ZASKAKUJĄCE HISTORIE

26.02.2024

Trzy świetne tytuły z półki z nowościami – to nasza propozycja na spędzenie kilku dobrych godzin wieczornych. Poznajcie nasze typy.

AGENT NA EMERYTURZE
„Wybrzeże szpiegów”, Tess Gerritsen

tes gerritsen wybrzeże szpiegówMistrzyni thrillerów otwiera nowy cykl i wszystko zapowiada, że będzie to cykl świetny.
„Klub Martini” zaczyna się on tomem „Wybrzeże szpiegów”, który właśnie trafia do rąk polskich czytelników.

Inspiracją do powstania byli sąsiedzi pisarki, która mieszka w niewielkim miasteczku w Maine. Jak się dowiedziała, żyje tam wielu „niepozornych emerytów z tajemniczą przeszłością”, czyli tak naprawdę byłych agentów CIA. Nie wyglądają jak James Bond, ale… byli kiedyś agentami, a więc mają za sobą mroczną przeszłość i znają się na rzeczy.

Ta mroczna przeszłość, jak łatwo się domyślić, zainteresowała Tess Gerritsen najbardziej. Okazuje się bowiem, że fachu nie porzuca się wraz z przejściem na emeryturę, a znajomi z dawnej pracy mogą okazać się pomocni.

Więcej nie zdradzimy. Czytajcie Gerritsen – to świetna rozrywka!

 

ZĘBY W PRL
„Ambulans jedzie na wieś”, Aleksandra Kozłowska

ambulans jedzie na wieś aleksandra kozłowskaW książce „Ambulans jedzie na wieś” Aleksandra Kozłowska podejmuje bardzo ciekawy i fascynujący temat, choć niektórym może wydać się przerażający: zęby polskie.

Autorka skupiła się na zębach polskich, bo przez – nomen omen – bolączki z tym związane i z leczeniem uzębienia można z interesującej perspektywy spojrzeć na przemiany społeczne kraju. Ciekawie w każdym razie przedstawia się w ten sposób historia PRL, a także historia polskiej medycyny.

Reportaż Kozłowskiej to nie tylko podróż w czasie, to również okazja do przyjrzenia się obyczajom i różnicom społecznym.

To także po prostu barwna opowieść, pełna wielu zaskoczeń, ale również i fascynujących ludzkich historii.

O ODWADZE
„Kompania X”, Leah Garrett

kompania x leah garrettPozostajemy przy tematyce historycznej i sięgamy po opowieść nowojorskiej badaczki Leah Garrett. To książka „Kompania X” o tajnej jednostce żydowskich komandosów podczas II wojny światowej.
Było ich 87 – żydowscy uchodźcy z Niemiec, Austrii i Węgier, którzy zgłosili się na ochotnika do wykonywania ściśle tajnych operacji specjalnych w walce z nazistami. Autorka pisze, że byli to bardzo inteligentni, wysoce zmotywowani i znający język niemiecki komandosi. Byli też bystrzy i odważni. I odegrali kluczową rolę.

Książka opowiadająca o „Kompanii X” oparta jest na odtajnionych dokumentach wojskowych. Autorka wykorzystała oficjalne dzienniki działań bojowych, sięgnęła również po nieznane materiały, zdążyła jeszcze zrobić wywiady z żyjącymi komandosami i ich rodzinami.

Kawał fascynującej historii.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Wybrzeże szpiegów”, Tess Gerritsen, Wydawnictwo Albatros 2024
„Ambulans jedzie na wieś”, Aleksandra Kozłowska, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2024
„Kompania X”, Leah Garrett, Dom Wydawniczy Rebis 2024

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora