JAK PISAĆ POCZYTNE RECENZJE?

12.04.2024
jak pisać recenzje poradnik

Są książki, które chcemy polecić każdemu albo takie, o których chcemy każdego ostrzec. Wtedy zamiast szeptania na ucho znajomym, mamy ochotę wykrzyczeć całemu światu naszą recenzję. Jak napisać ją tak, by przyciągnęła uwagę? Oto 6 wskazówek jak pisać poczytne recenzje!

1. NOTUJ, NOTUJ I JESZCZE RAZ NOTUJ!

Pisanie recenzji nie zaczyna się, gdy bierzemy długopis do ręki, ale od momentu, kiedy oglądamy książkę na półce w salonie. Co przyciągnęło naszą uwagę – okładka, opis, tag line? Zanotuj w pamięci ten moment. Intuicja podpowiedziała Ci, że to będzie dobra lektura. Czy po przeczytaniu ta „obietnica” została spełniona?

Notuj swoje wrażenia na bieżąco podczas czytania. Zwracaj uwagę na to, co w książce budzi Twoje emocje, zainteresowanie lub sprzeciw. Warto też zaznaczyć cytaty, które mogą urozmaicić potem tekst. Pomoże to nie tylko stworzyć merytoryczną podróż przez lekturę, ale także w zbudowaniu struktury tekstu.

Jak notować? Dowiedź się więcej >>>>

2. OBIEKTYWNIE CZY SUBIEKTYWNIE?

Może się wydawać, że dziennikarski obowiązek nakazuje obiektywizm, że książka może nam się nie podobać, ale musimy ją pochwalić, jeśli jest obiektywnie dobra, bo dobrze napisana, ma wszystkie „fajki” odznaczone z plot twistami albo świetnie zbudowanymi postaciami. Ale recenzent to nie dziennikarz śledczy. Książki dostarczają przede wszystkim emocji i możemy obiektywnie/subiektywnie o tych naszych emocjach napisać. Mamy prawo wyrazić swoje zdanie. Poza tym, jeśli teoretycznie jest ok, ale nie zachwyca, to gdzieś jednak jest problem, czegoś brakuje. Daj sobie prawo do własnej opinii i wyrażania własnych odczuć. To też jest powód, by czytelnik przeczytał właśnie Twoją recenzję – chce znać Twoją opinię, a nie suchą tabelę z listą wad i zalet, jak z podręcznika dla literaturoznawców.

3. ARGUMENTUJ BEZ SPOILERÓW

Dobra recenzja nie ogranicza się do stwierdzenia, czy książka jest „dobra” czy „zła”. Wykorzystaj swoje notatki! Ważne jest, aby poprzeć swoje opinie argumentami. Wyjaśnij, dlaczego pewne aspekty dzieła są przekonujące, a inne nie. Odwołaj się do konkretnych przykładów z tekstu, które ilustrują Twoje punkty widzenia. Jeśli piszesz, że coś Ci się podobało lub nie, natychmiast uzasadnij. Na przykład: „Z zaciekawieniem obserwowałem/obserwowałam przemianę bohatera z poczciwego człowieka na kogoś, kto pragnie tylko zemsty. To sprawiało, że jego decyzje były mniej przewidywalne, a lektura bardziej interesująca.”

Uważaj jednak na spoilery! Najlepiej w ogóle nie pisać szczegółów, ale można zaznaczyć, że książka często zaskakuje lub że trzeba się przygotować na pewne zwroty akcji, które zmieniają optykę. Trzeba wiedzieć, kiedy zatrzymać opis fabuły. W kryminałach zatrzymujemy się już przed pierwszym podejrzanym! W thrillerach wystarczy „pierwszy zgrzyt” i określenie ogólnego zagrożenia.

4. ZAWSZE INFORMUJ

Są pewne elementy, które muszą znaleźć się w każdej recenzji. Pamiętaj o:

– tytule i autorze

Możesz nawet odnieść się do pozostałej twórczości, np. czy ta książka jest częścią serii albo rozpoczyna przygodę pisarza z nowym gatunkiem literackim. To pomoże szczególnie fanom.

– gatunku

Podstawowa kwestia. Fani danego gatunku od razu pośpieszą, by przeczytać Twoją recenzję! Czasem może się okazać, że książka to misz masz kilku gatunków, a kolejny wchodzi po zwrocie akcji. Wtedy trzeba uważać, by nie zdradzić za dużo. Najlepiej ograniczyć się do suchego stwierdzenia, że „do pewnego momentu książka jest <obyczajówką>, a potem staje się <thrillerem>” lub po prostu, że miesza gatunki.

– streszczeniu

Nie ograniczaj się do przepisania opisu z okładki. Wybierz najważniejsze informacje, dodaj swoje przemyślenia lub inne ważne informacje. Zastanów się, czego Ci zabrakło w opisie wydawcy – może zdradził za dużo albo w ogóle nie oddał klimatu książki? To jest ten moment, kiedy możesz samodzielnie wybrać, jak przedstawić lekturę.

5. TWÓJ STYL

To tu tkwi klucz do sukcesu! Pamiętaj, że książek i recenzentów jest sporo. Konkurujesz swoją osobowością! Czytelnik ma dostać podstawowe informacje o lekturze i czego ma się spodziewać oraz tekst napisany poprawną polszczyzną. Przede wszystkim jednak, ma mieć przyjemność z czytania Twojego tekstu. Jest jeden wyjątek: jeśli piszesz kontrowersyjnie to nie będzie przyjemność, ale duuużo emocji – to też może być dobry sposób na przyciągnięcie uwagi!

Styl wyrabia się stopniowo, ale jest kilka sposobów, by go znaleźć. Możesz iść w „gawędę” i mówić sobie lub komuś swoje wrażenia, a potem „przepisać nagranie” dodając elementy obowiązkowe i nadając recenzji pewną strukturę. Wtedy zachowujesz naturalny ton wypowiedzi. Możesz wykorzystać swoje poczucie humoru i np. wpleść żarty językowe. Możesz też stworzyć po prostu solidnie napisany tekst i dodać swoje wyróżniki, np. zwrócić uwagę na rzeczy, o których nikt jeszcze o tej książce nie napisał.

6. NA „TAK” CZY NA „NIE”, A MOŻE NA „MOŻE”?

Recenzja to zawsze wskazówka, dlatego najbardziej liczy się Twoja opinia. W tekście już przy przytaczaniu argumentów od razu zdradzasz swoją opinię, jednak na końcu warto ją wyraźnie powiedzieć, szczególnie jeśli było zarówno sporo plusów, jak i minusów. Taka opinia powinna być czymś więcej niż stwierdzeniem, że to nie Twoja bajka lub że książka była super. Możesz podać jeden argument, który sprawił, że książka Cię „kupiła” (np. świetnie napisany motyw enemy-to-lovers lub zaskakujące zakończenie) albo rozczarowała (np. zwroty akcji nie zaskakiwały). Możesz określić, komu spodoba się ta lektura (np. „Fani autora docenią, ale pozostali będą się nudzić”). Wystarczy jeden akapit lub jedno chwytliwe zdanie, które powie więcej niż tysiąc słów.

A TERAZ, DO DZIEŁA!
WEŹ UDZIAŁ W AKCJI POLECACIE-POMAGACIE I OCENIAJ KSIĄŻKI >>>>
polecacie pomagacie popup luty 2024

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora