ZAINSPIRUJ SIĘ ŻYCIEM MICHELLE OBAMY

31.12.2019

Nowy rok bardzo często kojarzony jest ze zmianami, postanowieniami i ambitnymi celami stawianymi sobie na kolejne 12 miesięcy. Jedni idą na siłownię, inni podejmują wyzwanie przeczytania 52 książek w ciągu roku, jeszcze inni starają się inwestować w samorozwój. Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam książkę i niesamowicie unikatowy dziennik motywacyjny, których autorką jest Michelle Obama, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych w latach 2009- 2017.

O książce „Becoming”. Moja historia” bardzo głośno było na początku roku 2019, kiedy miała ona premierę. Tytuł szturmem przebił się do wielu zestawień bestsellerów i bił rekordy sprzedaży. Ta historia była na ustach wielu czytelników i nie sposób się temu dziwić, ponieważ Michelle Obama po raz pierwszy ze szczegółami opowiedziała o swoim życiu w tak intymny sposób. Próżno tutaj szukać bulwersujących wydarzeń, czy sekretów z życia Białego Domu. „Becoming” to bardzo osobisty pamiętnik Michelle, która na jego kartach chciała przekazać wiele uniwersalnych prawd przyświecających jej życiu. Książka ukazała się w 25 wersjach językowych w kilkudziesięciu krajach świata.

To historia kobiety, która dorastała w bardzo kochającej rodzinie, otoczonej ciepłymi uczuciami, ale też wsparciem i ogromną dozą motywacji ze strony rodziców. Michelle opisuje swój dom rodzinny jako miejsce, do którego lubiła wracać i pomimo problemów, które trapiły jej bliskich, nigdy nie czuła się w tym miejscu niechciana czy odrzucona. Spokój i opanowanie rodziców zaowocował tym, że Michelle rzadko wpadała w nerwowość i bardzo ambitnie określała swoje cele. Przeszkody, które napotykała dodatkowo motywowały ją do tego, aby stawać się coraz lepszą. Na kartach „Becoming” poznacie też historię jej pierwszego spotkania z Barackiem, jej późniejszym mężem i prezydentem Stanów Zjednoczonych. Poznacie cały wachlarz emocji, który towarzyszył Michelle podczas ich pierwszych randek, kłótni, zapoznawania z rodziną i późniejszego budowania własnego domostwa. Tym, co Michelle podkreśla najczęściej, jest jej ogromne zaangażowanie w pomoc kobietom. Motywowanie ich, pokazywanie różnych ścieżek osiągnięcia celu, wyznaczanie ambitnych zadań (tych samych, które ona narzucała samej sobie). Michelle zawsze była i nadal jest, osobą bardzo empatyczną i zaangażowaną w życie lokalnej społeczności. Jej życie jednak nie było usłane różami. Pamiętnik Michelle odkrywa też wiele sytuacji, w których kobieta musiała zmagać się z narzucanymi jej stereotypami i udowadniać swoją wartość. Co więcej, dowiecie się też czy rola pierwszej damy była tą wymarzoną, czy raczej znienawidzoną funkcją, jaką musiała pełnić.

Jak radziła sobie z otaczającą ją niechęcią ze strony kontrkandydatów Baracka? Jak jej życie zmieniło się w obliczu przeprowadzki do Białego Domu?

„Becoming” to nie tylko inspirująca, prawdziwa historia, ale też ogromna dawka motywujących cytatów i fragmentów, do których można wracać w chwilach zwątpienia.

Jeśli planujecie w nowym roku skupić się na własnych potrzebach i czerpaniu z życia jak najwięcej, to polecam Wam zainteresować się motywacyjnym dziennikiem od Michelle Obamy, który podobnie jak książka, nosi tytuł „Becoming” (tł. stawać się). Forma tego pamiętnika z pewnością Was zaskoczy. Próżno szukać tutaj rozpiski na dni i miesiące. To nie jest typowy planner, w którym możecie zapisywać kolejne ważne daty. „Becoming. Dziennik motywacyjny” ma bardzo minimalistyczny wygląd i skromną szatę graficzną. W środku znajdziecie tematy i pytania stworzone przez Michelle, które pozwolą Wam wrócić myślami do wydarzeń, które Was ukształtowały i usystematyzować je na kartach tego dziennika. We wstępie możemy przeczytać, że taki dziennik pomógł Michelle w pisaniu książki „Becoming”, ponieważ mogła przypomnieć sobie o wszystkich ważnych przeżyciach i szczegółowo je opisać. Autorka przyznaje również, że prowadzenie dziennika, w dzisiejszych czasach, jest ogromnym wyzwaniem z uwagi na czas, którego ciągle nam brakuje. Uważa jednak, że bardzo istotne jest dbanie o siebie i swój komfort psychiczny, a właśnie w tym pomóc ma „Becoming”. Całość jest przepleciona wieloma motywacyjnymi cytatami, ulubioną playlistą Michelle czy zadaniami, które należy wykonać już poza opisem w dzienniku. Musicie to sprawdzić. Naprawdę warto!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Michelle Obama „Becoming. Moja historia”. Przeł. Dariusz Żukowski. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019.
Michelle Obama „Becoming. Dziennik motywacyjny, który pozwoli ci odnaleźć swój głos”. Przeł. Dariusz Żukowski. Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora