ZROZUMIEĆ SZALEŃSTWO | MENTALISTA, CAMILLA LÄCKBERG I HENRIK FEXEUS

09.05.2022
mentalista lackberg recenzja

Camilla Läckberg i Henrik Fexeus to duet pisarzy-celebrytów. Królowa szwedzkich kryminałów nawiązała współpracę z performerem i gwiazdą szwedzkiej telewizji. Razem stworzyli powieść, która łączy świat iluzji z serią tajemniczych morderstw. Czy duet został nawiązany jedynie dla zwiększenia popularności książki, czy wyszedł z tego prawdziwy rarytas dla czytelników? Nie pozostaje nic innego, jak się o tym przekonać.

Prawda czy iluzja?

mentalista Pierwsza część wyjątkowej trylogii kryminalnej Zaskakujący duet autorów. Międzynarodowy fenomen czytelniczy W parku rozrywki w centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia iluzjonisty ze zwłokami młodej kobiety przebitej mieczami. Policja staje wobec pytania: czy ma do czynienia z nieudaną sztuczką magiczną, czy z brutalnym morderstwem? Prowadząca śledztwo Inspektor sztokholmskie policji Mina Dabiri, korzysta z pomocy Vincenta Waldera, mentalisty, eksperta od mowy ciała i świata iluzji. Szybko znajdują powiązania z wcześniejszą zbrodnią, rzekomym samobójstwem kobiety. Śledczy zdają sobie sprawę, że ścigają bezwzględnego seryjnego mordercę. Muszą go powstrzymać, zanim ofiar będzie więcej... Czy zdołają to zrobić, mimo własnych demonów i sekretów przeszłości? Rozpoczyna się wyścig z czasem, a zegar wciąż tyka. Muszą być o krok przed mordercą aby położyć kres temu szaleństwu. Niezwykła zdolność Camilli Läckberg do odkrywania otchłani ludzkiej duszy połączona z psychologicznymi umiejętnościami jednego z najbardziej cenionych mentalistów na świecie Henrika Fexeusa. LackenbergW centrum Sztokholmu odkryto rekwizyt – skrzynię wykorzystywaną w numerach iluzjonistycznych zwaną “The sword box”. Jednak skrzynia nie była pusta. W środku znajdowało się ciało młodej kobiety przebite na wylot mieczami. Kto mógł dokonać tak bestialskiego morderstwa? Inspektor Mina Dabiri wraz z zespołem próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. Jednak śledztwo utyka w martwym punkcie. Decyduje się więc na nietypowy dla policji krok – sięga po pomoc znanego mentalisty, Vincenta Waldera. Szybko okazuje się, że podobnych zbrodni było więcej i szukają seryjnego mordercy. Muszą zrobić wszystko, aby nie doszło do kolejnych zbrodni. Czy zdolności Vincenta Waldera pomogą w złapaniu szaleńca?

Łącząc elementy układanki

I tom nowej serii (bo już wiemy, że będą następne) zaczyna się mocno i dosadnie. Dopiero co poznajemy kobietę, zaczynamy czuć do niej sympatię i współczucie, a już na następnej stronie staje się ofiarą szalonego mordercy. Taki wstęp nie pozostawia obojętnych fanów kryminału. I choć odkrycie prawdy zajmuje niemal 600 stron, to warto podjąć to wyzwanie. Autorzy bowiem w niezwykle ciekawy i szczegółowy sposób opisują prowadzone śledztwo. Jest niemal jak biała tablica znana z kryminalnych seriali, na której po kolei pojawiają się elementy układanki. Na początku nie widać w tym sensu, jest to tylko zbiór luźnych, niepowiązanych ze sobą tropów. Dopiero nieszablonowe myślenie i wyjście poza schematy pozwala połączyć je tak, żeby poznać rozwiązanie.

“Mentalista to ktoś, kto dzięki znajomości psychologii, sile sugestii i tajemniczym sztuczkom stwarza iluzję, że posiada zdolności właściwe dla medium albo że czyta w myślach”.

Fabuła została stworzona bardzo skrupulatnie, co widać na każdej stronie. Nie ma tu przypadkowych tropów, wypowiedzianych zdań czy sytuacji – wszystko jest po coś i do czegoś prowadzi. Dzięki temu historia jest niezwykle wciągająca i pochłania się ją w ekspresowym tempie.

Widzą więcej, czują bardziej

Jednak nie tylko fabuła jest tutaj ciekawa i wciągająca. Jak zwykle w powieściach Camilli Läckberg możecie spodziewać się postaci, które są bardzo dobrze skonstruowane pod kątem psychologicznym. Wielość i różnorodność bohaterów pokazuje zawiłość ludzkiej psychiki. Każda postać jest ważna (bez względu na to, czy mówimy o pierwszoplanowych, czy tych pobocznych bohaterach), każda ma własne demony, problemy czy wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. To bardzo mocna strona powieści “Mentalista”.

Tytułowy mentalista to mężczyzna popularny z uwagi na wykonywaną profesję, a przy tym przystojny i inteligentny (jakże by inaczej 😉 ). Ale jego życie prywatne jest dalekie od ideału. Tkwi w niezbyt szczęśliwym małżeństwie, a do tego gryzie go tajemnica z przeszłości. Iluzja, którą się posługuje, pomaga mu się ukryć, chowa się za dymem i lustrami. Inspektor Mina Dabiri też nie pokazuje nam od razu swojego prawdziwego ja. Służbowy uniform pozwala jej ukrywać swoje fobie, uzależnienia i problemy. Jednak razem stanowią parę, która widzi więcej, czuje bardziej i potrafi wejść w skórę mordercy.

“- Ktoś mi powiedział, żebym z panem porozmawiała – powiedziała ściszonym głosem. – Domyślam się, że wie pan dużo na temat ludzkiej psychiki. I sporo o sztuczkach magicznych. A nam jest potrzebny ktoś znający się na jednym i drugim.”

Portret psychologiczny zabójcy to prawdziwe arcydzieło. Przygotowany z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Jego zbrodnie są z jednej strony makabryczne i przerażające, ale z drugiej strony fascynuje ich precyzja i perfekcyjne przygotowanie. Ciekawym i dodającym atmosfery motywem jest przygotowanie zbrodni na wzór iluzjonistycznych przedstawień.

Duet pisarski Läckberg i Fexeus to niezwykle ciekawy eksperyment. To połączenie, którego rezultaty z pewnością was zaskoczą. Sięgnijcie po powieść “Mentalista”, a nawet nie zorientujecie się, kiedy przeleci wam 600 stron lektury.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Camilla Läckberg, Henrik Fexeus “Mentalista”. Czarna owca. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora