3 THRILLERY – 3 ZUPEŁNIE INNE HISTORIE

09.04.2019

Jeśli są jeszcze tacy, którzy uważają, że wszystkie thrillery są takie same, po przeczytaniu tych książek zmienią zdanie. Choć wszystkie łączy tajemnica i wzrastające napięcie, to poza tym bardzo się od siebie różnią. W jednej poznasz historię fanatycznego uczucia, druga zaskoczy cię nawiązaniami do historii z XIX wieku, trzecia porwie cię w sam środek akcji, która relacjonowana jest niemal z minuty na minutę. Zobacz, która opowieść  przypada ci najbardziej do gustu!

B.A. Paris „Pozwól mi wrócić”

Tajemnica goni tajemnicę, nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a osoba, która wydaje się ukrywać najwięcej, okazuje się być najbardziej szczerą. Do tego dochodzi szaleńcze uczucie, które odbiera zdrowy rozsądek. Tak w dwóch zdaniach można opisać najnowszą powieść B.A. Paris „Pozwól mi wrócić.”

Jest to kolejna książka autorki bestsellerowych thrillerów „Za zamkniętymi drzwiami” oraz „Na skraju załamania”. Bohaterami są Finn i Layla, szaleńczo zakochani młodzi ludzie. Layla w pewnym momencie znika i nikt jej nie potrafi odnaleźć. Zostaje uznana za zmarłą. Po 12 latach pojawiają się sugestie, że może jednak żyje. Jednak Finn prowadzi już inne życie. Jest związany z siostrą Layli, planują się pobrać. Ma teraz dylemat – szukać zaginionej ukochanej czy pozostać przy dotychczasowym życiu?

Książka pełna jest tajemnic, niedomówień i zwrotów akcji. Ci, którzy z pozoru wydają się niewinni, z czasem pokazują swoje drugie oblicze. Czujemy, jak stopniowo napinają nam się nerwy. B.A. Paris to jednak nie tylko mistrzyni budowania napięcia. To także mistrzyni niuansów językowych. To ciekawe, że wystarczy użyć wielkich liter, aby zwykłe zdanie zabrzmiało złowrogo.  „Przyjechałam do domu na wsi. Znalazłam Twój list, Finn. Pisałeś w nim, bym cię odnalazła, bym do ciebie przyjechała. TAK WŁAŚNIE ZROBIŁAM.” Po przeczytaniu takiej wiadomości można dostać gęsiej skórki…

Czytając powieść raz po raz zastanawiasz się czy to psychoza, wyrafinowana intryga,czy po prostu prawda. Odpowiedź poznasz tylko wtedy, jeśli przeczytasz książkę.

Kate Morton „Córka zegarmistrza”

„Brytania była prastarą wyspą, miejscem pełnym duchów, gdzie każdy akr ziemi był świadkiem historycznych wydarzeń.” Współcześnie Wielka Brytania również pełna jest tajemnic i mrocznych historii, co bezsprzecznie udowadnia Kate Morton w powieści „Córka zegarmistrza”.

Stare zdjęcie tajemniczej kobiety oraz rysunek sprzed 150 lat przedstawiający dom w zakolu rzeki – to wszystko, czym dysponuje Elodi Winslow, aby rozwiązać zagadkę z XIX wieku. Pomysł, że w ogóle może się to udać, wydaje się dość szalony. Jednak młoda archiwistka z Londynu podejmuje się tego zadania. Próbuje poznać sekret niezwykłej kobiety ze starej fotografii i znaleźć powiązanie tej historii ze starym rysunkiem domu. Być może robi to dlatego, że lubi tajemnice, być może widzi coś osobistego w tej historii.

Kate Morton w powieści „Córka zegarmistrza” przedstawia nam dwa światy, z pozoru zupełnie od siebie odległe i obce. Przeplatają się tu wydarzenia ze współczesnego Londynu oraz historie, które miały miejsce w posiadłości Birchwood latem roku 1862. Z jednej strony mamy Edwarda Radcliffa, utalentowanego artystę, którego życie nagle legło w gruzach, z drugiej młodą archiwistkę, która dąży do poznania prawdy. Czy kiedykolwiek dowiemy się, co wydarzyło się w Birchwood Manor?

Kate Morton zabierze Cię w podróż pełną ukrytych znaczeń. To niezwykła historia o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie, zuchwałej kradzieży, ale także sztuce i miłości.

Taylor Adams „Bezbronne”

Czy naraziłbyś swoje życie po to, żeby ratować nieznajomą osobę? Co zrobiłbyś, gdyby tą osobą było dziecko? To pytania, na które większość z nas ma nadzieję nigdy nie odpowiadać. Taylor Adams zmusza nas jednak do tego.

Darby jedzie na święta do swojego rodzinnego domu. Z powodu śnieżycy zmuszona jest zatrzymać się na postoju przy autostradzie, z dala od cywilizacji, bez zasięgu. Razem z nią są tam cztery osoby, a przynajmniej tak na początku myśli. Odkrywa bowiem, że w jednym z samochodów więzione jest dziecko. Nie wie, kim jest porywacz, komu może zaufać i czy jest szansa na wyjście z tej historii bez szwanku. Staje przed decyzjami, które zaważą na jej życiu.

„Bezbronne” to powieść, która od początku trzyma w napięciu. Tutaj historia nie każe czekać, rozkręca się od pierwszych stron. A potem jest już tylko mroczniej… Akcja gna, czasem trudno za nią nadążyć, tyle się tu dzieje. Cała historia jest wstrząsająca i na długo pozostaje w pamięci. Bo trudno obojętnie przejść obok zdarzeń, w których ceną za własne bezpieczeństwo jest życie dziecka.

Prawo do ekranizacji książki wykupiło studio 20th Century Fox. Jeśli film będzie choć w połowie tak dobry, jak książka, zapowiada się hit!

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

B.A. Paris „Pozwól mi wrócić”. Przeł. Magdalena Koziej. Albatros, Warszawa 2019.

Kate Morton „Córka zegarmistrza”. Przeł. Anna Dobrzańska. Albatros, Warszawa 2019.

Taylor Adams „Bezbronne” Przeł. Mariusz Gądek. Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora