędzonymi pieniędzmi przyjechała do Amsterdamu. Siedziała na Placu Dam, gdzie spotykali się Hipisi, i czekała na odpowiedniego partnera do podróży do Nepalu. Chciała wsiąść do legendarnego „Magic Busa” – autokaru, który za około sto dolarów przemierzał tysiące kilometrów i docierał ostatecznie do Katmandu. 

„Najstraszniejsza zbrodnia to zabić w sobie radość życia.”

Pierwsze kroki w Amsterdamie Paul skierował oczywiście na Plac Dam. Tam jego uwagę przyciągnęła piękna Holenderka, która nie spuszczała z niego oka. Mimo nieśmiałości podszedł do niej. Odkąd zamienili ze sobą kilka słów, oboje poczuli, że dobrze im w swoim towarzystwie.

„Ona była z nim, a on był z nią i oboje to wiedzieli, choć nie padło między nimi ani jedno słowo na ten temat i nie bardzo rozumieli, co się tak naprawdę dzieje.”

Kiedy Paulo dowiedział się, że dziewczyna kupiła bilet do Katmandu za jedyne 70 dolarów, planowana podróż do Londynu zaczęła tracić na atrakcyjności, a przygoda związana z daleką wyprawą kusiła coraz bardziej. Z każdą chwilą miał coraz większą ochotę, by towarzyszyć Karli. Razem zaczęli zwiedzać Amsterdam, aż w końcu, ku uciesze dziewczyny, Paul zmienił plany, kupił bilet do Katmandu i następnego dnia oboje stawili się w miejscu zbiórki.

„Paulo niczego nie planował na zapas, a kiedy coś wydarza się w sposób nieprzewidziany i nieoczekiwany, zazwyczaj okazuje się ciekawsze i bardziej ekscytujące.”

„Magic Bus” w niczym nie przypominał kolorowego autobusu z pięknymi hasłami… Okazał się starym, szkolnym autobusem z nierozkładanymi siedzeniami, bagażnikiem na dachu, pełnym zapasowych kół i kanistrów paliwa. Po dwóch godzinach wspólnej podróży wszyscy już się sobie przedstawili i podekscytowani żywo dyskutowali o swoich poprzednich podróżach i związanych z nimi doświadczeniach.

„Ludzie, którzy wierzą w siebie, ufają innym. Ponieważ w głębi ducha wiedzą, że kiedy zostaną zdradzeni – a zostaną zdradzeni, bo takie jest życie – potrafią to godnie znieść. Bo w podejmowaniu ryzyka tkwi urok życia.”

Czekało ich po drodze kilka przystanków – Monachium, Ateny, Belgrad, Stambuł, Teheran, Bagdad. Wybór trasy zależał od kierowcy. Już pierwszy przystanek przyniósł wiele niespodzianek…

„Hipis” dołącza do grona ekscytujących lektur o buncie, ucieczce, wolności i poszukiwaniu siebie!

Weź udział w naszym konkursie i wygraj aparat INSTAX! Szczegóły znajdziesz na naszym Facebooku: http://bit.ly/konkursHipis

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Paulo Coelho, „Hipis”. Drzewo Babel. Warszawa 2018.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora