Jak w klatce | Sąsiadka, Helene Flood

25.08.2022
sąsiadka helene flood recenzja

Sąsiedzi – ludzie, z którymi żyjemy bardzo blisko, ale często w ogóle ich nie znamy. Na zewnątrz sympatyczni, otwarci i uśmiechnięci, zawsze chętni do pogawędki. Jednak w środku, za zamkniętymi drzwiami, toczy się życie, o którym nie mamy pojęcia. Helene Flood, po bestsellerowej “Psychoterapeutce”, wraca do nas z kolejnym thrillerem psychologicznym. Tym razem skupia się na sekretach, kłamstwach i zdradach z morderstwem w tle. Do czego człowiek jest zdolny, by nie stracić drugiej osoby? Przekonajcie się sami!

(Nie)idealne życie

sąsiadka Flood HeleneRikke i Åsmund Prytz są parą z kilkunastoletnim stażem. Mają dwójkę dzieci, mieszkają w ekskluzywnej dzielnicy na przedmieściach Oslo. Wiodą spokojne, szczęśliwe życie. Z pozoru. Rajska wizja idealnego życia zostaje zburzona. Jeden z bliskich sąsiadów, Jørgen, zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja bardzo szybko wykreśla ze swojej listy podejrzanych ludzi spoza posesji, co wzbudza jeszcze większy strach w mieszkańcach. W końcu mordercą jest jeden z nich… To jednak nie wszystko. Okazuje się, że Rikke miała romans z ofiarą. Teraz gdy on nie żyje, boi się, że jej sekret wyjdzie na jaw. Kogo będzie łatwiej okłamać – męża czy policję? Co się stanie, kiedy wszyscy dowiedzą się, że ta śmierć przyniosła jej ulgę?

Podróż do wnętrza myśli

Helene Flood, po bestsellerowej „Psychoterapeutce”, po raz kolejny zabiera nas w meandry ludzkiej psychiki. „Sąsiadka” to nie jest bowiem klasyczny dreszczowiec, skupiony głównie na próbie znalezienia mordercy. To thriller psychologiczny z mocno zarysowaną warstwą obyczajową, osnuty wokół trudnej relacji małżeńskiej. Rikke opowiada o kulisach swojej relacji z Åsmundem, która sięga jeszcze czasów szkoły średniej. Poznajemy jej rozterki, wahania i strach przed podejmowaniem ważnych życiowo decyzji. Helene Flood jest psycholożką z wykształcenia. Doskonale potrafi wykorzystać swoją wiedzę w budowaniu powieści o destrukcyjnych emocjach i wpływie wychowania na życiowe wybory. Z dużą wnikliwością analizuje uczucia i emocje bohaterów, lecz nie robi tego w sposób moralizatorski. Nie potępia, nie ocenia, nie wydaje osądów. Ogranicza swój udział do roli wnikliwej obserwatorki. Dzięki niej poznajemy tło społeczne, w którym żyją bohaterowie, poznajemy bagaż ich doświadczeń.

Oczami sąsiadki

Czytelnik poznaje wszystkie wydarzenia oczami głównej bohaterki Rikke. Akcja z początku toczy się niespiesznie. Tytułowa sąsiadka zapoznaje nas z bohaterami, skupia się na emocjach i uczuciach. Opowiada o toczących się sprawach w racjonalny, spokojny sposób, jakby chciała sobie wszystko poukładać w głowie. Wraca też do przeszłości, przywołuje wspomnienia, aby nadać czytelnikowi szerszy kontekst. Z czasem jednak jej relacja staje bardziej wnikliwa, niepewna i wręcz przerażająca. Fabuła nabiera tempa, choć nie w sferze wydarzeń, a tego, co dzieje się w głowie bohaterki. Rikke przestaje być już idealną sąsiadką, poznajemy jej prawdziwe oblicze. Jej niemal paranoiczne i obsesyjne myśli sprawiają, że nie potrafimy jej już zaufać.

Bezpieczny azyl czy więzienie?

Napięcie dodatkowo wzmaga fakt, że miejsce wydarzeń w powieści ograniczone jest do bardzo małego terenu. Śledztwo skupia się na bliskim sąsiedztwie, dzięki czemu sprawa nabiera pewnej hermetyczności, czujemy się wręcz zamknięci, jak w klatce. Ten klimat duszności i ciasnoty dodaje grozy, ale także intryguje i wywołuje obsesyjną wręcz ciekawość. Kto chciałby mieszkać w jednym budynku z sąsiadem-mordercą? Głęboka, ukrywana przed wszystkimi więź, która powstaje między Rikke a Jørgenem, dodaje dreszczyku i jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Okazuje się bowiem, jak niewiele wiemy o ludziach, którzy żyją tuż obok nas, za drzwiami.

Chcecie odkryć tajemnice, jakie skrywają sąsiedzi? Sięgnijcie po powieść Helene Flood “Sąsiadka”!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Helene Flood “Sąsiadka”. Agora. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora