ABY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ

16.09.2021
recenzje wilk

Wygodny fotel, dobra herbata i czytamy. Tylko co? W zalewie wielu nowości, jakie ukazują się w tym jesiennym okresie, proponujemy trzy. Stawiamy tym razem na muzykę oraz na dobre samopoczucie.

„Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino” Andrzej Kosmala, Krzysztof Krawczyk

krzysztof krawczyk kosmalaKrzysztof Krawczyk. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej muzyki rozrywkowej. Gwiazda zrodzona w PRL-u, która z powodzeniem kontynuowała swoją karierę po 1989 roku. Wykonawca takich przebojów jak „Parostatek”, „To co dał nam świat”, „Mój przyjacielu”. Któż ich nie zna?

Innego rodzaju pytaniem w nawiązaniu do Krawczyka jest pytanie o to, kto znał Krawczyka najlepiej. Prawdopodobna odpowiedź przychodzi wraz z książką „Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino”. Jej autor, Andrzej Kosmala, to jednocześnie menedżer Krawczyka, jak i jego przyjaciel z długim, 36-letnim, stażem. Blisko 500-stronicowa opowieść odsłania więc to, czego nie widać było na estradzie, ale czego światkiem często był Kosmala.

Historia Krawczyka – jak pisze Kosmala – to nie tylko radości, sukcesy, zabawa, pieniądze, kobiety i sława. To przede wszystkim „walka o przetrwanie, walka o sympatię ludzi, walka z branżą muzyczną i medialną, wreszcie walka z samym sobą”.

Ciekawy, rozpisany na dwa głosy – artysty i menadżera – szkic biograficzny.

„Pocztówki z pandemii” Czesław Mozil

pocztówki z pandemii czesław mozilPozostajemy przy muzyce i przy nieoczywistych książkach muzycznych. Kolejna książka, którą chcemy podsunąć pod rozwagę, to „Pocztówki z pandemii” Czesława Mozila. Powstała ona na podstawie rozmów przeprowadzonych z muzykiem przez Przemka Corso i została okraszona fotografiami Tomka Kaczora.

Rozmowy toczą się wokół sprawy, która dotknęła w minionym roku nas wszystkich. Czyli wokół pandemii. Panowie rozmawiają o tym, jak kwarantanna i inne obostrzenia wpłynęły na sytuację twórcy w Polsce. Wnioski, którymi dzieli się Mozil, mogą być momentami zaskakujące, pouczające, czasami też inspirujące.

Zwraca uwagę interaktywna strona książki. W środku znajdziemy kody QR, które przenoszą nas na odpowiednie strony w sieci, gdzie umieszczono fragmenty pandemicznego koncertu Mozila.

Książka-ciekawostka, wielką radość sprawi zwłaszcza wszystkim fanom artysty.

„Jak się dogadywać mimo różnic” Stefanie Stahl

stahlStefanie Stahl to gwiazda popularnych książek psychologicznych. Szczególną karierę zrobiła w Niemczech, skąd pochodzi, ale jej poradniki docierają również i do Polski. Jeden z nich, „Jak się dogadywać mimo różnic?”, pojawił się właśnie w księgarniach.

W książce Stahl rozwija koncepcje 16 typów osobowości, rożnych ze względu na różne wymiary psychologiczne – typ ekstrawertyczny/introwertyczny, konkretny/abstrakcyjny itd. Dzięki testowi zamieszczonemu w książce możemy samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, do którego z szesnastu typów – zwanych tutaj „ministrami” – się zaliczamy.

Autorka rzeczowo i konkretnie charakteryzuje poszczególne typy. Co szczególnie cenne, Stahl podpowiada też, jak się mierzyć z największymi wyzwaniami określonych osobowości.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

JAK SIĘ DOGADYWAĆ MIMO RÓŻNIC?, Stefanie Stahl, Wydawnictwo Otwarte, 2021

POCZTÓWKI Z PANDEMII, Czesław Mozil, Przemysław Corso, Świat Książki, 2021

KRZYSZTOF KRAWCZYK. ŻYCIE JAK WINO, Andrzej Kosmala, Krzysztof Krawczyk, Świat Książki, 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora