ZACZYTAJ SIĘ W KSIĄŻKACH KAZUO ISHIGURO, LAUREATA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA 2017!

16.01.2018

Po książki noblistów warto sięgnąć chociażby z ciekawości. Dzięki temu dowiadujemy się jakiego typu literatura jest doceniana, poznajemy różne style i twórców z całego świata. W 2017 roku Nagrodę Nobla otrzymał brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia – Kazuo Ishiguro. Jeśli szukacie lektury, która Was zaskoczy, wzbudzi refleksje i zachwyci niepowtarzalnym klimatem, polecamy szczególnie dwie jego powieści. Sprawdźcie które!

Kazuo Ishiguro jest pisarzem cenionym zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Największe sukcesy odnosił w latach 80 i 90-tych. Otrzymał niemal wszystkie, ważne dla literatury anglojęzycznej, nagrody. Większość jego powieści dostępna jest dla polskiego czytelnika, my wyróżniamy i polecamy słynne „Okruchy dnia” i mniej znane „Nie opuszczaj mnie”. Oba tytuły czyta się bardzo płynnie i szybko. Powieści mają bardzo charakterystyczny klimat. Obie powoli odkrywają przed czytelnikiem głęboko ukryty w opowiadanej historii sens.

okruchy

Okruchy dnia” prawdopodobnie znacie z głośnej ekranizacji, która powstała w 1993 roku z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Za tą książkę w 1989 roku Ishiguro otrzymał Nagrodę Bookera i to ona rozsławiła go poza anglosaskim kręgiem kulturowym. Zarówno książka jak i ekranizacja są wyjątkowe i godne uwagi. Powieść przenosi czytelnika w typowo brytyjski krajobraz, do posiadłości lorda Darlingtona. Historię opowiada nam główny bohater – kamerdyner Stevens, który najlepsze lata swojego życia poświęcił służbie. Pracę i zawodowe obowiązki zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Nawet po śmierci swojego chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Postanawia udać się na krótki urlop i wyjeżdża do Kornwalii. Chce namówić dawną gospodynię – pannę Kenton do powrotu do pracy. Podczas podróży Stevens rozpamiętuje przeszłość, analizuje minione lata i wydarzenia. Powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że stracił najlepsze lata swojego życia i szansę na szczęście w życiu osobistym. Stevens jest postacią tragiczną. Analiza minionych wydarzeń spowodowała, że wreszcie dostrzegł przepaść między jego prawdziwym życiem, a iluzją w jakiej żył. Dotarło do niego, że z własnej woli poświęcił swoje życie człowiekowi, który nie był tego wart. Historia kamerdynera pobudza do przemyśleń i prowadzi do wniosku, że życie składa się z tytułowych okruchów, ulotnych chwil szczęścia, które bardzo łatwo jest przegapić. „Okruchy dnia” to nostalgiczna opowieść o poszukiwaniu czegoś bezpowrotnie utraconego.

nie-opuszczaj-mnie-b-iext51452906

Główną bohaterką „Nie opuszczaj mnie”, a jednocześnie narratorką za sprawą której poznajemy historię, jest Kathy. Poznajemy ją już jako dorosłą kobietę, która od przeszło jedenastu lat pracuje jako opiekunka. Za osiem miesięcy kończy pracę i fakt ten pobudza w niej chęć wspominania dawnych dziejów. Cofa się do czasów kiedy razem z Ruth i Tommym uczęszczała do szkoły w Hailsham. Dzięki jej wspomnieniom przenosimy się do angielskiej, elitarnej szkoły z internatem, gdzie uczniowie pod okiem troskliwych wychowawców mogą zdobywać wiedzę, rozwijać swoje umiejętności artystyczne i spędzać czas na różnych aktywnościach. Całej trójce bohaterów, Kathy, Ruth i Tommemu, towarzyszymy w dorastaniu. Obserwujemy jak zmieniają się ich wzajemne relacje – rywalizację, zazdrość, a także miłość. Bohaterka opowiada o zwyczajnym, codziennym życiu w szkolnej rzeczywistości. Jednak od samego początku zdajemy sobie sprawę, że nie jest to zwykła szkoła, a fragmenty wspomnień sugerują, że za idyllicznym obrazem szkoły kryje się drugie, niepokojące dno. Dorosła Kathy zna prawdę o Hailsham i stopniowo odkrywa ją także przed nami. „Nie opuszczaj mnie” to powieść obyczajowo–psychologiczna, która przeradza się w mroczny thriller, kiedy już poznamy prawdę. Ishiguro nastrój grozy buduje bardzo powoli i nie za sprawą makabrycznych opisów. Wręcz przeciwnie, efekt osiąga za pomocą delikatnych sugestii, które budzą w czytelniku niepokój. Książka wciąga ponieważ za wszelką cenę chcemy dowiedzieć się na czym polega tajemnica szkoły i jej uczniów. To zaskakująca historia, która pobudza do rozważań etycznych. Powieść z 2005 roku została zekranizowana w 2010. Keira Knightley zagrała rolę Ruth.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora