Jak w filmach | „Tylko przetrwaj noc” Riley Sager

19.09.2022
tylko przetrwaj noc riley sager recenzja

Na kampusie grasuje seryjny morderca. Mimo to jedna ze studentek decyduje się na długą jazdę z nieznajomym. Wszystko wskazuje na to, że właśnie wsiadła do samochodu zabójcy. Czy to będzie podróż w jedną stronę?

„Noc na Ziemi” Jim Jarmush – jedna noc pełna wrażeń

tylko przetrwaj noc riley sagerCharlie jest fanką kina do tego stopnia, że można powiedzieć, że „żyje filmami”. W roku premiery „Nocy na Ziemi” Jima Jarmusha (1991) bohaterkę powieści też czeka noc pełna wrażeń, choć niekoniecznie artystycznych. Charlie przerywa studia i ucieka z kampusu studenckiego po tym, jak jej przyjaciółka padła ofiarą seryjnego zabójcy. Jest tak zdesperowana, że decyduje się na ryzykowny krok i umawia się na długi kurs do rodzinnego domu z przypadkowym mężczyzną. Co za paradoks.

Nigdy nie wychodź sama w nocy.
Zawsze spaceruj w towarzystwie.
Zawsze mów komuś, dokąd idziesz.
Nigdy nie ufaj nieznajomym.

Nieostrożne? Tak. Czy to „głupie” zachowanie sprawia, że nie jesteśmy w stanie identyfikować się z bohaterką powieści? Nie. Kto nigdy nie wsiadł do auta kierowcy z aplikacji albo nie skorzystał z usług kogoś z ogłoszenia na słupie, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Charlie wsiada do auta Josha i… zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

„Zagubiona autostrada” David Lynch – nic nie jest takie, jak się wydaje

Zaczyna się niewinnie. Od grzecznościowej wymiany zdań, rozmów o pogodzie. Jak ognia unikają choćby wspomnienia o Kampusowym Zabójcy. Jednak z każdą minutą Charlie czuje się coraz bardziej nieswojo. Josh ma w sobie coś niepokojącego. W pewnym momencie studentka przyłapuje go też na kłamstwie. Czyżby właśnie była sam na sam z mordercą?

Charlie zaczyna gubić się we własnym strachu, podejrzeniach i… tracić kontakt z rzeczywistością. Co jest prawdą, a co „filmem w jej głowie”? Czy to paranoja czy instynkt samozachowawczy?

„Pewnego razu… w Hollywood” Quentin Tarantino – wariacja na temat thrillera

„Tylko przetrwaj noc” to książka skonstruowana niczym scenariusz filmowy. Tytuły rozdziałów to oznaczenie czasu i miejsca akcji. Riley Sager buduje też fabułę głównie w oparciu o dialogi. Unika opisów, które tutaj przypominają raczej didaskalia. Są krótkie, treściwe – są w zasadzie jak ujęcia.
Od czasu do czasu możemy odetchnąć przy krótkich retrospekcjach. Dzięki nim możemy bliżej poznać bohaterów, a jednocześnie zachowana jest dynamika akcji. Cały czas towarzyszy nam napięcie, a autor umiejętnie podsyca ciekawość. Za każdym zakrętem na drodze może czaić się zwrot akcji… Można powiedzieć, że to thriller, który niemal „ogląda” się jednym tchem.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Riley Sager „Tylko przetrwaj noc”, Wydawnictwo Mova 2022

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora