WYJĄTKOWE KOBIETY W WYJĄTKOWYCH CZASACH

16.10.2019

Nie wybieramy sobie czasów, w których przychodzi nam żyć. Nie wybrały sobie go również bohaterki poniższych książek. Jednak ze swoich czasów potrafiły wycisnąć tyle, ile tylko się dało. Pomimo przeciwności, zawirowań historycznych i kłód rzucanych pod nogi, nie poddały się. A przy tym wszystkim zachowały swoją kobiecość. Przeczytaj te inspirujące historie o niezwykłych kobietach i zobacz, jak zmieniają świat.

Wojna to niszczycielska siła, która zrównuje z ziemią wszystko na swojej drodze. Odbiera rodziny, pali domy, rozrzuca bliskich po całym świecie, daleko od siebie. Jednak nie jest w stanie zniszczyć jednego – człowieczeństwa. Doskonale pokazuje to książka Weroniki Wierzchowskiej. Jest to bowiem opowieść o młodych kobietach, które pomimo wojny, nie straciły swoich wartości, wiary, że po drugiej stronie stoi człowiek. A przy tym wszystkim nie przestały marzyć o szczęściu i miłości.

To były zwykłe dziewczyny. Większość z nich, wstępując do armii, nie miała nawet dwudziestu lat. Jednak przyszło im żyć w najgorszych możliwych czasach. Wojna odebrała im rodziny, młodość, bliskich, rzuciła daleko na wschód. Jednak trudności, codzienne narażanie życia, śmierć na którą patrzyły każdego dnia nie zniszczyło w nich tego, co najważniejsze – chęci do życia. Niezwykle ciekawska i pełna spontaniczności kresowiaczka Janka i zagubiona służbistka Ania trafiają w 1944 roku do pierwszej kompanii fizylierek z Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Choć z pozoru różni je wszystko – temperament, doświadczenia, poglądy – to łączy je potrzeba posiadania kogoś bliskiego, bratniej duszy. Czy w ogniu wojennych intryg jest szansa na kobiecą przyjaźń? Sięgnij po książkę, aby się o tym przekonać.

 

Czy myślisz, że w XXI wieku kobiety mają jeszcze o co walczyć w kwestii równouprawnienia? Odpowiedź jest niestety jedna – tak. Pomimo tylu lat walki o to, aby głos kobiet był usłyszany, nadal prawdziwa równość nie istnieje.

Melinda Gates od dwudziestu lat prowadzi misję, której celem jest znajdowanie rozwiązań dla ludzi pilnie potrzebujących pomocy, bez względu na to, gdzie żyją i kim są. Podczas swojej pracy i podróży po całym świecie, dostrzegła jak nadal jest wiele do zrobienia w kwestii traktowania kobiet po prostu po ludzku. Pisze o tak ważnych sprawach, jak przymusowe małżeństwa dzieci, brak dostępu do środków antykoncepcyjnych czy nierówne traktowanie ze względu na płeć w miejscu pracy. Nie są to jednak wyłącznie pojedyncze historie. Wspiera swą narrację konkretnymi danymi. Staje się w ten sposób głosem kobiet, które do tej pory go nie miały. I robi to nie tylko w ich interesie. Robi to także w interesie całej ludzkości, ponieważ, jak twierdzi,  „Jeśli chcesz, by całe społeczeństwo dążyło ku lepszemu, nie możesz traktować gorzej kobiet.”

„Moment zwrotny” to książką o kobietach, lecz nie tylko dla kobiet. To książka dla tych, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazuje, jak wiele możemy zrobić, aby zmienić rzeczywistość, w której żyjemy. To powieść – protest, powieść – manifest i przede wszystkim powieść – apel do działania.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Weronika Wierzchowska „Nie przestałyśmy być kobietami”.  Prószyński i S-ka, Warszawa 2019.

Melinda Gates „Moment zwrotny”. Przeł. Janusz Ochab. Zysk i S-ka, Poznań 2019.

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora