WYZWANIE CZYTELNICZE: ZROZUMIEĆ ROSJĘ

26.04.2022
zrozumieć rosję artykuł

Banałem jest powiedzieć, że mało kto rozumie, co się dzieje w Rosji. Jeszcze większym banałem jest odesłanie w tych okolicznościach do książek. Ale książki ekspertów i reporterów akurat mogą wiele wyjaśnić. Ostatnio pojawiło się kilka, na które warto zwrócić uwagę.

„Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” Catherine Belton

ludzie putina Catherine BeltonPierwsza z prezentowanych tutaj pozycji, „Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi”, ukazała się jeszcze przed rozpoczętą w lutym inwazją Rosji na Ukrainę. Dotyczy ona jednak procesów, które trwają od wielu dekad, a zaczęły się wraz z rozpadem Związku Radzieckiego.

Fascynująca, rozpisana na ponad 700 stron opowieść, to mrożąca krew w żyłach historia strukturalnej przemocy. Główną rolę odgrywa w niej sieć wpływowych osób, często zaczynających karierę jeszcze za czasów imperium radzieckiego i imperialne mające zamiary – po dziś dzień.

Książka Catherine Belton to efekt nie tylko imponującej pracy, ale i potężnego doświadczenia autorki, która jest dziennikarką śledczą Reutersa, a przez wiele lat pracowała jako moskiewska korespondentka „Financial Times”.

„Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin” Barbara Włodarczyk

barbara włodarczyk szalona miłośćWśród wielu istotnych pytań o obecną sytuację w Rosji jest powracająca kwestia zaufania społeczeństwa do władzy. Jak to możliwe, że Putin i jego działania mają tak wielkie poparcie? Próbuje na to pytanie od jakiegoś czasu odpowiedzieć Barbara Włodarczyk, reporterka, która życiu mieszkańców byłego Związku Radzieckiego poświęciła wiele filmów.

„Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin” to próba spojrzenia na współczesną sytuację oczyma zwykłych ludzi. Reporterka zabiera nas w podróż do wnętrza Rosji, w której sentyment za dawnym imperium wciąż jest bardzo silny.

Co istotne, autorka poświęca również wiele miejsca propagandzie i jej wpływowi na świadomość zwykłych obywateli. Refleksjom o stanie kraju towarzyszą anegdoty i ciekawostki opowiadające o życiu codziennym.

„Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” Tomas Forro

tomas forro apartament w hotelu wojnaW „rosyjskim trójpaku”, który przygotowaliśmy, znajdzie się miejsce również dla reportażu autora pochodzącego ze Słowacji. Tomas Forro, korespondent wojenny, swoją książkę zadedykował „matkom, które wychowały morderców i ich ofiary – po obu stronach frontu”.

Jego opowieść, „Apartament w hotelu Wojna”, na pierwszy rzut oka wydaje się historyczna, bo dotyczy sytuacji sprzed inwazji. A jednak książka reportera, analizująca wnikliwie polityczne niuanse, wnikająca w strukturę społeczną, naświetlająca charakterystyczne dla wojny hybrydowej narzędzia walki, jest jak najbardziej aktualna.

„Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” nie tylko opowiada o uczestnikach krwawego konfliktu, ale pozwala również przyjrzeć się podstępnym metodom, które stosuje Rosja. Zrozumienie tych mechanizmów jest bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” Catherine Belton, Sine Qua Non, 2022
„Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin” Barbara Włodarczyk, Wydawnictwo Literackie, 2022
„Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” Tomas Forro, Wydawnictwo Czarne, 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora