CZAS JEST TWOIM WROGIEM | DŁUGA NOC, WOJCIECH CHMIELARZ

19.07.2022
wojciech chmielarz długa noc

Są różne szkoły pisania kryminału. Jedni stawiają na wartką akcję i nagłe jej zwroty, inni skupiają się na detalach i szczegółach śledztwa, kolejni opierają fabułę o mocną postać głównego bohatera. U Wojciecha Chmielarza można znaleźć każdy ten element, ale w wyważonej formie. Dowodzi tego jego najnowsza powieść “Długa noc”, która po mistrzowsku łączy ze sobą fabułę bogatą w szczegóły, wyrazistego bohatera oraz nagłe zwroty akcji. Pisarz kazał na siebie czekać cztery lata, ale było warto.

Ta jedna noc, która wszystko zmieni

długa noc wojciech chmielarzJakub Mortka przyjeżdża do Warszawy. Wiele się tu zmieniło, ale on nie, co nie każdemu będzie się podobało. Jego samotniczy styl pracy budzi wiele wątpliwości. Jednak najważniejsze jest to, że nadal jest skuteczny. A w tę długą noc będzie to na wagę złota. Sucha, jego dawna podwładna a obecnie zwierzchniczka, korzystając z jego obecności, angażuje go w śledztwo dotyczące morderstwa młodego chłopaka. Mortka, choć niechętnie, godzi się. Jest to bowiem jego szansa, na uratowanie syna. Ma na to tylko kilka godzin…
Czas staje się jego wrogiem, zegar tyka. Dodatkowo po mieście krąży zdesperowany mężczyzna gotów zabić tak wiele kobiet, jak to tylko możliwe. Czy zdołają go powstrzymać? Noc, choć długa, może okazać się za krótka dla Mortki i jego rodziny…

“Pomyślał, że na to zasługują. Na to wspomnienie jesiennego wieczoru, kiedy siedzą w czwórkę dookoła ogniska i piją piwo. Być może po raz ostatni”.

Nowy, a jednak stary

Wojciech Chmielarz kazał czekać swoim czytelnikom kilka lat na nową powieść. Podczas tego czasu wiele się zmieniło, również w życiu znanego wszystkim Jakuba Mortki. Bohater wraca nieco odmieniony – nowa praca, nowy związek, nowe miejsce zamieszkania. Trochę się postarzał, zmienił nawyki. Jednak nadal ma swój charakter, nietuzinkowy styl pracy, który nieraz przysporzy mu kłopotów. Czas go goni, co nie ułatwia sprawy. Ma jedną noc na to, żeby pomóc swojemu synowi, a przy okazji rozwiązać zagadkę morderstwa oraz powstrzymać szaleńca. To wszystko sprawia, że bohater posuwa się do rozwiązań, które budzą wątpliwości. To jednak dodaje barwności postaci i wprowadza ciekawe elementy do powieści.

Wiele wątków, jeden cel

Akcja powieści Wojciecha Chmielarza toczy się w ciągu jednego dnia i nocy. Zegar tyka, czas staje się wrogiem a nie sprzymierzeńcem. Jednak wiele odniesień do przeszłości, retrospekcji, które pisarz po mistrzowsku wprowadza w fabułę, pozwala nam zrozumieć co się dzieje. Nie myślcie jednak, że szybko odgadniecie, o co tutaj tak naprawdę chodzi! “Długa noc” to wiele wątków, zarówno kryminalnych, jak i osobistych. Wojciech Chmielarz wprawnie między nimi balansuje, stawia most między przeszłością i teraźniejszością, powoli ujawnia nowe tajemnice. Jednak największą niespodziankę zostawia na koniec. Zwrot akcji zaskoczy nawet najwierniejszych czytelników kryminałów.

Jednak “Długa noc” to nie tylko kryminał w czystej postaci. Wojciech Chmielarz postanowił zgrabnie wpleść wątki obyczajowe oraz polityczne – takie, którymi w momencie powstawania książki żyła cała Polska. Jest więc tutaj sporo wstawek dotyczących pandemii, mamy odniesienia do homoseksualizmu, który ówcześnie mocno wybrzmiewał w debacie publicznej. Są także osobiste wątki dotyczące rozłąki, utraty najbliższej osoby czy ojcostwa. Ten, wydawałoby się, miszmasz w rękach Chmielarza doskonale łączy się w całość.

Świetna pozycja, na którą warto było czekać cztery lata!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wojciech Chmielarz “Długa noc”. Marginesy. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora