4 ROZGRZEWAJĄCE POWIEŚCI DLA KOBIET

01.03.2019

Ciepły koc, gorąca czekolada czy intrygująca powieść – co rozgrzewa Cię najbardziej podczas chłodniejszych wieczorów? Nie musisz wybierać, możesz mieć to wszystko już teraz! Sprawdź, jakie polecamy książki do trójkąta z puszystym kocem i kubkiem czekolady.

„Srebrna Zatoka” Jojo Moyes

Każdy powinien znaleźć swoje miejsce na ziemi – takie, w którym będzie chciał się zestarzeć, z ludźmi, których nigdy nie będzie chciał opuścić. Takim miejscem jest tytułowa Srebrna Zatoka. Życie płynie tu nieśpiesznie (podobnie jak fabuła książki), a problemy wydają się nie istnieć. Jednak sielanka zostaje w końcu mocno wzburzona. Do zatoki przyjeżdża kobieta z przeszłością, której tajemnica z pewnością cię zaskoczy. Zjawia się też mężczyzna z planem na biznes, który nie spodoba się lokalnej społeczności. Ich losy, oczekiwania od życia i ideały są tak odległe, że wydaje się, iż nic nie może ich połączyć. A jednak coś zaczyna się dziać…

„Srebrna Zatoka” to powieść o rodzącym się uczuciu oraz o konflikcie pomiędzy tym, co dyktuje serce, a tym co mówi rozsądek. Poza wątkiem miłosnym możesz liczyć na rodzinne tajemnice i dramaty, trochę mądrości życiowej, lojalność społeczną, a także motyw ratowania świata (no, może jedynie jego części). Autorka daje nam więc to, czego oczekujemy od tego typu książki, dorzucając od siebie odrobinę zwrotów akcji i wzruszeń.

Daj się więc rozgrzać słońcem Australii i sięgnij po książkę „Srebrna Zatoka”.

„Punkt zwrotny” Danielle Steel

Chcesz się rozgrzać szybko i bez większych wstępów? Możesz liczyć na Danielle Steel. Jej kolejna powieść zabierze cię do gorącego Paryża (choć nie o temperaturę na zewnątrz tutaj chodzi). Czwórka bohaterów, lekarzy z oddziału ratunkowego, trafia do miasta miłości na szkolenie. Ich umiejętności okażą się przydatne szybciej, niż mogliby się tego spodziewać. Bohaterowie będą zmuszeni zmierzyć się z trudnymi decyzjami, zawodowymi i prywatnymi, które mogą zaważyć na ich dalszym życiu.

Danielle Steel nie każe długo czekać na rozkręcenie się akcji. Od razu włącza maksymalną temperaturę. Rozgrzewanie gwarantowane niemal od pierwszych stron książki. Jeśli szukasz czegoś lekkiego, ale nie tandetnego, miłosnej przygody z happy endem, wiary w to, że miłość zwycięży wszystko, książka „Punkt zwrotny” będzie najlepszym wyborem.

„Saudyjka za kierownicą” Manal asz-Szarif

„Dzień wcześniej zostałam zatrzymana przez drogówkę za „zbrodnię” (…); konkretnie zarzucono mi kierowanie samochodem w sytuacji bycia kobietą”. Brzmi absurdalnie i nieprawdopodobnie? Jest to jednak prawdziwa sytuacja, która wydarzyła się całkiem niedawno.

Jeszcze kilka lat temu możliwość kierowania samochodem nikomu nie kojarzyła się z walką o prawa kobiet. Zmieniło się to jednak w 2011 roku. Wtedy to Manal asz-Szarif została aresztowana za samodzielne prowadzenie samochodu. Wcześniej nic nie wskazywało na to, że Manal zostanie aktywistką. Urodziła się i wychowała w tradycyjnej rodzinie, w kraju pozostającym pod wpływem islamskich radykałów. Kiedy dorastała, sama była ortodoksyjna w swoich poglądach. Podjęła studia na uniwersytecie, a potem pracę w koncernie Aramco. Wtedy to coraz częściej przekonywała się na własnej skórze, jak ograniczające były jej poglądy. Na każdym kroku doświadczała dyskryminacji ze względu na swoją płeć. W dniu swoich 32 urodzin postanowiła zbuntować się i wbrew zakazowi usiadła za kierownicą…

Być może znasz zakończenie tej historii. Jednak warto przeczytać tę jakże osobistą opowieść po to, aby zobaczyć, jak wielka siła tkwi w kobietach. Ta historia daje wiarę we własne możliwości i motywuje do działania. Zagrzeje cię do walki o sprawy mniejsze i większe. Codziennie bowiem jest coś do zrobienia.

„Setna królowa” Emily R. King

Jeśli to świat fantazji bardziej wpływa na twoje zmysły niż fakty i prawdziwe wydarzenia, sięgnij po książkę „Setna królowa”. To historia młodej dziewczyny, Kalindy, która wychowywała się w zakonie. Cierpi na chroniczną gorączkę, przez co jej szanse na bycie żoną, a przez co zapewnienie sobie dobrego życia, są bliskie zeru. W tym świecie bowiem rządzą mężczyźni, a kobiety nie mają prawa do decydowania o sobie. Los Kalindy odmienia wizyta potężnego Radży Tarka. Dziewczyna zmuszona jest nie tylko opuścić zakon, ale stanąć do walki z 99 kobietami o uzyskanie pozycji królowej. W obliczy turnieju na śmierć i życie oraz uczucia, które wbrew rozsądkowi rodzi się w tym brutalnym świecie, musi znaleźć wyjście i obudzić w sobie tajemniczą moc.

„Setna królowa” to opowieść o miłości, walce o prawo do decydowania o sobie, sile jaka drzemie w kobietach. Historia pełna jest przygód, kłamstw i intryg, akcja toczy się wartko, wciąga bez reszty i nie pozwala się nudzić. Pochłoniesz tę książkę w mgnieniu oka, a po jej skończeniu będziesz mieć ochotę na więcej.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Jojo Moyes „Srebrna Zatoka”. Przeł. Nina Dzierżawska. Między Słowami, Kraków 2019.

Danielle Steel „Punkt zwrotny”. Przeł. Agnieszka Myśliwy. Między Słowami, Kraków 2019.

Manal asz-Szarif „Saudyjka za kierownicą”. Przeł. Dorota Konowrocka-Sawa. W.A.B. Warszawa 2019.

Emily R. King „Setna królowa”. Przeł. Ryszard Oślizło. Wydawnictwo Kobiece. Białystok 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora