3 KSIĄŻKI, 3 WAŻNE TEMATY. WARTO JE PRZECZYTAĆ W WAKACJE!

09.08.2017

Powieści, które polecamy, zostały wyróżnione nominacjami i nagrodami literackimi. Często zastanawiając się nad wyborem książki do czytania podchodzimy sceptycznie do uhonorowanych tytułów. W tym przypadku nie musicie obawiać się trudnych i ciężkich w odbiorze lub nudnych powieści. Wszystkie poruszają ważne i aktualne tematy w bardzo ciekawy i łatwo przyswajalny sposób. Fikcja literacka potrafi przynieść wiele odpowiedzi, wzbogacić naszą wiedzę i dostarczyć emocji, jeśli mamy do czynienia ze świetnie napisanymi historiami, a tak jest w tym przypadku.

Picoult_male.wielkie.rzeczy

Małe wielkie rzeczy, Jodi Picoult

Motyw przewodni powieści Picoult to rasizm. Wokół tego problemu pisarka zbudowała historię. Trudno pozostać obojętnym na uprzedzenia, które nie tylko ranią, ale mogą także prowadzić do  tragedii. Mamy tu dwoje bohaterów – ciemnoskórą pielęgniarkę, której opiece powierzono małego chłopca i jego ojca rasistę, który nie pozwala zbliżyć się kobiecie do dziecka. Książka składa się z rozdziałów naprzemiennie ukazujących losy Ruth i Turka. Czytamy o wydarzeniach, które ich ukształtowały. Poznajemy charaktery, emocje i doznane krzywdy, które zrodziły uprzedzenia.  Nie ma tu wcale wyraźnego podziału na postacie dobre i złe. W powieści nic nie jest oczywiste. Charakterystycznie dla Picoult książka jest pełna moralnych dylematów, tragedii rodzinnych, a co za tym idzie wzruszeń i refleksji. Mimo ciężkiego tematu, powieść pochłania się w rekordowym tempie. Każdy z nas wie, czym jest rasizm, ale tym razem mamy okazję prawdziwie wgryźć się w temat.

d_3847

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki, Colson Whitehead

W Ameryce ta książka została uznana za jedną z najważniejszych powieści dotyczących niewolnictwa jakie do tej pory się ukazały. Problem pokazany jest w trochę odmienny sposób niż dotychczas. Mamy tu bardzo ciekawą i wciągającą historię ucieczki głównej bohaterki oraz w przekrojowy sposób ukazane różne aspekty niewolnictwa. Poznajemy piekło życia niewolników na plantacji i przerażenie wywołane konsekwencjami ucieczek. Cora – bardzo młoda niewolnica postanawia jednak uciec z plantacji bawełny w stanie Georgia wraz z nowo przybyłym na plantację niewolnikiem. Dowiaduje się od niego o organizacji, która pomaga uciekinierom i przewozi ich do bezpiecznych stanów za pomocą tytułowej Kolei podziemnej. Ryzyko jest ogromne, bo złapanie oznacza śmierć w męczarniach. W pościg za zbiegami wyrusza mężczyzna specjalizujący się w łapaniu uciekinierów. Kolej podziemna przedstawiona w książce jest autentyczna, choć w rzeczywistości był to szlak dróg i kryjówek, a nie tak jak tutaj szereg podziemnych tuneli. Jednak dzięki takiemu zabiegowi, podróż Cory jest nieco odrealniona. Cora przenosi się do różnych stanów i w czasie swojej ucieczki poznaje „prawdziwą twarz Ameryki”. Niemalże cały czas towarzyszy jej niepokój, dezorientacja i niepewność jutra. Ciekawa i ważna historia.

prowadz-swoj-plug-przez-kosci-umarlych-b-iext34473390

Prowadź swój pług przez kości umarłych, Olga Tokarczuk

Powieść Tokarczuk możemy traktować jako manifest przeciwko zabijaniu zwierząt. Z pewnością jej przesłanie trafi szczególnie do ekologów, ludzi kochających i szanujących naturę. Jest to jednocześnie kryminał, którego historia jest intrygująca i zaskakuje rozwiązaniem. Główną bohaterką jest ekscentryczna Janina Duszejko, która mieszka samotnie w odludnej okolicy Kotliny Kłodzkiej. Postrzegana jest jako dziwaczka. Kocha zwierzęta i aktywnie je broni, jest też zafascynowana astrologią i poezją Williama Blake’a, którego utwory tłumaczy wraz z zaprzyjaźnionym kolegą. Studiuje horoskopy i jest przekonana o tym, że imię, los i śmierć każdego człowieka zapisane są w gwiazdach. Pierwsza ofiara pojawia się już na początku powieści. Sąsiad Duszejko zadławia się kością upolowanej sarny. Kolejne ofiary pojawiają się dość szybko. Bohaterka ma swoją hipotezę dlaczego giną akurat osoby związane ze środowiskiem myśliwych. Tokarczuk wymyśliła genialny sposób na połączenie ważnego tematu jakim jest ekologia i ochrona dzikich zwierząt z trzymającym w napięciu kryminałem. Część refleksyjna książki jest bardzo ważna, ale zagadka kilku morderstw wciąga czytelnika jak świetny thriller. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest książką bardzo charakterystyczną i głęboko zapada w pamięć. Problematyka dotycząca zabijania zwierząt nie pierwszy raz jest poruszana w literaturze, ale Tokarczuk zrobiła to w zupełnie nowy sposób.

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy! 

Obecnie trwa promocja 3+1 – przy zakupie 3 książek, czwartą otrzymasz gratis. Szczegóły akcji tutaj [KLIK]. Regulamin akcji [KLIK].

31

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora