Afryka dzika | Czerwona ziemia, Marcin Meller

09.09.2022
czerwona ziemia marcin meller

„Czerwona ziemia” to powieściowy debiut Marcina Mellera, choć nie debiut literacki w ogóle. Po kilku książkach reporterskich spróbował swoich sił jako autor powieści przygodowo-sensacyjnej. Nie miał ambicji na napisanie szeroko nagradzanej powieści, ale raczej na stworzenie, jak sam mówi, dobrej jakościowo powieści w popularnym gatunku. Jak mu się to udało? Oceńcie sami!

Śladami ojca

marcin meller czerwona ziemiaWiktor Tilszer, TEN Tilszer, to znany redaktor naczelny pisma „Reflektor”. Swoje pierwsze dziennikarskie kroki stawiał jako zagraniczny reporter. Jako niespełna trzydziestoletni mężczyzna wraz z poznaną na miejscu wolontariuszką przez kilka miesięcy podróżował po Afryce. Poznawał jej piękną i dziką przyrodę, ale także nieznaną nam bliżej kulturę i sytuację polityczną. Choć wspomina tę wyprawę z ogromnym sentymentem, nie sądzi że przyjdzie mu ją powtórzyć po dwudziestu kilku latach.

Jego syn Marcin wyjechał śladami ojca do Ugandy i ślad po nim zaginął. Uganda to kraj o mrocznej przeszłości, arena byłych krwawych rządów oraz wojen domowych, nie jest więc to teren bezpieczny dla nikogo. Wiktor, choć prowadzi ważne dziennikarskie śledztwo dla swojego czasopisma, a jego obecna żona jest w ciąży, z dnia na dzień porzuca dotychczasowe obowiązki i wylatuje do Afryki. Liczy się dla niego tylko jedno — odnalezienie syna. Czy ponowna wyprawa do Afryki zakończy się sukcesem? A może obudzi u niego dawne uczucia i przywoła demony z przeszłości?

Dla każdego coś dobrego

„Czerwona ziemia” Marcina Mellera to bardziej książka sensacyjno-przygodowa z wątkiem obyczajowym, niż thriller. Jednak to nie przeszkadza w odbiorze, bo jest napisana na tyle ciekawie, że ma się ochotę wytrwać do końca i odkryć prawdę o zaginięciu Marcina Tilszera.

Mamy tutaj wiele ciekawych wątków. Począwszy od tytułowej zagadki do rozwiązania i odpowiedzi na pytanie, gdzie jest Marcin. Przez nieidealną i skomplikowaną relację ojca z synem. Po motyw afrykański potraktowany z szacunkiem i bez zbędnych stereotypów i uprzedzeń. Na uwagę zasługuje również udanie opisany przez Mellera świata mediów, w którym przecież funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. To istny zlepek form i zagadnień. Takie eksperymenty rzadko wychodzą dobrze, jednak Marcin Meller poradził sobie z nimi bezbłędnie. Dzięki temu powstała powieść, która wciąga, daje do myślenia, ale nie jest przesadnie moralizatorska. Ot doskonała książka na wieczory — te jeszcze krótkie i te już nieco dłuższe.

Współczesny Robinson Crusoe czy zaangażowany ojciec?

Dzięki temu kolażowi stylów i gatunków, książka ma szansę trafić w gusta wielu odbiorców. Zadowoleni będą zarówno Ci, którzy pamiętaj powieści o Robinsonie Crusoe, jak i Ci dla których najważniejszy jest wątek relacji ojca z synem. Czy to znaczy, że to literatura niskich lotów? Nic bardziej mylnego. Marcin Meller w wywiadzie powiedział „Jeden z moich ukochanych reżyserów, Sergio Leone powiedział kiedyś, że jest reżyserem klasy A kina klasy B. Taki przyświecał mi cel. Napisać dobrą jakościowo powieść w popularnym gatunku. Takie solidne rzemiosło”. I taki efekt doskonale udało mu się osiągnąć.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Marcin Meller “Czerwona ziemia”, WAB. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora