7 WSPANIAŁYCH… TYTUŁÓW KSIĄŻEK

26.04.2016
ranking tytułów

Nie należy oceniać książki po okładce – wiadomo. A po tytule? Przyznaję się: kolekcjonerstwo tytułów książek to moje niegroźne dziwactwo, które lubię i staram się pielęgnować. Przed Wami zestawienie siedmiu tytułów, które z różnych powodów wwierciły mi się w głowę. Ranking jest absolutnie subiektywny i niestały – za pół roku pewnie wyglądałby zupełnie inaczej.

7.Haruki Murakami, „Na południe od granicy, na zachód od słońca”. Haruki Murakami jest pisarzem odbieranym skrajnie różnie. Jedni ściskają za niego co roku kciuki przed ogłoszeniem nominacji do literackiej nagrody Nobla, inni uważają za japoński odpowiednik Paulo Coelho. Jedno trzeba mu przyznać: potrafi tak zatytułować książkę, aby momentalnie przykuć uwagę czytelnika. Najlepszym dowodem jest „Na południe od granicy, na zachód od słońca”. Czytałem tę powieść kilka lat temu. Pamiętam nieostro, że opowiadała dość prostą historię miłosną. Szczegóły dawno uleciały. Ale tytułu nie zapomnę.

6.Łukasz Orbitowski, „Inna dusza”. Niby prosta zbitka słów, jakich wiele na książkowych grzbietach. A jednak wzbudza dziwny niepokój – jak się zresztą okazuje, uzasadniony. Powieść, swoją drogą znakomita, to literacko przetworzona historia prawdziwego mordercy z Bydgoszczy, młodego chłopaka, który podczas sądowej rozprawy zeznał, że zabijać kazała mu inna dusza, z którą dzieli ciało. Ciarki.

5.Philip K. Dick, „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant”. Philip K. Dick był nie tylko autorem bardzo płodnym, ale też jak mało kto potrafił zatytułować książkę w niebanalny sposób. Historia wielbionego przez tłumy showmana, który usiłuje odzyskać własną tożsamość, nieznacznie wygrywa pod tym względem z kultowym „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”, zbiorem opowiadań „Przypomnimy to panu hurtowo” i cudownie ironiczną „Prawdą półostateczną”. Szkoda, że literacka jakość samych książek Dicka, który często pisał je na kolanie, po kilka rocznie, nie zawsze nadążała za świetnymi tytułami.

4.Jakub Żulczyk, „Zrób mi jakąś krzywdę, czyli wszystkie gry video są o miłości”. Debiutancka powieść Żulczyka z pewnością wyróżniała się tytułem. Krzywda, miłość, i jeszcze gry video – wystarczy rzucić okiem na grzbiet książki i od razu wiadomo, że czytelnika czeka szalona podróż, pełna popkulturowych odniesień. Dużo energii i talent do zestawiania słów w nieoczywiste konstrukcje, podszyte leciutkim przegadaniem – tytuł debiutu to esencja wczesnej twórczości jednego z najpopularniejszych młodych polskich pisarzy.

3.Janusz Głowacki, „Good night, Dżerzi”. Każdy, kto zna historię Kosińskiego, musi docenić tytuł powieści, którą napisał o nim Janusz Głowacki. Krótkie i przejmujące pożegnanie z polsko-amerykańskim pisarzem, który wszedł na sam szczyt, a potem został z niego brutalnie strącony. Z człowiekiem, który do samego końca nie stracił mrocznego poczucia humoru: pewnego wieczora w wannie popił winem śmiertelną dawkę barbituranów, informując w lakonicznej notatce, że kładzie się do snu na nieco dłużej, niż zwykle.

2.Carson McCullers, „Serce to samotny myśliwy”. Tytuł, który po pierwsze pięknie brzmi, a po drugie idealnie koresponduje z treścią powieści, stanowi klucz do jej zrozumienia. Poszukiwanie ciepła i empatii jako polowanie? Nieoczywiste i intrygujące. Jest w tych słowach i wielka wrażliwość, i egzystencjalna pustka. Naprawdę smakowite.

1.Malcolm Lowry, „Usłysz nas Panie z niebios, miejsca Twego”. Mój osobisty numer jeden na liście najlepszych tytułów książek. Malcolma Lowry’ego poznałem jako autora „Pod wulkanem”, powieści znaczniej lepszej, niż sugerowałby banalny tytuł. Gdy zobaczyłem, jak nazwał swoją ostatnią publikację, zbiór opowiadań przygotowany na krótko przed śmiercią, zamarłem. Słowa, będące cytatem z modlitwy rybaków z wyspy Man, zadźwięczały niczym trąby Apokalipsy. Do tej pory nie odważyłem się sięgnąć po samą książkę. Naprawdę.

A Wy? Które tytuły książek szczególnie utkwiły Wam w pamięci?

Autor

Piotr Rogoża
Piotr Rogoża
Rocznik 1987. Prawie ukończył kulturoznawstwo. Autor trzech książek i szeregu opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, tłumacz angielskiego, copywriter. Członek „Writers Guild of America.
Artykuły autora