GORĄCE ZAPOWIEDZI JESIENI. KSIĄŻKI, NA KTÓRE WARTO CZEKAĆ

03.09.2016
zapowiedzi jesieni

Jesień i wiosna to dwa najbardziej obfite sezony jeśli chodzi o książkowe nowości. Także i w tym roku książkowy jesienny harmonogram nowości zapowiada się świetnie. A co najlepsze, ciekawe książki pojawią się w księgarniach jeszcze w czasie kalendarzowego lata.

Oto najciekawsze zapowiedzi jesieni!

Witold Szabłowski „Sprawiedliwi zdrajcy”

Już w połowie września do księgarń w Polsce trafi najnowsza książka Witolda Szabłowskiego. „Sprawiedliwi zdrajcy” to reportaż o tych, którzy przeżyli rzeź wołyńską. Polski reporter pojechał na Ukrainę, aby odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Chciał dowiedzieć się, kim byli Ukraińcy, którzy pomogli Polakom mordowanym przez ukraińskich nacjonalistów? I choć od rzezi minęło ponad siedemdziesiąt lat nadal budzi ona emocje po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy. Z tego względu książka Szabłowskiego z pewnością będzie jedną z najgłośniejszych publikacji tej jesieni.

Filip Springer „Miasto Archipelag”

Wyczekiwana jest też książka Filipa Springera, który tym razem pisze o byłych miastach wojewódzkich, które straciły status stolicy województwa po reformie z 1999 roku. Springer odbył podróż po Polsce, odwiedził 31 miejsc i napisał z nich kilkadziesiąt opowieści. Jak zapowiada wydawca, ”z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski mniejszych miast – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać”.

Marek Krajewski „Mock”

To będzie premiera, na którą czekali wszyscy miłośnicy książek Marka Krajewskiego. Nowy kryminał z Eberhardem Mockiem w roli głównej został zapowiedziany przez autora już dwa lata temu. Premierę książki zaplanowano na 14 września. Czytelnicy znów będą przemierzać ulice Wrocławia i rozwiązywać skomplikowaną zagadkę kryminalną, której początkiem będzie makabryczne odkrycie czterech nagich ciał gimnazjalistów…

Katarzyna Bonda „Lampiony”

W październiku ukaże się nowa książka Katarzyny Bondy. Będzie to trzecia część kryminalnej powieści, której główną bohaterką jest Sasza Załuska, policyjna profilerka. Tym razem miejscem akcji będzie Łódź.

– Będę Łódź podpalać, będą też eksplozje, szykuję wam ostrą jazdę, uważajcie! – powiedziała Katarzyna Bonda na jednym ze spotkań z czytelnikami. Szykuje się zatem mocna lektura.

Andrzej Stasiuk „Pamir”

Jesienią ukaże się też kolejna książka Andrzeja Stasiuka. „Pamir” będzie koleją opowieścią z drogi.  Książka ta jest zapowiadana jako „wyznanie miłosne do samochodów”, co jest niezwykle intrygującą informacją. Tym razem Stasiuk zabierze swoich czytelników do Centralnej Azji, Tadżykistanu, Pamiru. Niemal każda książka Stasiuka jest wydarzeniem. Jego charakterystyczny styl zyskał już dawno grono stałych czytelników. Ci którzy czytają Stasiuka z pewnością powinni sięgnąć i po te książkę.

Wojciech Engelking „Lekcje anatomii doktora D.”

Ta książka zapowiada się niezwykle interesująco, bo w jednej opowieści łączy dwa pozornie odległe ze sobą światy początek XXI wieku i lata 40. wieku XX.  Pierwszym bohaterem jest Jakub z Warszawy. Ma 26 lat i wielki majątek. „Należy do pierwszego pokolenia, które wychowało się na pornografii, a kamieniami milowymi historii są dla niego kolejne wynalazki technologiczne”. Drugim bohaterem jest Jacob von Deymann, który trafia do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie ma za zadanie dowiedzieć się, czym tak naprawdę zajmuje się doktor Josef Mengele.

Michel  Houellebecq „Interwencje 2”

Kolejna książka popularnego i coraz bardziej kontrowersyjnego autora. Jak zapowiada wydawca w „Interwencjach 2” Houellebecq pyta m.in. Czy mamy bać się islamu? Co zostało z naszej seksualności? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? „Interwencje 2” to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992.

Co poza tym?

„ Wysokie góry Portugalii” Yanna Martela, czyli nowa powieść autora „Życia Pi”. „ Krótka historia siedmiu zabójstw” o nieudanym zamachu na Boba Marleya, nagrodzona Bookerem. „Cyrankiewicz. Wieczny premier” Piotra Lipińskiego, czyli reportaż, w którym autor próbuje wyjaśnić zagadki Józefa Cyrankiewicza. I na koniec nie nowość, ale wydanie III „Gottlandu” Mariusza Szczygła, które autor poprawił i uzupełnił.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora