4 KRYMINAŁY NAPISANE PRZEZ SPECJALISTÓW OD MOCNYCH WRAŻEŃ!

26.04.2018

Kryminały to szczególny gatunek książek. Między pisarzem, a czytelnikiem toczy się gra: kto kogo przechytrzy! Sprawdź swoje umiejętności dedukcji i zmierz się z tymi, którzy są mistrzami ukrywania motywów, mylenia tropów i konstruowania zawiłych zagadek.

monachiumm-490x700

Monachium, Robert Harris

Mistrz thrillerów Robert Harris od lat zafascynowany jest układem monachijskim. Jego nowa powieść jest uwieńczeniem tej pasji. Cała historia zbudowana jest wokół konferencji z 1938 roku, która miała niebagatelne znaczenie dla historii.

Głównymi bohaterami jest dwójka dawnych przyjaciół. Hugh Legat, pracuje w brytyjskiej służbie dyplomatycznej. Jest osobistym sekretarzem premiera Neville’a Chamberlaina. Zaś Rikard von Holz pracuje w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i jest członkiem tajnego antyhitlerowskiego ruchu. Obaj mężczyźni znają się z Oxfordu, gdzie w latach dwudziestych studiowali. Od tamtej pory nie mieli ze sobą kontaktu. Ich drogi ponownie się skrzyżują, gdyż Hugh towarzyszy Chamberlainowi, a Rikard  – Hitlerowi, w drodze do Monachium.

W powieści bohaterom fikcyjnym towarzyszą postaci historyczne: Hitler, Chamberlain, Mussolini i Daladier. Pisarz sprawia, że przenosimy się w czasie i jesteśmy świadkami najważniejszych wydarzeń historycznych. Akcja „Monachium” skutecznie wciąga w wir historii!

Zamęt_grzbiet 44_4 mm.indd

Zamęt, Vincent V. Severski

„Zamęt” to kolejna szpiegowska książka polskiego autora – byłego oficera wywiadu, który z racji swojego zawodu, ma głowę pełną gotowych scenariuszy książkowych, inspirowanych własnymi przeżyciami! Nowa, sensacyjna historia jego autorstwa rozpoczyna się w chwili, gdy w jednym z pakistańskich hoteli dochodzi do ataku terrorystycznego. Polski biznesmen zostaje porwany. Atak przeprowadziła grupa pod dowództwem niejakiego Tygrysa, poszukiwanego w Pakistanie terrorysty. W Polsce rozpoczynają się gorączkowe działania, by uratować Polaka, jednak służby i MSZ są bezsilne. Do akcji ratunkowej rusza więc super tajna jednostka Agencji Wywiadu, znana jako „Sekcja”. Dowodzi nią pułkownik Roman Leski. Grupa liczy pięć osób i włącza się do akcji, gdy zawiodą legalne metody… Szybko okazuje się, że porwanie było tylko częścią większego planu. „Sekcja” skutecznie odkrywa kolejne szczegóły zagadki, mimo że działania utrudniają im nieznani przeciwnicy. Akcja książki rozwija się bardzo dynamicznie, zagmatwana historia powoduje, że zgodnie z tytułem czujemy zamęt, jednak stopniowo prawda wychodzi na jaw… Vincent V. Severski znów zapewnił nam świetną rozrywkę!

 7dfcf68ef8000362-znajdz-mnie

Znajdź mnie, J.S. Monroe

„Znajdź mnie” brytyjskiego pisarza J. S. Monroe to świetny thriller! Głównym bohaterem jest Jar Costello, który nie może uporać się z samobójczą śmiercią swojej dziewczyny. Do dziś nie odnaleziono jej ciała… Minęło pięć lat, ale Jar wciąż nie wierzy w to, że Rosa popełniła samobójstwo. Często ma wrażenie, że widzi ją na ulicy. Jego psychoterapeutka uważa, że to halucynacje. Pewnego dnia ciotka Rosy przekazuje mu odnaleziony dziennik dziewczyny. Dzięki niemu Jar poznaje nowe fakty i utwierdza się w przekonaniu, że Rosa żyje. Nikt mu jednak nie wierzy, bo chłopak ma problemy z alkoholem i wszyscy jego wizje oraz przekonanie o tym, że Rosa żyje kładą na karb przeżytej traumy. Historia przedstawiona jest nie tylko z perspektywy głównego bohatera, w aktualne wydarzenia wplecione są fragmenty dziennika Rosy, co sprawia, że całość jeszcze bardziej intryguje.

Nie brakuje tu ciągłych zwrotów akcji i nieprzewidywalności. Nic nie jest oczywiste, trudno połapać się co jest prawdą, a co fikcją. Bardzo ciekawa fabuła trzyma w napięciu i wciąga tak mocno, że trudno rozstać się z książką!

joona-linna-tom-6-lowca-b-iext52160896

Łowca, Lars Kepler

„Łowca” to szósty tom serii z Joonem Linną. Ostatnie dwa lata Linna, były komisarz, spędził w pilnie strzeżonym więzieniu. Ten czas wykorzystał na powrót do formy – regularnie ćwiczył, dzięki czemu ma doskonałą kondycję. Fizyczna sprawność będzie mu potrzebna, ponieważ został poproszony o pomoc w ujęciu okrutnego mordercy – tytułowego Łowcy! Po pierwszej ofierze szybko dochodzi do następnych morderstw. Ofiary przed śmiercią słyszą dziecięcą rymowankę o królikach. Linna – pewny siebie i przenikliwy detektyw, będzie musiał szukać rozwiązania zagadki w przeszłości ofiar. Rozpoczyna współpracę z policjantką Sagą Bauer, z którą wspólnie dążą do schwytania Łowcy Królików.

W nowej książce Keplera znajdziecie wszystko, czym powinien cechować się dobry kryminał: szybką akcję, trzymającą w napięciu fabułę i niebanalną zagadkę. Thriller czyta się jednym tchem!

 

Wszystkie wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora