WYSPA POWROTÓW, PETER MAY

18.04.2016
Wyspa powrotów

Peter May to szkocki pisarz i scenarzysta mieszkający w Glasgow. Zanim wydał swoją pierwszą powieść pracował jako dziennikarz. Tytuł „Dziennikarza Roku” zdobył mając zaledwie 21 lat. Pracował w BBC jako autor scenariuszy do seriali i widowisk telewizyjnych. Obecnie poświęca się wyłącznie pisaniu książek. Jest autorem ponad 20 powieści kryminalnych, za które otrzymał wiele wyróżnień.

„Wyspa powrotów” to książka przy której zmarzniesz. Silne wiatry w Zatoce Świętego Wawrzyńca przewieją Cię na wskroś! Peter May w książce sugestywnie oddał surowy klimat kanadyjskich wysp. Akcja kryminału rozgrywa się na wyspie Entry, należącej do łańcucha Wysp Magdaleny. Nie jest to łatwe miejsce do życia. Na wyspie panuje srogi klimat, wieją silne wiatry, niebo często jest zachmurzone i pada zimny deszcz. Mieszkańcy głównie utrzymują się rybołówstwa. Na wyspie nie ma sklepów, zaopatrzenie dostarczane jest promem z miasta na lądzie. Jest to odludne miejsce, z niewielką ilością mieszańców, których populacja kurczy się, ponieważ młodzi uciekają z wyspy w poszukiwaniu lepszego życia. Otaczające wyspę morze, z kołyszącymi się w zatokach łodziami rybackimi i kutrami, może napawać strachem osoby nie przyzwyczajone do takiego krajobrazu.

Na wyspie popełniono morderstwo. Detektyw Sime Mackenzie wraz z ekipą policjantów z Montrealu przybywa na wyspę, by prowadzić śledztwo. Ofiara to James Cowell, najbogatszy człowiek zamieszkujący wyspę. Jego żona, Kirsty Cowell, to rodowita mieszkanka wyspy. Z powodów, których nie ujawnia, od lat nie opuszcza wysypy.

Ze względu na odizolowanie Entry i niedużą ilość mieszkańców sprawa wydaje się łatwa. Niestety. Z każdym dniem śledztwo komplikuje się. Sime odkrywa, że zna Kirsty – podejrzaną o zabicie męża. Nie wie gdzie, ani kiedy się spotkali, ale jest pewien, że spotkał ją już wcześniej.

Detektyw niedawno rozstał się z żoną, cierpi na bezsenność, a odkąd znalazł się na wyspie nawiedzają go wspomnienia – historie przodków, które poznał z pamiętników czytanych mu przez babcię. Dzięki tym wspomnieniom przenosimy się do XIX wiecznej Szkocji i poznajemy losy Sime’a – chłopca, który nosi to samo imię co detektyw…

Kryminał Petera May’a to książka, która pobudza wyobraźnię. Warto przeczytać! 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora