CZY MOŻNA UCIEC Z PUŁAPKI BEZ WYJŚCIA?

29.11.2019

Instynkt przetrwania jest w nas silniejszy, niż mogłoby się wydawać. Tkwi w nas bardzo głęboko i odzywa się zawsze, kiedy czujemy zagrożenie. Nawet w sytuacji z pozoru bez wyjścia, skazanej na porażkę, stajemy do walki w ochronie własnego życia. Jednak, czy będąc uwięzionym w pułapce, zamkniętym w miejscu bez wyjścia, jest jeszcze o co walczyć? Przekonaj się o tym, do czego zdolny jest człowiek, kiedy walczy o przetrwanie.

Stephen King „Instytut”

Bycie wyjątkowym nie zawsze jest opłacalne. To sprawia, że przykuwamy wzrok, inni zaczynają się nami interesować. Nie inaczej jest z dziećmi, które trafiły do Instytutu. Więzione są tam z powodu swoich wyjątkowych zdolności. Poddawane są testom, które mają wzmocnić ich parapsychiczne moce. Jednak kiedy trafia się do Instytutu, to już się z niego nie wychodzi, a przynajmniej nikomu do tej pory się to nie udało. Czy w takiej sytuacji jest w ogóle po co i o co walczyć? Luke podejmuje się tego pojedynku. Staje do walki, która wydaje się skazana na porażkę. Tutaj dobro nie zawsze zwycięża zło…

Stephen King znowu pokazuje, na co go stać. Powraca literacko do czasów swoich najlepszych dzieł. „Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka” czytamy na okładce. I nie ma w tym cienia nieprawdy. „Instytut” to bowiem King w najlepszym wydaniu. Jest ciekawa fabuła, strach zagnieżdżający się w każdym zakamarku naszego ciała, narastające napięcie. Ograniczył do minimum elementy nadnaturalne – zło ma tutaj ludzką twarz, co budzi jeszcze większą grozę. Lecz nie tylko o strach tutaj chodzi. Każdy, kto zna Kinga wie, że pisarz wykorzystuje swoje dzieła, jako metaforę. Tym razem pokazuje wadliwość systemu i daje przy okazji pstryczka w nos Donaldowi Trumpowi. Zobacz, jak wygląda współczesna Ameryka oczami Stephena Kinga i… zacznij się bać.

Alek Rogoziński „Dom tajemnic”

Znasz to uczucie, kiedy coś miało być zabawą, a już na wstępie czujesz, że wszystko skończy się zupełnie inaczej? Dokładnie to samo uczucie będzie ci towarzyszyć podczas czytania Domu tajemnic”. Na początku nic nie wskazuje na to, że program rozrywkowy stanie się miejscem walki o życie…

Miała być świetna zabawa, a wyszło zupełnie inaczej. W telewizyjnym reality show bierze udział 12 osób. Jest to wyjątkowy i zupełnie nowatorski program – celebryci trafiają do domu-labiryntu, który jest naszpikowany pułapkami. Aby się z niego wydostać, rozwiązują kolejne zagadki kryminalne. Jednak, kiedy zamordowany zostaje jeden z uczestników, zabawa w kryminał staje się aż nadto rzeczywista. Nagle słowo „reality” przybiera zupełnie innego kontekstu. Kto jest mordercą? To teraz najważniejsza zagadka do rozwiązania…

Fabuła jest dość mroczna i wydaje się, że mamy do czynienia z ciężką, trudną lekturą. Jednak ten, kto zna Alka Rogozińskiego wie, że to tylko pozory, ponieważ w jego książkach można znaleźć sporo humoru, oczywiście czarnego. Nie bez powodu jest nazywany Księciem Komedii Kryminalnej. Dzięki temu powieść „Dom tajemnic” pochłania się jednym tchem. Sięgnij po książkę i przekonaj się, jak wygląda walka o życie na żywo!

 


Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Stephen King „Instytut”. Przeł. Rafał Lisowski. Albatros. Warszawa 2019

Alek Rogoziński „Dom tajemnic”. Edipresse. Warszawa 201

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora