2 dobre książki o górach

30.04.2018

Książki o górach osiągają w ostatnich miesiącach rekordy popularności. Wiem to, nie tylko dlatego, że książek tego typu jest coraz więcej w polskich księgarniach, widzę to zainteresowanie również w statystykach mojego bloga, gdzie z wpisów na temat książki o górach był jednym z najpopularniejszych wpisów tego roku. Dlatego dziś kilka słów poświęcam autobiografii Denisa Urubko, jednego z najbardziej znanych dziś himalaistów świata.

6

Od początku 2018 roku w każdym miesiącu do księgarń trafiała jakaś nowa książka o górach. Jedną z ostatnich była autobiografia Denisa Urubko pt. „Skazany na góry”. O tym znanym na świecie himalaiście, który pochodzi z Rosji, było ostatnio głośno za sprawą polskiej wyprawy na K2, w której Urubko brał udział i w czasie której razem z Adamem Bieleckim udało mu się uratować schodzącą ze szczytu Nanga Parbat Elisabeth Revol.

Tegoroczne wydanie „Skazanego na góry” to zupełnie nowa odsłona książki, która ukazała się w 2013 roku. Znajdziemy tu teksty opowiadające o tym, jak Urubko w ogóle górami się zainteresował, jak przebiegała jego kariera i jak wyglądały jej najważniejsze momenty.

A takich ważnych, brawurowych i widowiskowych momentów Urubko miał w swojej karierze sporo. Niektóre z nich, co ciekawe, nie zawsze były związane bezpośrednio z górami – i tu powinienem ugryźć się w język, żeby nie zdradzać Wam najlepszych smaczków z tej książki.

Poza tekstami czytelnik otrzymuje w książce sporo zdjęć, które Urubko przywoził z najwyższych szczytów świata. Książka jest bardzo ładnie wydana – jeżeli znacie inne publikacje o górach Wydawnictwa Agora, to wiecie, jak atrakcyjne wizualnie są te książki.

Broad-Peak.-Niebo-i-Piekło_okladka_2018-400x604

Jeżeli jesteśmy już przy nowych wydaniach, to nie sposób nie wspomnieć o zaktualizowanym wydaniu głośnej książki Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego pt. „Broad Peak. Niebo i piekło”, opowiadającej o tragicznej wyprawie Polaków na Broad Peak z 2013 roku, w której zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

To książka nie tylko o wyprawie z 2013 roku, to również książka o tym, czym jest himalaizm i gdzie znajdują się jego granice. Niezwykle ciekawie będzie ją czytać mając w myślach ostatnie wydarzenia na Nanga Parbat, gdzie na początku 2018 roku wspinali się Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz – pamiętamy, Mackiewiczowi nie udało się powrócić z tej wyprawy, a Elisabeth Revol uratowali Bielecki z Urubko.

Książkę Dobrocha i Wilczyńskiego warto więc czytać razem z autobiografią Urubki, porównując punkt widzenia samego himalaisty z refleksją na temat himalaizmu, jaka wyłania się z książki „Broad Peak. Niebo i piekło” autorstwa dwóch dziennikarzy.

Więcej o tej książce i kilku innych poświęconych tematyce górskiej przeczytacie w niedawno opublikowanym na Czytam Wszędzie artykule pt. „5 książek o górach, wspinaczce i himalaistach”.

5 KSIĄŻEK O GÓRACH, WSPINACZCE I HIMALAISTACH

Polecam!

 

 

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora