ŻYCIE JEST POWIEŚCIĄ | „ZABAWA W CHOWANEGO” GUILLAUME MUSSO – recenzja

22.10.2021

Jest ich dwoje. Jedno z nich żyje w świecie fantazji i wyobrażeń z wyboru, drugie zostało w ten świat wciągnięte mimo woli. Żyją po dwóch stronach Atlantyku, a jakby obok siebie. On jest pisarzem, ona jest pisarką. Dwa światy, choć odrębne, przenikają się. Dzieli ich wiele, ale łączy coś, co zmieni ich życie. Czy wyjdą z tego cało?

Ona…

zabawa w chowanego guillaume Musso„Nagle utraciłam pewność siebie. Nikt nie wie, czy świat jest fantazją czy prawdą, czy jest różnica między marzeniem sennym, a samym życiem (…)”.

Flora Conway to poczytna pisarka, autorka bestsellerów, która silnie strzeże swojej prywatności. To dlatego zamieszkała w strzeżonym apartamencie na Brooklynie, do którego nie można wejść niezauważonym. Jednak podczas zabawy w chowanego jej córka znika bez śladu. Na nagraniach z kamer w budynku nie widać, żeby ktokolwiek wchodził bądź wychodził z mieszkania. Nie ma też śladów włamania. Śledztwo utyka w martwym punkcie, a Flora coraz bardziej pogrąża się w apatii i odrętwieniu. Zaczyna uciekać w świat fantazji i wyobrażeń, aż pewnego dnia dostrzega, że jest obserwowana…

On…

„Od ponad dwudziestu lat co rano włączam komputer i opuszczam banalną codzienność na rzecz świata wyobraźni. Jednak pisanie nigdy nie było dla mnie rozrywką ani wypoczynkiem. Pisanie pochłania całkowicie. To specyficzny sposób życia, mówił Flaubert.”

Romain Ozorski, pisarz, autor bestsellerów, przeżywa kryzys w życiu prywatnym – rozstaje się z żoną i traci kontakt z synkiem. Problemy te wpływają na jego twórczość – nie jest w stanie dokończyć swojej powieści, czuje, że traci nad nią kontrolę. Niespodziewane spotkanie na szczycie wieżowca sprawi, że wydarzenia przybiorą zupełnie niespodziewany bieg.

…i wspólna historia.

„Nagle rozumiem, że wobec Flory Conway jestem bezradny; sztuczka, której użyłem, żeby rozprawić się z portierem, tutaj nic nie da. Wbrew temu, czego oczekiwałem, ten teren nie należy do mnie”.

Flora i Romain spotykają się i obydwoje są tym spotkaniem zaskoczeni. Jednak jest ono nieuniknione, aby móc rozwiązać zagadkę zniknięcia córki Flory. Klucz do niej ma Romain, a Flora zrobi wszystko, aby go zdobyć. By odkryć prawdę, obydwoje muszą wziąć udział w grze wysokiego ryzyka. Jaki będzie tego efekt?

Cienka granica między prawdą a fikcją

Guillaume Musso zręcznie łączy wątki prawdziwego i wyimaginowanego życia tak, że nie sposób rozpoznać, co jest realne a co fikcyjne. Z wprawą iluzjonisty kreśli nam obrazy, w które chcemy wierzyć, choć wiemy (a może tylko przypuszczamy), że są wytworem wyobraźni. Tworzy wyjątkową atmosferą, niezwykle klimatyczną, dzięki której odpływamy w inną rzeczywistość. Dopiero ostatnie strony powieści rzucają światło na to, co tak naprawdę wydarzyło się w Nowym Jorku i Paryżu.

„Zabawa w chowanego” to powieść absolutnie wyjątkowa. I nie jest to określenie użyte na wyrost. Autor pochylił się w niej nad kwestią relacji, jaka łączy pisarza z jego dziełem oraz stworzonymi przez siebie bohaterami. Musso zastanawia się, kto jest tak naprawdę twórcą, a kto jedynie odtwórcą wydarzeń zapisanych na kartach powieści. Czy bohaterowie mogą się usamodzielnić i żyć własnym życiem? To doskonałe pokazanie czytelnikom, jaka siła tkwi w książkach, a także przybliżenie, czym jest praca pisarza i jaka więź łączy autora z jego dziełem. Musso odwołuje się tutaj do swoich prywatnych odczuć jako pisarza, widać, że doświadczenia, które opisuje, zna z autopsji.

„Makiaweliczna, zaskakująca , a jednocześnie ciepła opowieść o potędze książek. Jedna z najbardziej osobistych powieści Guillaume’a Musso. I jedna z najlepszych” pisze „Le Parisien”.

Choć to po części thriller, to „Zabawa w chowanego” jest także ciepłą, pełną refleksji lekturą, po przeczytaniu której trudno będzie się wyjść z oszołomienia.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Guillaume Musso „Zabawa w chowanego”. Albatros. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora