CEL: ODZYSKAĆ ŻYCIE | Za wszelką cenę, Harlan Coben

17.11.2023

Harlan Coben pisze w tempie Formuły 1. Do tego uczestniczy w tworzeniu kolejnych seriali na podstawie swojej twórczości. Może z tego pośpiechu właśnie powstała książka „Za wszelką cenę”, której akcja rozgrywa się z przerażającą szybkością. To po prostu wyścig!

Ścigany!

za wszelką cenę harlan cobenStartujemy spokojnie, bo… w więzieniu. David Burroughs został w nim zamknięty pięć lat wcześniej pod zarzutem zabicia kilkuletniego syna, Matthew. Jest niewinny, ale załamany śmiercią dziecka, nie ma motywacji, by walczyć o wolność. Nawet zaczyna wierzyć w swoją winę, tak jest po prostu łatwiej.
Wszystko zmienia się, kiedy odwiedza go Rachel, siostra byłej żony, i pokazuje niewyraźne zdjęcie. Widać jednak na nim chłopca o charakterystycznym znamieniu – znaku szczególnym Matthew. Czy to oznacza, że chłopiec żyje?

Trzeba działać. Start! David budzi się z letargu. Ucieka, nie w poszukiwaniu wolności, a w poszukiwaniu prawdy. Zaczyna swoje śledztwo.

Gonią go funkcjonariusze FBI, a na jego życie czyhają „koledzy z przeszłości” i pewna bardzo, bardzo wpływowa rodzina. Czy uda mu się doprowadzić sprawy do końca zanim dościgną go wrogowie?

Tempo! Tempo! Tempo!

Harlan Coben zrobił w tej powieści rzecz niezwykłą. Między pościgami i strzelankami, przeplata wątki śledztwa z dużą dozą retrospekcji. Z reguły jest to zabieg bardzo ryzykowany, bo wytrąca z tempa akcji. Pisarz jednak poradził sobie z tym znakomicie. Nie mamy wrażenia, że lądujemy w pit-stopie. Przeszłość bowiem także „goni” naszego bohatera.

Razem z Davidem odkrywamy tajemnice i ciemne strony ludzkiej natury. Droga bohatera wiedzie naprawdę krętymi ścieżkami, pełnymi zwrotów akcji. Kiedy już wydaje się, że wszystko wiadomo, każde pytanie ma swoją odpowiedź – pojawia się kolejny odkryty sekret. To istny slalom.

„Za wszelką cenę” to w zasadzie powieść akcji z elementami thrillera i kryminału. Nudy nie ma tu nawet w więziennej celi, a poza nią dzieje się już istne szaleństwo. Każde słowo, każda strona to jak ścięty zakręt w wyścigu: bez hamulców, przy pełnej prędkości.

Dopiero na mecie możemy odetchnąć.

 

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Za wszelką cenę”, Harlan Coben, Albatros 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora