JEŚLI MASZ OCHOTĘ NA BESTSELLER, SIĘGNIJ PO NOWE POWIEŚCI MUSSO I GIFFIN!

16.08.2018

Musso to najpopularniejszy francuski pisarz. Słynie z niekonwencjonalnych pomysłów na fabułę i przeplatania różnych czasów i przestrzeni. Każda jego powieść to ogromny sukces. Giffin to Amerykanka, mistrzyni w opisywaniu kobiecych emocji i relacji między ludźmi. Wszystkie jej książki stały się bestsellerami. Właśnie ukazały się ich nowe powieści, a my już wiemy o czym opowiadają!

apartament-w-paryzu-w-iext52932493 

Apartament w Paryżu, Guillaume Musso

ONA

Madeline Greene pracowała jako główny inspektor w policji w Manchesterze. Po makabrycznym śledztwie wyjechała do Paryża i tam zaczęła prowadzić kwiaciarnię. Dla mężczyzny opuściła Paryż i przeprowadziła się na Manhattan. W Nowym Jorku dostała propozycję pracy w policji, w specjalnym wydziale do badania dawnych spraw. Praca okazała się jednak nudnym papierkowym zadaniem. Nieudane próby zajścia w ciążę, a w konsekwencji utrata ukochanego spowodowały u niej załamanie. Kiedy już myślała, że wszystkie rany się zabliźniły, nieoczekiwane spotkanie z dawnym kochankiem wywołało lawinową reakcję – ogromny smutek, rozgoryczenie, panikę i poczucie samotności. Uczucia te były na tyle silne, że kobieta podjęła próbę samobójczą…

ON

Gaspard Coutances to samotnik. Większość roku mieszka w swojej chacie w Montanie, cztery miesiące w roku spędza na greckiej wyspie Sifnos żeglując po Cykladach i jeden miesiąc w Paryżu, gdzie przez szesnaście godzin dziennie pisze co roku nową sztukę. Jest cenionym dramatopisarzem, jego sztuki przetłumaczone zostały na dwadzieścia języków i wystawiane są na całym świecie.

Stres i smutki topi w alkoholu, często w zbyt dużej ilości…

PARYŻ

Dla niej Paryż to ul pełen życia, jej ukochane miasto, do którego zawsze wraca, by leczyć rany.

Dla niego Paryż to nie miasto romantycznych kafejek, Mountmartre’u i Saint-Germain-des-Pres, a brudne ulice, kieszonkowcy, zanieczyszczone powietrze, brzydota wielkich osiedli, odrapane wagony metra i stare autobusy.

Miasto wita ich strugami deszczu i strajkami.

Pomyłka sprawia, że na czas pobytu w Paryżu, wynajmują ten sam dom. Trzypoziomowy apartament niegdyś należał do malarza Seana Lorenza. Obojgu niesamowicie  podoba się to miejsce i żadne nie chce się wyprowadzić. Madeline i Gaspard nie przypadają sobie do gustu. To co ich połączy to fascynacja malarstwem Lorenza i chęć poznania prawdy o jego śmierci i zaginięciu obrazów.

Musso ma swój charakterystyczny styl, który ujawnia się i w tej powieści. W jego książkach nie liczy się szybka akcja, choć jest tutaj tajemnica i wątek detektywistyczny. Musso przede wszystkim przybliża czytelnikom ludzi, ich losy, rozterki i problemy. W historie wplata zbiegi okoliczności, które odmieniają życie bohaterów. „Apartament w Paryżu” to ciekawe postacie, Paryż o różnych obliczach i zagadka – bardzo przyjemna lektura!

 wszystko-czego-pragnelismy-w-iext52936628

Wszystko, czego pragnęliśmy, Emily Giffin

Nina i Finch

Nina od kilkunastu lat jest żoną Kirka, lokalnego bogacza, pochodzącego z majętnej rodziny, który odziedziczył fortunę. Nina pochodzi z klasy średniej i inaczej patrzy na pieniądze niż jej małżonek. W ostatnim czasie w ich małżeństwie coś się popsuło. Prowadzą życie od jednego balu dobroczynnego do drugiego. W środowisku bogaczy toczy się niezdrowa rywalizacja o to, kto ma więcej pieniędzy, kto więcej daje na organizacje dobroczynne i czyje dzieci są zdolniejsze. Finch, ich syn, jest w ostatniej klasie liceum Windsor i właśnie został przyjęty na prestiżową uczelnię Princeton.

Tom i Lyla

Tom pracuje jako stolarz i samotnie wychowuje córkę. Jego nadużywająca alkoholu żona odeszła, gdy mała miała cztery lata. Lyla to nastolatka, pół latynoska, która chodzi do drugiej klasy tego samego liceum co Finch. Toma stać na Windsor tylko dlatego, że dziewczyna otrzymała stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce. Lyla jest inteligentna, dobrze się uczy, ale jak każda nastolatka lubi imprezować i czasem pije alkohol, mimo że regulamin szkoły wyraźnie tego zabrania. W nowej szkole otaczają ją dzieci bogaczy, początkowo ma więc problem, by się odnaleźć w ich środowisku, ale w drugiej klasie ma już swoją grupę przyjaciół.

SKANDAL

Lyla skrycie podkochuje się w Finchu i kiedy ten zaprasza ją i jej przyjaciółkę na imprezę do kolegi, dziewczyny nie wahają się ani chwili. Niestety podczas zabawy Lyli, by dodać sobie odwagi, pije jeden drink za drugim, aż w końcu traci przytomność…

Następnego dnia okazuje się, że wśród znajomych ze szkoły, a w końcu także ich rodziców, rozchodzi się zdjęcie na którym Lyla leży nieprzytomna z odsłoniętą piersią. Dodatkowo zdjęcie opatrzone jest rasistowskim podpisem. Zdjęcie rozesłał do kolegów Finch…

Wybucha skandal. O całym zdarzeniu dowiaduje się także dyrektor szkoły. Tom jest załamany, Nina również. Nastolatkom grożą poważne konsekwencje. Przyjęcie Fincha na Princeton może zostać cofnięte. Kirk za bardzo nie przejmuje się zachowaniem syna i myśli tylko o tym jak wyjść obronną ręką z całej sytuacji. Wydaje mu się, że za pieniądze jest w stanie kupić wszystko. Nina z przerażeniem zauważa, że Finch jest jak ojciec. Nie zdaje sobie sprawy z tego jak paskudnie się zachował i jaką krzywdę wyrządził Lyli, tylko udaje skruchę, by wywinąć się od konsekwencji.

Te dwie, tak różne rodziny, będą musiały wspólnie poradzić sobie z trudną sytuacją, która z minuty na minutę coraz bardziej się komplikuje. To też historia pokazująca jak telefony komórkowe i media społecznościowe zmieniły nasz świat. Powieść Giffin opowiada o trudach rodzicielstwa, małżeństwa, samotnego wychowywania dzieci i kłopotach z dorastającymi nastolatkami. Te same wydarzenia poznajemy oczami Niny, Toma i Lyli, dzięki czemu widzimy całą sytuację szerzej. Bardzo wciągająca i angażująca powieść!

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora