CZAS NA PORZĄDKI! ZRÓB MIEJSCE NA KSIĄŻKOWE NOWOŚCI. PODPOWIADAMY JAK UPORZĄDKOWAĆ DOMOWĄ BIBLIOTECZKĘ

25.09.2017

Wrzesień to nowy rok szkolny, kolejna pora roku i zwykle czas kojarzony ze zmianą. Nieodparcie nachodzi nas chęć na porządki i wejście w nowy etap w dobrze zorganizowanej przestrzeni. Warto ten przypływ energii wykorzystać na uporządkowanie domowej biblioteczki! Trzeba przecież zrobić miejsce na półkach i przygotować się na wiele nowości, których będzie bez liku w ciągu najbliższych miesięcy. Kondo Marie pewnie zrobiłaby to lepiej, ale nie przejmuj się, nie musisz być aż takim perfekcjonistą! 

Prędzej czy później każdy kto czyta książki będzie musiał się zmierzyć z ich pokaźną ilością i kwestią jak je przechowywać. Oczywiście skala tego problemu będzie różna, w zależności o tego jak bardzo zaawansowanym bibliofilem jesteś. Jeśli zbór zawiera kilkanaście książek, możesz na tą chwilę nabyć designerską, pięknie prezentującą książki, choć na dłuższą metę niepraktyczną półkę. Jeśli ilość książek jakie posiadasz nie przytłacza Cię, masz wszystko pod kontrolą i wiesz dokładnie co komu pożyczyłeś – oznacza to, że najgorsze dopiero przed Tobą 😉 Gorzej jeśli ilość książek powoduje, że ustawiasz je na półkach w dwóch rzędach, jedne na drugich i wszędzie gdzie się da. Nie panujesz już nad księgozbiorem, który zajmuje nawet podłogę, stos książek zastępuje Ci biurko i od czasu do czasu powieści spadają Ci na głowę… Tak, to jest moment, w którym nie możesz już dłużej odkładać porządków!

Jeśli marzy Ci się, że z zamkniętymi oczami będziesz w stanie podać pozycję każdej książki, ale nie wiesz jak się zabrać za usystematyzowanie swoich zbiorów, skorzystaj z naszych sugestii, a ogarniesz swój księgozbiór w jeden weekend! No może dwa…

  1. Zdejmij wszystkie książki z półek, zgromadź je tymczasowo w jednym miejscu;
  2. Skorzystaj z okazji i trochę odkurz półki i książki 😉
  3. Zdecyduj, które z książek są dla Ciebie najważniejsze;
  4. Oddaj te, które zupełnie nie przypadły Ci do gustu. Wiemy, że pozbywanie się książek budzi silne emocje, ale ten trudny etap jest niezbędny dla osiągnięcia sukcesu J Książki są po to, by je czytać, jeśli więc nie zamierzasz wziąć niektórych z nich ponownie w ręce, oddaj je lub wymień się ze znajomymi;
  5. Zdarza się, że wśród swoich zbiorów odnajdziesz książki, które są nieaktualne, nie stanowią żadnej wartości naukowej, ani pamiątkowej czy historycznej – te przeznacz do recyklingu;
  6. Pozostałe spisz. Możesz do tego wykorzystać darmowe programy do katalogowania książek. Zajmie Ci to trochę czasu, ale korzyści będą niewyobrażalne! Takie programy umożliwiają kontrolę nad pożyczonymi książkami i zawsze, szybko znajdziesz tą, która w danym momencie jest Ci potrzebna;
  7. Podziel swój zbiór na kategorie, które ułatwią Ci dalsze powiększanie kolekcji. Metodologia może być całkowicie dowolna, Ty decydujesz czy pogrupujesz książki alfabetycznie po autorach, ulubionych, tematyce czy gatunkach. Satysfakcja z wprowadzenia pierwszych 100 książek i kolejnych – gwarantowana!
  8. Tym samym podziałem będziesz się kierował układając ponownie książki na półkach. Tą czynność potraktuj jako doskonały trening mięśni i wytrwałości 😉
  9. Gratulacje! Właśnie zyskałeś, piękną, uporządkowaną biblioteczkę z miejscem na bieżące nowości! Teraz czas na nagrodę – kawę i ciastko oraz lekturę wciągającej powieści.

p.s. postaraj się ten idealny porządek utrzymać jak najdłużej 🙂

Jeśli planujesz domową bibliotekę na miarę słynnych bibliofilii, takich jak Umberto Eco, George Lucas czy Ernest Hemingway, zacznij wprowadzać powyższe zasady już dziś! Świadomość tego, co posiadasz na półkach pomoże Ci rozbudowywać zbiory w przemyślany sposób.

Powodzenia!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora